תמר רותם

הנהלת פסטיבל עכו החליטה לוותר על שתי הפקות מתוך 11 שנבחרו לפסטיבל. זאת, כפתרון למשבר תקציב ההפקות, ובעקבות סכסוך שהתגלע עם קבוצת היוצרים והבמאים עקב כך. היוצרים עומדים בדעתם להיאבק בהחלטה. נודע כי שתי ההצגות שהוחלט לוותר על העלאתן הן "מחשבות על שדיים" של יעל סלור ו"גן העדן האבוד" של לילך דקל. 

בחודש האחרון היוצרים עומדים בסירובם לחתום על החוזים שלהם עם הנהלת הפסטיבל. המקור לסכסוך בין הבמאים לפסטיבל בסעיף קטן בחוזה שמחייב לראשונה את הבמאים בתשלום לשחקנים. לפי הסעיף הזה — הישג של מאבק השחקנים (שיוצגו על ידי שח"ם) שנוהל מול הנהלת הפסטיבל ועיריית עכו בשנה שעברה — כל יוצר ישלם סכום של כ-6,000 שקלים לשחקן לכל ההצגות והחזרות. בחוזה אף הושווה לכך שכר הבמאים.

הפגנת שחקנים נגד פסטיבל עכו בשנה שעברהצילום: לין לאור

לטענת היוצרים, לצד הכרתם בצורך בתשלום לשחקנים, סעיף השכר אינו מאפשר להם לעמוד בסטנדטים אמנותיים ראויים. זאת, במיוחד בהצגות גדולות יחסית שבהן משתתפים 6–8 שחקנים והשכר מכלה את רוב התקציב, שעומד על 50 אלף שקלים להצגה. עיריית עכו מצדה הודיעה כי לאחר שהעלתה את התקציב ב–100 אלף שקלים לא תוכל להגדילו עוד. ניסיון של הנהלת הפסטיבל וארגון הבמאים בת"י לדרוש את תוספת התקציב ממינהל התרבות לא הניב תוצאות.

בהודעתו לבת"י הודה המנהל האמנותי של הפסטיבל, גיל אלון, כי הצדדים הגיעו למבוי סתום ומסר כי כדי לקיים את הפסטיבל בתנאים הנוכחיים יש לוותר על ההצגות. עם זאת, הבטיח כי שתי ההצגות יידחו לשנה הבא. "זהו בשום אופן לא ביטול הפקה. ההפקה לא תצטרך לעבור שוב פרזנטציה, אלא פשוט תעבור לשנה הבאה", אמר אלון. החלטה זו לא התקבלה על דעתם של היוצרים והם השיבו להנהלת הפסטיבל כי הם "מאוחדים בדעתם שהפתרון לא יכול לבוא על חשבון אף אחת מההפקות".

לדברי שרון ברלב מבת"י, גם אם יורידו שתי הצגות גדולות, זה לא יהיה משיקולים אמנותיים וכן "יישאר עדיין פער תקציבי. אי אפשר לגלגל את האשמה לסכסוך על היוצרים ולפגוע בהם". אפרת שטינלאוף, אחת היוצרות, אמרה: "על הנהלת הפסטיבל והמנהל האמנותי לקבל אחריות על כך שלא עשו את החישוב של התקציב בהתאם להפקות מלכתחילה. זה לא פתרון לוותר על הצגות".

אלון העדיף לא להגיב לידיעה. מעיריית עכו נמסר: "הוועדה האמנותית החליטה לאשר תשע הפקות בהתאם לתקציב החדש העומד לטובת ההפקות וזאת בהתאם לתקנון שקובע כי יתקיימו בין 8 ל–11 הפקות. היוצרים כנראה מתבלבלים, פסטיבל עכו הוא שנותן להם במה ולא קונה מהם שעות הצגה. העירייה מצרה על התנהלות היוצרים ולא תיכנע ללחצים ככל שיהיו בהם לפרוץ את התקציב המאושר. היחידים שייצאו נפסדים הם אותם יוצרים והפסטיבל יתקיים עם היוצרים או בלעדיהם. חבל רק שהיוצרים והבמאים כורתים את הענף שעליו הם יושבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ