יוצרים, כוריאוגרפים ותיאטרונים עלולים להינזק מעיצומי ועד עובדי משרד החוץ

נסיעת ההצגה "גטו" מאת יהושע סובול של תיאטרון הקאמרי לבודפשט עומדת בחשש של ביטול, וכך גם הייצוג הישראלי בבינאלה לאדריכלות בוונציה. מנהל קשתו"ם רפי גמזו מאשים את האוצר

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

אגף קשתו"ם (קשרי תרבות ומדע) במשרד החוץ, האחראי לייצוא התרבות והאמנות הישראלית בעולם, התריע בפני חברי פורום מוסדות התרבות בישראל, שלאור סכסוך העבודה שהכריז ועד עובדי משרד החוץ, וחידוש עיצומי עובדי השירות הדיפלומטי בתחילת מארס, צפויה פגיעה קשה במפעלי תרבות שונים, שהאגף מטפל בהם ותומך בהם כספית.

מנהל קשתו"ם רפי גמזו מאשים את האוצר בפגיעה זו: "לאור תחושת הביזוי וההשפלה מצד האוצר, שאחרי שבעה חודשי גישור לא רק שלא התאמץ להתקרב לעמדות ועד עובדי משרד-החוץ, אלא אף רחק מהן עוד יותר... חזר הוועד, בדרישת ציבור העובדים והכריז על חידוש העיצומים, הן במטה והן בנציגויות ברחבי העולם", כתב במכתב לאיתמר גורביץ העומד בראש פורום מוסדות תרבות.

לדברי גמזו, "נזק כבד ביותר עומד להיגרם לעולם התרבות והאמנות הישראלי, כמו גם לתדמיתה של ישראל, בתקופה שבה הפקרת עמדות כמו יריד ספרים בינלאומי, פסטיבלים לקולנוע ואמנויות במה ותערוכות בינלאומיות - הם 'לוקסוס' שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה". גמזו אישר שככל הנראה, שישראל לא תוכל להשתתף בבינאלה בוונציה השנה. "במצב הדברים הנוכחי אין סיכוי שנהיה מוכנים לפתיחת הבינאלה לאדריכלות בוונציה במאי ותהיה זו הפעם הראשונה שביתן ישראל יוותר מיותם באירוע יוקרתי זה", אמר.

שורה של יוצרים, כוריאוגרפים ותיאטרונים עלולים להינזק כתוצאה מהפסקת הטיפול של אנשי משרד החוץ בהם. כך למשל נסיעת ההצגה "גטו" מאת יהושע סובול של תיאטרון הקאמרי לבודפשט עומדת בחשש של ביטול. ההצגה אמורה לעלות בסוף מאי התיאטרון הויגשנהז, בלב העיר העתיקה של בודפשט, לציון 70 שנה לגירוש יהודי הונגריה למחנות ההשמדה במלחמת העולם השנייה. כמו כן לא ברור מוה יעלה בגורלה של נסיעתו הצפויה של הכוריאוגרף עידן כהן לברזיל לעבודה עם קבוצות מחול, סדנאות וכן הופעה בפסטיבל ויוה דאנס בסלבדור.

תגובת משרד האוצר: "ועד עובדי משרד החוץ חוזר ופוגע בשירותים חיוניים לאזרח, בין היתר, גם בנושא התרבותי. מטרת הועוד היא להפעיל מנופי לחץ במטרה להעלות את שכרם של בעלי המשכורות הגבוהות במשרד. אנו קוראים לוועד לחזור להליך הגישור ולהפסיק לפגוע בחיי אזרחי מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ