תיאטרון מלנקי יחזור לפעילות

לאחר שהקפיא את פעילותו במחאה על קנס שהוטל עליו על ידי משרד התרבות, יחזור התיאטרון לפעילות חלקית בחודש מאי ואף מתכנן להעלות הפקה חדשה ביולי

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

תיאטרון מלנקי, שעומד במוקד סערה ציבורית בעקבות קנס שהוטל עליו על ידי משרד התרבות בסכום שמעמיד אותו בסכנת סגירה, יחזור לפעילות חלקית בחודש מאי, וכן מתכנן להעלות הפקה חדשה ביולי והפקה חדשה המשלבת מחול בשנת 2015. התיאטרון הקפיא את פעילותו בחודש אפריל, בין השאר למטרות המחאה הציבורית שקמה. "הקפאנו את הפעילות באפריל כי לא היה לנו כסף לעבוד", אומרת מנכ"לית העמותה שרית רמתי, "וכי רצינו לעשות רעש כדי שיבינו שאנחנו לא מדברים סתם".

לאחר שיו"ר פורום מוסדות תרבות איתמר גורביץ' פנה בתחילת החודש במכתב חריף לשרים לבנת ולפיד כדי למנוע את סגירת תיאטרון מלנקי, רמתי מספרת כי להפתעתה, משרד התרבות הזרים לתיאטרון את מקדמות התמיכה של חודשי מארס ואפריל בסכום כולל של כ–60 אלף שקלים, מה שמאפשר לו קיום מסוים של פעילות שוטפת. רמתי עמלה בימים אלה יחד עם חשב מטעם העמותה על תוכנית הבראה לתיאטרון, תנאי שהעמיד לה משרד התרבות כדי לדון בערעורה על הקנס.

בפגישה האחרונה של רמתי בנושא עם אורלי פרומן, מנכ"לית משרד התרבות, היא נתבקשה לדבריה להנמיך את הפרופיל של המאבק הציבורי. "מה שהשתמע בפגישה הוא שלא יעבירו לנו את המקדמות כי לא הגשנו עדיין תוכנית הבראה וערעור", היא מספרת. "הישיבה התפוצצה, אבל בסופו של דבר, ראיתי בהודעת מרכבה שהחליטו להעביר לנו את הכסף. זה אומר שהם באים לקראתנו. עד היום קיבלנו השלמה ל–25 אחוז מהתמיכה השנתית שלנו ל–2014. בשנים הקודמות, עד חודש אפריל, העבירו כ–40 אחוז מהתמיכה". תוכנית ההבראה תוגש, לדבריה, לוועדת התמיכות של משרד התרבות בטווח זמן של כשבועיים.

"הנזיר השחור" בתיאטרון מלנקיצילום: מקסים ריידר

הערעור על הקנס יהיה השני שתגיש רמתי, הפועלת בייעוץ עורך דין, כאשר הראשון, שהוגש בתחילת פברואר למשרד החשב של ועדת התמיכות של משרד התרבות, נדחה. השני יוגש לחשבת הכללית של משרד האוצר. "לא הגיוני שחשב כללי של האוצר יקנוס ב–300 אלף שקל עמותה כמונו, סכום המהווה 40 אחוז מהתקציב השנתי שלנו", חוזרת רמתי על דברים שאמרה בראיונות קודמים עמה, "ואם הקנס יעמוד בעינו אנחנו ניאלץ לסגור. אנחנו חוזרים עכשיו לפעילות כדי לנהל תיאטרון, לקיים אותו, לתת לו חיים. השחקנים יודעים שיכול להיות שהם עושים עבודה התנדבותית.

כשרמתי נשאלת מדוע הערעור השני יצלח אם הראשון נדחה, היא משיבה כי "אנחנו בונים תיק שלם שהטיעון המרכזי שלו הוא שלא נעשתה על ידינו שום עבירה, ומציגים לראיה מסמכים, כולל בקשה של תיאטרון מלנקי לקבל תקציב עבור פסטיבל המוסיקה בקיבוץ נגבה, אישור הבקשה במשרד הקליטה, אישור הבקשה של מנכ"לית עמותת פניני המוסיקה ועוד. אנחנו כבר מכינים את הבג"צ., וגם מגייסים לעזרתנו הרבה לוביסטים, כולל אדם בכיר מהמגזר הרוסי".

הבכורה שתעלה ביולי תיקרא "ברשת", עיבוד לספר של דוסטויבסקי הנקרא "רשימות מהמחתרת", שתירגם יפים ריננברג. ישחקו בה יונתן מילר ואנה סטפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ