אירגוני ימין מוחים על הקמת מרכז לתרבות ערבית בחיפה

ביום שלישי יפגינו חברי ארגוני ימין מול מבנה קולנוע חן הישן בהדר, שם ייפתח המרכז החדש

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

נציגי ארגונים ימניים בחיפה מוחים נגד הקמתו של מרכז חדש לתרבות ערבית בעיר. ביום שלישי יפגינו חברי ארגוני ימין מול מבנה קולנוע חן הישן בהדר, שם ייפתח המרכז החדש. מארגני ההפגנה טוענים כי המרכז החדש נועד לחיזוק מורשת פלסטין וכי הימצאותו בלבה של חיפה פוגעת בצביונה של חיפה כעיר ישראלית ומהווה סכנה למדינה.

באחרונה נודע כי אגודת נאמני מכבי חיפה מכרה את המבנה של קולנוע חיפה לאגודה לתרבות ערבית מייסודה של תנועת בל"ד. נציגי הימין בעיר מסבירים את התנגדותם למרכז בכך שיוצג בו הנרטיב הפלסטיני והצד שלו לסכסוך. הם קישרו את המרכז לעזמי בשארה וטענו כי הוא עצמו גייס את הכסף לרכישתו. ההפגנה הצפויה תערב במחאה נגד פתיחת מרכז התרבות הערבית, גם קריאה להחזרת הנערים החטופים, תמיכה בצה"ל וקריאה נגד שחרור מחבלים.

קולנוע חן הישן בהדרצילום: חגי פריד

לדברי ארי רמז, דובר קואליציית הארגונים "שותפות־שראקה", בחיפה "ההתנגדות למרכז אינה מהותית. זו אמירה שבבסיס שלה יש גזענות. המוחים לא מציגים משהו קונקרטי שפוגע ברגשות הציבור. זו התנגדות לעצם ההנכחה של תרבות ערבית פלסטינית בעיר. כלומר, זו התנגדות לתרבות של כעשרה אחוזים מתושבי חיפה וניסיון לדחוק ולהדחיק את התושבים הללו מהעיר. אין פה ביקורת מהותית למעט העובדה שמי שמינו את עצמם לנציגי הציונות ומזדהים כארגונים הציונים בעיר החליטו שהייצוג של תרבות ערבית בעיר מהווה סכנה לצביונה של המדינה.

מעיריית חיפה נמסר כי "דבר העסקה נודע לנו רק לאחר מכירת הנכס הפרטי ונשמר משום מה בסוד ע"י המוכרים, נאמני מכבי חיפה שביצעו את המהלך ללא ידיעת העירייה. יחד עם זאת, למרות שאיננו יודעים מה מתוכנן בפרטים לנכס ולרצונות בעליו הפרטיים אנו מודיעים באופן נחרץ, חיפה היא מופת לדו קיום ולא ניתן לערער על כך מכיוונו של אף גורם קיצוני מאף מגזר, יהודים וערבים כאחד. בכל פעם שמישהו מנסה לערער על דו הקיום, מתברר שתמיד מוצאו של אותו גורם הוא מחוץ לעיר ונוחל כישלון חרוץ".

בנוגע להפגנה אמרו גורמים בעירייה שזאת מדינה דמוקרטית ואין כל מניעה להפגנות כל עוד הן עומדות בדרישות המשטרה.

עו"ד אושר טקאטש, ממקימי צעירי הליכוד חיפה וממארגני ההפגנה, טוען שלא מדובר במרכז מורשת ערבי אלא במרכז מורשת פלסטיני שיציג את הנרטיב הפלסטיני וקשור לח"כ לשעבר עזמי בשארה באמצעות קרובת משפחה שלו שחברה באגודה שרכשה את המבנה. מאז עזב את ישראל בשארה הוא סמרטוט אדום בעיני ארגוני הימין. "אנחנו מכבדים ערבים ויש לנו בחיפה מרכז המעודד דו קיום שאיננו מתנגדים אליו", אמר. "אבל אנחנו לא מוכנים שיוקם מרכז מורשת פלסטיני בעיר ישראלית. האם אני צריך לפחד שיום אחד יחלקו לי את העיר?". לדבריו, אין זו גזענות. ולראיה "בליכוד חברים גם ערבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ