תמר רותם

תיאטרון מלנקי הודיע שהוא מפסיק את פעילותו החל ב-1 באפריל.

"מינהל התרבות החליט לחסל את תיאטרון מלנקי", אומרת שרית רמתי, מנכ"לית התיאטרון, השוכן במרכז הגאה בתל אביב.

מתוך ההצגה "הנזיר השחור" בתיאטרון מלנקיצילום: מקסים ריידר

לדבריה, ועדת התמיכות במשרד התרבות הטילה באחרונה קנס של 300 אלף שקלים על התיאטרון, בשל טענת החשב הכללי שנמצאה בעמותה "פעילות צינור" (קבלת כספים שלא כדין, דרך עמותה אחרת) - שבתיאטרון תולים אותה בתום לב.

רמתי טוענת כי הקנס, ששיעורו כ-40% מתקציבו השנתי של התיאטרון, מכביד על מצבו הכלכלי הנואש גם כך ומגדיל את הגירעון שלו עד כדי שיתוקו.

אחרי שנתיים של חיזור על פתחי משרד התרבות, ניסיונות לערעור על ההחלטה וכן לפתרון הבעיה, בקשות סיוע ופנייה למשרד בלוויית עורך דין – מאמצים שהיו לשווא, לדבריה - רמתי אומרת שלא יהיה מנוס לעת עתה לסגור את התיאטרון, שאינו משלם משכורות לשחקנים בחודשיים האחרונים ושצובר חובות הולכים וגובהים לספקים. היא החליטה להסיר את הכפפות ולהיאבק בסירוב של משרד התרבות לסייע לתיאטרון.

את מלנקי (קטן ברוסית) הקימה קבוצת שחקנים עולים מרוסיה ובראשם הבמאי המוערך איגור ברזין בסוף שנות ה-90. שנים קראו לו בחיבה "גשר הקטן". אבל התיאטרון פרש כנפיים, הצליח לאפיין את עצמו כסמן איכות וב-2010 עבר לבית משלו. דווקא באותה שנה החלה ההסתבכות שלא מדעת.

דו"ח החשב שבדק את עמותת התיאטרון (כפי שנבדקות עמותות אחת לשלוש שנים) מצא כי היא קיבלה כספים תחת השם "עמותת פניני המוסיקה" על הפקת פסטיבל לקידום אמנים עולים בסכום של 87 אלף שקלים.

לדברי רמתי – שהאירוע היה לפני שהחלה לנהל את מלנקי – בתיאטרון יש מסמכים המעידים שמשרד הקליטה הזמין את העבודה וכי ועדת הארבעה, שבה נציגים של משרדי הקליטה והתרבות, אישרה אותה. "אנחנו טוענים וטענו זאת בפני ועדת תמיכות, שיש רשלנות תורמת של המדינה שהזמינה את העבודה ואישרה אותה, וגם אם נניח שזו היתה פעילות צינור, אנחנו לא חושבים שזה עונש מידתי ולא מבינים איך בדיוק נקבע גובה הקנס".

עוד טוענים בתיאטרון כי "חקירה רצינית לא התקיימה, נימוקים לא נמסרו, שקיפות לא היתה – נותרה רק החלטה שרירותית והיא שמוטטה את התיאטרון".

לדברי רמתי, מינהל התרבות החל לגבות את הקנס בחמישה תשלומים שהוא מקזז מכספי התמיכות המגיעות לתיאטרון וכן להתנות את הכספים הבאים בחתימה על הסכם הבראה. "זהו גזר דין מוות לתיאטרון", היא אומרת. "כל פניותינו לשרת התרבות, למנכ"לית המשרד ולגורמים נוספים נענו בתגובות לא אכפתיות, כמו 'לשרה יש 600 גופים לטפל בהם'".

ב-2013 הגדיל התיאטרון את הכנסותיו פי שניים וחצי, אך הגירעון גדול פי כמה. לדברי רמתי, באחרונה הציעה מנהלת המחלקה לתיאטרון במינהל התרבות, אירית פוגל, שמלנקי ייעזר בחשב מלווה או שיציג תוכנית הבראה. בשני המקרים עליו לממן את ההוצאה. "אנחנו לא יכולים לעמוד במימונה של תוכנית הבראה", אומרת רמתי ומוסיפה: "אנחנו לא יכולים לגייס תרומות עם כתם כזה".

לדבריה, "כל ההתנהלות לאורך השנתיים האחרונות מול מינהל התרבות ואנשי ועדת התמיכות היא דוגמה ומופת לסחבת ביורוקרטית, למינהל מרושל וגחמני, לזלזול בתרבות, באמנות ובמי שבמקרה שלנו יוצרים תיאטרון מעולה ואיכותי, כלומר בני אדם, שאינם עומדים לנגד עיני מינהל התרבות".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "ההחלטה על הטלת קנס על תיאטרון מלנקי התקבלה באופן בלעדי על ידי החשב הכללי במשרד האוצר ולא על ידי ועדת התמיכות של משרד התרבות. זאת בעקבות ביקורת עומק שביצע החשב הכללי ב-2010 ובה התגלו ליקויים חמורים בהתנהלות הכספית של עמותת התיאטרון האסורים על פי חוק. התגלה בין השאר כי העמותה מסרה דיווחים כוזבים ושימשה עמותת 'צינור' לעמותה אחרת הנתמכת על ידי משרד הקליטה. אף שמדובר בהחלטה מחייבת של החשב הכללי במשרד האוצר, המשיך משרד התרבות לפעול ללא לאות על מנת לסייע לתיאטרון מלנקי בהליכים מול החשב הכללי. בישיבה בהשתתפות נציגי הנהלת התיאטרון הציג משרד התרבות עמדה נחרצת נגד ההחלטה לקנוס את התיאטרון, אולם סגן החשב הכללי במשרד האוצר סירב לקבל את עמדתו והבהיר כי "מדובר במקרה חמור של עמותת 'צינור' ובדיווח דיווחים כוזבים וכי על התיאטרון להחזיר את כל כספי התמיכה שניתנו לו ב-2010 על ידי משרד התרבות ומשרד הקליטה". החשב הורה להטיל על העמותה קנס כספי בסך של כ-788 אלף שקלים. משרד התרבות שיכנע את החשב להפחית לפנים משורת הדין את גובה הקנס ל-300 אלף שקל ולפרוס אותו על פני חמש שנים. במקביל המשיך משרד התרבות לתמוך בתיאטרון באופן שוטף. המשרד העביר לתיאטרון בשנים האחרונות את גובה התמיכה המרבי בהיקף של כ–75% מתקציבו השנתי ודאג השנה להעביר לו את המקדמות לינואר ופברואר. למרבה הצער, הנהלת התיאטרון טרם נענתה לבקשה להציג תוכנית הבראה שעשויה לסייע לו להיחלץ מהמצוקה שנקלע אליה. חבל שבמקום לשתף פעולה עם אנשי המשרד ולאפשר להם לעזור לתיאטרון, בוחרת הנהלתו להשמיצו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ