פרס על שם דודו טופז יחולק בפסטיבל "צו קריאה"

לדברי מנכ"ל צוותא בת"א, שבו יתקיים הפסטיבל, "זו מטרה נעלה, כי הפרס הולך ישר לכיסם של האמנים"

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

פרס שנוי במחלוקת על שם דודו טופז יוענק בפסטיבל "צו קריאה" שיתקיים בצוותא בתל אביב בחודש הבא. את הפרס תרמה משפחתו של טופז, ששם קץ לחייו ב-2009, להנצחתו כאמן, והוא יוענק להצגה הזוכה בתחרות.

הפסטיבל, שיתקיים ב-20-22 במארס, הוא פסטיבל לקריאה מבוימת של מחזות מקוריים. בשנתו התשיעית, יתמודדו בפסטיבל שישה מחזות שיקריאו גילת אנקורי, יוסי מרשק, לירית בלבן, תחיה דנון, ריקי בליך, דנה סמו ועוד. ההצגה הזוכה תזכה במענק בשווי 15 אלף שקלים מתוך קרן שהקימו ילדיו של טופז, על פיתוח המחזה להפקה מלאה.

בפסטיבל בעבר חילקו פרסים בשווי נמוך בהרבה. אף שהוא ער להתנגדויות והתרעומת שהפרס כבר מתחיל לעורר, יוסי כהן מנכ"ל צוותא אומר שבעיניו "זו מטרה נעלה, כי הפרס הולך ישר לכיסם של האמנים, לכיסוי עלות ההפקה". לדבריו, משפחתו של טופז הודיעה על הפרס כבר בערב שנערך לזכרו של טופז בצוותא, שנה שלאחר מותו. "הכסף שכב כמה שנים, ועכשיו החלטנו להשתמש בו", אמר.

דודו טופזצילום: קמחי מוטי

טופז התאבד כשהיה בכלא לאחר שנאשם בתקיפת אנשי תקשורת. באירוע ההנצחה שלו בצוותא, שנה לאחר מותו, הגיעו אמנם מעטים. אין ספק שהזמן עשה את שלו והאווירה הציבורית נוחה יותר כיום. נראה כהן לא מרגיש שום התלבטות בנוגע להנצחת זכרו של טופז. "במשך 30 שנה דודו טופז בידר הרבה אנשים. אמנים חייבים לו את הקריירה שלהם. אני לא חושב שצריך לשפוט אותו רק על סמך החודשים האחרונים שלו, כשברור שהיה לא שפוי בדעתו. אי אפשר למחוק את התרומה שלו. כמובן שאני לא בעד אלימות. אבל כאשר הילדים שלו רוצים לתרום לאמנות, אני לא חושב שצריך לעצור אותם. הם אשמים בשום דבר".

מנהלו האמנותי של הפסטיבל, אורן דולפין, אף הוא בעד הפרס. "הפרס הזה מבורך", הוא אומר. "בימיו האחרונים ובחודשים האחרונים לחייו הוא היה במצב קשה ועשה דברים מזעזעים, אבל הוא גם שפט את עצמו והוציא את עצמו להורג. אני לא מוחק את התרומה שלו לתרבות הישראלית. מבחינתי, הוא נכס לתרבות הישראלית".

דולפין הוסיף שאמנים הם אנשים מורכבים בהגדרה. "מאחר שאריאל זילבר הפך לימני קיצוני ואנטי הומואים אני לא אתחיל לזרוק את הדיסקים שלו. וגם בעניין דודו טופז, מה שעשה בין המחזות שיוקראו "'מת על החיים" של רוני נוימן, "'תקווה טרגדיה" של נועה שכטר ו"הקשבה נעימה" של ערן טובוליום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ