קמפיין פייסבוקי של אמנים ומוסדות קורא להגדלת תקציב התרבות

בין השותפים לקמפיין: התיאטרונים הבימה, הקאמרי ובית לסין, מוזיאונים, להקות מחול והשחקנים נורמן עיסא, יפתח קליין, אסתי זקהיים ועמוס תמם

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

עשרות מוסדות תרבות — ובהם התיאטרונים הבימה, הקאמרי ובית לסין, מוזיאונים ולהקות מחול, וגם אנשי תרבות מובילים כמו השחקן והבמאי נורמן עיסא, השחקנים יפתח קליין, אסתי זקהיים, זהר שטראוס, עמוס תמם, ריקי בליך ואחרים — החליפו השבוע את תמונת הפרופיל שלהם בפייסבוק ללוגו של המאבק על תקציב התרבות: "1% לנשמה". את המאבק להגדלת תקציב התרבות מובילים הארגונים שח"ם, אמ"י ופורום מוסדות התרבות כדי לשקם ולשפר את רמת התרבות בישראל.

שחר בוצר, מנכ"ל שח"ם, אמר: "להשקעה בתרבות יש תפקיד מהותי בבניית החברה, בהעצמה של אוכלוסיות מוחלשות, בתיעוד הסיפור המשותף שלנו ובאתוס הישראלי. נכון לעכשיו, מדינת ישראל נותנת לתרבות סכום מביך של 0.18% מתקציב המדינה לעומת בין 1%–3% במדינות OECD. מדובר בהפרש עצום גם בהתחשב באילוצי התקציב והדבר פוגע היוצרים, באזרחי הפריפריה ובחוסן של החברה בישראל".

אסתי זקהייםצילום: דניאל צ'צ'יק

המאבק להגדלה של תקציב התרבות יצא לדרך בפברואר השנה עם הקמת "המטה להצלת התרבות בישראל". הוא כולל בצד הקמפיין הנוכחי גם פעילות בכנסת וקידום הצעת חוק שמוביל ח"כ עמרם מצנע שמשמעותה השוואת תקציב התרבות בישראל לתקציבים שמהם נהנות מדינות אירופה. פעילי המאבק טוענים כי תקציב תרבות נמוך מגביל את היצירה והאמנות הישראליות וגורם לכך שהתרבות נהפכת לרדודה. מוסדות התרבות, הם טוענים, עוסקים בעיקר בהישרדות. במצב זה לא נלקחים סיכונים אמנותיים והנטייה היא ללכת על דברים בטוחים ורדודים.

אחד הטיעונים בעד הגדלת תקציב התרבות הוא הפיגור הנגרם בתחום התרבות בהשוואה למדינות העולם. תקציב תרבות נמוך פוגע בתמיכה ליוצרים בכלל ולמוסדות תרבות ואמנים בפריפריה בפרט. הוא גם פוגע ביכולת לשמר ולתעד את התרבות ובייצוג התרבות בעולם. נוסף על כך, תקציב זה מעודד בריחת מוחות יוצרים מהארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ