תמר רותם

"אלהים מחכה בתחנה", מחזה ישראלי מקורי בבימויו של שי פיטובסקי ובביצוע קבוצת הצעירים של הבימה, "חשמלית ושמה תשוקה" בכיכובם של יבגניה דודינה ועמוס תמם ופרויקט סופוקלס בבימויו של חנן שניר — הן בין ההצגות המסקרנות בעונה החדשה של הבימה שתיפתח בספטמבר. עונה זו מתאפיינת גם בהימור על ביכורי מחזאות, כותבים צעירים שזה להם המחזה הראשון — מגמה ההולמת את כוונת התיאטרון לפתוח סדנה חדשה לכותבי מחזות. הצגות בולטות נוספות בהמשך העונה: "אבא גוריו״ מאת הצמד שיר גולדברג הבמאית ושחר פינקס המעבדת; "הבן הטוב", מחזהו הראשון של העיתונאי והסופר שי גולדן, המבוסס על ספרו האוטוביוגרפי בבימוי איציק ויינגרטן, ו״לא שם זין״ מאת דן בן אמוץ בעיבוד המחזאית הצעירה עינת ברנובסקי ובבימוי משה קפטן.  

העונה תיפתח בעיבוד ל״חיזור גורלי" הסרט מאת ג' יימס דירדן שנחרת בזיכרון, ורק באחרונה נדונה שוב השפעתו המעצבת על תרבות ההמונים (במיוחד האופן הדימוני שבו תוארה האשה האחרת בגילומה של גלן קלוז). יביים משה קפטן. בתפקיד קלוז אסנת פישמן. את מייקל דאגלס ישחק אקי אבני וריקי בליך את אשתו.

תכבב ב"חשמלית ושמה תשוקה" יבגניה דודינהצילום: חגי פריד

באוקטובר תעלה ההצגה ״אלוהים מחכה בתחנה״ על פי מחזה חדש מאת המחזאית הצעירה מאיה ערד (לא הסופרת), בבימוי שי פיטובסקי. ובהשתתפות קבוצת צעירי הבימה. העבודה על ההצגה נעשתה במסגרת "הפרויקט הבינלאומי על טרור" (פרויקט שמשתתפים בו כמה תיאטרונים באירופה מטעם איחוד תיאטרוני אירופה). בכורת ההצגה תתקיים במסגרת כנס בשיתוף המרכז הבינתחומי הרצליה ומכון גתה, שיעסוק בטרור הבינלאומי. ההצגה הוזמנה בשנה הבאה לפסטיבל בינלאומי בריימס שבצרפת ולתיאטרון השאושפילהאוס בשטוטגרט.

לפרויקט בינלאומי נוסף אחראי במאי הבית חנן שניר שביים את "הכיתה שלנו" שזכתה לשבחי המבקרים. שניר יביים שתי הצגות מאת סופוקלס - "אדיפוס" ו"אנטיגונה" – שיעלו בסביבות נובמבר תחת הכותרת ״קללת שושלת אדיפוס״.ההצגות יוצגו גם בתיאטרון הלאומי של קפריסין ופסטיבל אפידאורוס-אתונה. עוד שיתוף פעולה בינלאומי הוא פסטיבל בינלאומי להצגות מולייר שיתקיים בהבימה באביב 2015 בשיתוף המכון הצרפתי בישראל. 

בנובמבר תעלה גם הקלאסיקה מאת טנסי ויליאמס, ״חשמלית ושמה תשוקה״ בכיכובם של יבגניה דודינה ועמוס תמם. יביים המנהל האמנותי של הבימה, אילן רונן, בהפקה משותפת עם תיאטרון הקאמרי. בינואר תעלה ״פתאום הגיע סתיו", הצגה שבה תגלם ליא קניג אם המסרבת להתבגר ומאיימת לפוצץ את דירתה אם ילדיה ייקחו אותה לבית אבות, במחזה אמריקאי חדש ומרגש של אריק קובל, בבימוי איציק ויינגרטן.

מקומן של היוצרות גולדברג את פנקס לא נפקד גם העונה. "אבא גוריו" מאת אונורה דה בלזק שמגדירים כאן כמלודרמה קלאסית זכה לעיבוד חדש מאת פנקס ליצירת המופת הקלאסית וההצגה תעלה בבימוי גולדברג בינואר. ההצגה תעסוק בפערים בין עשירים לעניים ובמתחים חברתיים, נושאים שאת הרלוונטיות שלהם אין צורך להסביר. זו העבודה השלישית בהבימה של צמד היוצרות שינדדו לביים גם בתיאטרון באר שבע השנה. יעקב כהן בתפקיד הראשי.

הצגות נוספות" ״פאניקה״ – אלון אופיר יביים את הקומדיה הבריטית (הומאז' לג'ורג' פיידו) מאת רובין האודן המתארת את המתירנות של שנות העשרים העליזות ואת המחיר שכולם נאלצים לשלם עליה.משתתפים נתי רביץ, איילת רובינסון, טלי אורן, עמי סמולרצ'יק, קובי מאור, ורוי מילר.

״מדמואזל ז'ולי״ – אביב אלוש ואסנת פישמן בקלאסיקה בלבוש מודרני מאת אוגוסט סטרינדברג, בבימויו של הבימאי הצעיר כפיר אזולאי שזו עבודת הבימוי השנייה שלו בהבימה.

״פליישר״ – אבי קושניר במחזה ישראלי חברתי מאת יגאל אבן אור, המתאר תהליך התחרדות של שכונה חילונית בשנות השישים ומקבל משנה חשיבות עם האירועים בעיר בית שמש ובערים אחרות בישראל, בבימויו של משה קפטן.

בין ההצגות שמתוכננות לעלות מאוחר יותר: ״מהומה רבה על לא דבר״ מאת ויליאם שייקספיר בבימוי אילן רונן. "הבן הטוב,״לא שם זין״,  "ירמה״ מאת פדריקו גרסיה לורקה בבימוי שי פיטובסקי, ו"העגונה" מאת חיים גראדה, עיבוד ובימוי חנן שניר.  "סיפור פשוט" מאת ש"י עגנון בבימוי שיר גולדברג. "שחור שחור" מחזה חדש מאת המחזאי הצעיר מאור זגורי ובבימויו "1984" מאת ג'ורג אורוול, בעיבוד חדש ומבריק מאת רוברט אייק ודנקן מקמילן ליצירה הנודעת והאקטואלית, שזכתה לשבחי הביקורת בלונדון.

"לבד בברלין" עיבוד חדש לרומן רב המכר של הנס פאלאדה מאת שחר פנקס, בבימוי אילן רונן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ