מחאה בעקבות הצגת מחזמר של חנן גולדבלט בפסטיבל "חג המחזמר"

פעילות פמיניסטיות הגיבו בזעם למשמע הידיעה כי מחזמר של גולדבלט עומד לעלות על הבמות: ""אדם שהוא עבריין מין, שהטריד מינית, אין שום מקום לכבד אותו כל עוד הוא לא מכיר בעונשו ולא עובר תהליך"

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם

מחזה שכתב השחקן חנן גולדבלט, שריצה עונש מאסר בגין אונס ומעשים מגונים, על חיי האסירים בכלא, יוצג בפסטיבל מחזות הזמר "חג המחזמר" שיתקיים בדצמבר (21-25) בבת ים. את המחזמר, "חאבסה" שמו, יביים אלון אופיר. על המוזיקה מופקד שמוליק נויפלד.

פעילות פמיניסטיות הגיבו בזעם למשמע הידיעה כי מחזמר של גולדבלט עומד לעלות על הבמות, וכי שמו ישוקם. לדברי רוויטל מדר, מהפעילות הבולטות במחאת הפייסבוק נגד מעורבותו של נתן אשל במגעים הקואליציונים לאחר הבחירות, "אדם שהוא עבריין מין, שהטריד מינית, אין שום מקום לכבד אותו כל עוד הוא לא מכיר בעונשו ולא עובר תהליך". ריקי כהן בן לולו החברה בתנועת אחותי תמהה "איך יעלה על הדעת לתת במה לאדם שהורשע בעבירות מין?" לדבריה, "כשהזירה הציבורית פרוצה, זו האחריות שלנו, נקום ונעשה מחאה".

גלית דשא מנכ"לית משדולת הנשים אמרה: "מי שלא לוקח אחריות על מעשיו, לא צריך להיות בעין הציבורית. אחד הדברים הכי קשים עבור נפגעות אונס ותקיפה מינית זה ההכרח להיתקל במי שפגע בהן במהלך החיים על אחת כמה וכמה כשמי שפגע בהן לא לוקח אחריות ומסרב להכיר בנזק הבלתי נסבל שגרם להן. עכשיו הן ייאלצו להיתקל בו בפרסומות וכולנו נצטרך לשמוע על החוויות של חנן גולדבלט מהכלא, כשאף אחד לא נותן מספיק מקום לחוויה הבלתי נסבלת של הנפגעות. וכל הקלישאות על כך שהוא שילם את חובו לחברה, לנפגעות הוא לא שילם שום חוב".

מדר מוסיפה "התהליך המשפטי בעניין של מורשעי עבירות מין פשט את הרגל, כי אם גולדבלט ישב בכלא ולא הכיר במעשיו, מה השתנה? הנפגעות יצטרכו לראות עכשיו איך גולדבלט ממשיך את חייו".  הסלחנות בחברה הישראלית מקוממת היא אומרת ומציינת את רצף המקרים האחרונים ובהם אייל גולן, סילבן שלום, שלולא המחאה שהתעוררה היה עלול להתמנות לנשיא ושטרית שנודע כי העוזרת בביתו התלוננה על הטרדה מינית. "אני לא מבינה איך מחזירים את הכוח לאדם שהואשם בכאלה האשמות ומעולם לא הודה במעשיו. הוא חוזר לזירת הפשע, מחזירים לו את הכוח ומה אמור לגרום לזה שהמעשים שלו לא ישנו?"

לדברי אורי פסטר, המנהל האמנותי של חג המחזמר: "המחזה הגיע לשלב הסופי בהליך דמוקרטי, בגלל הצוות המקצועי של אלון אופיר הבמאי, המלחין שמוליק נויפלד. לא רק בשל המחזה. הוא לא התקבל בחסד אלא בזכות. נפגשנו עם שמונה הקבוצות שהגיעו לשלב הסופי. התברר שהמחזה לא מספר על חנן, הוא גם לא משתתף בו. אלא נמצא מאחורי הקלעים ויש במחזה מסר שכולנו אהבנו. שאסיר נכנס מעולם אחד ויוצא לעולם אחר. יש משהו נוגע ללב בלראות מישהו שריצה את עונשו ונכון להיום אין לו מקום ליצור". על העובדה שגולדבלט מעולם לא הכיר במעשיו ולא הביע חרטה, אמר פסטר: "יש את חנן גולדבלט עם הבעיה האישית שלו. הוא צריך להתמודד עם זה. המחזה מאד יפה ומחילתי והוא אומר דברים שאולי זו הדרך שלו להגיד אותם. דברים שהוא לא יכול לומר בדרך אחרת".

חנן גולדבלטצילום: אוליבייה פיטוסי

חוץ מחאבסה, המחזות הנוספים הם "ארץ חדשה" מאת יעל יקל ויוני אילת ובבימוי; "משיח" מאת ירון כפכפי ובבימוי משה קפלן; "גרטה והמירוץ לחלל" עיבוד אופראי בכיכובה של זמרת הפופ אופרה דניאלה לוגסי לסיפור זוכה תחרות "הארץ" לסיפור הקצר מאת ולריה זבילוצקי ויונתן כנען שגם הלחין ובבימויה של שירית לי וייס. השנה לראשונה גם יוענק פרס מפעל חיים בתחום מחזות הזמר, "פרס גודיק", על שמו של המפיק גיורא גודיק.

את חג המחזמר ייסד פסטר בשנה שעברה וקיבל את חסות עיריית בת ים. 86 הצעות הוגשו לוועדה האמנותית, שעם חבריה נמנו פסטר, אפרים סידון, אורי וידסלבסקי וקרין בן יוסף. בן יוסף היא גם המנהלת המוסיקלית ותנצח על הסמפונט רעננה שתלווה את מחזות הזמר על הבמה. 

מחזהו של גולדבלט, "חאבסה", מגולל את סיפורם של חמישה אסירים. "ארץ חדשה" מספר את סיפורה של להקת שחקנים עולים בשנות ה-50 אשר נאבקת באיסורו של ראש ממשלת ישראל דוד בן גוריון, לשחק בשפת אימם, יידיש. משיח מספר על כוכב תוכנית ריאליטי אהוב ונערץ המחליט כי הוא המשיח. משל מודרני בהשראת ישו ושבתאי צבי.

השנה יזכה המחזמר הזוכה למחצית הסכום שהוקצב לזוכה בשנה שעברה: 50 אלף שקלים. בסכום הזה אמור להסתפק התיאטרון שייקח על עצמו להעלות את ההפקה. משתתפי מחזות הזמר החדשים יכולים לשאת עיניים ל"בילי שוורץ", המחזמר הזוכה מהשנה שעברה, שיעלה ממרץ 2015 בתיאטרון העירוני חיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ