מחזות של ברכט, שייקספיר ופויכטוונגר בעונה הבאה של גשר

יחזקאל לזרוב ונטע שפיגמן יככבו ב"הנפש הטובה מסצ'ואן". עוד ברפרטואר: עיבוד של רועי חן ל"דון קיחוטה"

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

תיאטרון גשר טרם הספיק לרוות די נחת מההצלחות שפקד אותו לאחרונה, החל ב"הדיבוק" בבימויו של יבגני אריה, דרך "מסעות אודיסאוס" המוערך לילדים, וכלה בהצגה "נופל מחוץ לזמן" מאת דויד גרוסמן בבימויו של יחזקאל לזרוב - ומהכרת המבקרים, לאחר שנים רבות שהתיאטרון דישדש במקום ולא הגשים את הציפיות שתלו בו, והנה מתרגשת עליו העונה החדשה. הבוקר (יום שני, 30 ביוני) הציגו המנהל האמנותי של גשר יבגני אריה, מנכ"לית התיאטרון לנה קריינדלין וכן דרמטורג הבית, המתרגם והעורך רועי חן, יו"ר ההנהלה עו"ד אלי זהר, במאים ושחקנים, את ההצגות החדשות ברפרטואר התיאטרון ב–2015.

אריה העיר על "נופל מחוץ לזמן" כי "מבקרים משבחים אותנו על האומץ שלנו להעלות הצגה עם 200 איש בלבד. זו מחמאה בשבילנו, אבל גם עצוב, כי העמדה שלנו היא שזה צריך להיות הקו של תיאטרון רפרטוארי אמנותי לא מסחרי. ואנחנו נמשיך לעשות זאת, כל עוד נחיה מבחינה כלכלית, אפילו שהקו הזה מנוגד למנגנון התקצוב של מינהל התרבות".

יחזקאל לזרובצילום: מוטי מילרוד

השנה, בשונה משנים שעברו, הרפרטואר החדש של גשר נשען בעיקר על קלאסיקות והצגות מתורגמות. הצגות מקור שהיו לדגל שלו בשנים האחרונות בולטות בהיעדרן בעונה החדשה. כך, בסוף אוקטובר תפתח את העונה החדשה "הנפש הטובה מסצ'ואן" של ברטולט ברכט בבימויו של אריה. ואילו קריינדלין תביים את "אותלו" מאת שייקספיר, לצד עיבודים של ספרות קלאסית ומחזות מתורגמים ודרמה היסטורית אחת.

במקביל לעבודתו כבמאי ב"נופל מחוץ לזמן" יחזור יחזקאל לזרוב לשחק בגשר, ב"הנפש הטובה מסצ'ואן". זה קורה אחרי כמה שנים ששיחק בקאמרי. לצדו נטע שפיגלמן בתפקיד הראשי ואלון פרידמן. ההצגה עוסקת בתקווה בעולם אכזר. האלים יורדים לאדמה כדי לחפש נפש טובה אחת בסצ'ואן. שן טה, פרוצה תמימה, היא היחידה המוכנה להלין את האלים. הם גומלים לה וממשיכים לבחון את טוב לבה.

בראשית 2015 תעלה בגשר "אותלו" בבימויה של מנהלת התיאטרון. בשנים האחרונות קריינדלין הודתה לא אחת בגעגועים שלה לבימוי ודיברה על הדילמה שבהתמסרות לניהול על פני הבימוי. היא הבטיחה לחזור ולביים וכנראה מצאה את הנוסחה איך לעשות זאת במקביל לניהול התיאטרון. את אותלו יגלם מיקי ליאון, ולצדו ישחק סשה דמידוב בתפקיד יאגו. את הצלע הנשית תגלם השחקנית הצעירה בר שדה, המשחקת גם ב"נופל מחוץ לזמן".

ההצגה הבאה בתור שייכת לנטשה מנור. לאחר שביימה בשנה שעברה לראשונה (את ההצגה "וואסה"), תביים מנור את "רוקדים בלונאסה" של בריאן פריל. סיפור המחזה מתרחש באירלנד ומספר על בן למשפחה מרובת נשים של אם וארבע אחיות שמעולם לא נישאו על רקע החיים מלאי התשוקה מצד אחד והייאוש מצד שני באירלנד. ההצגה תועלה בפברואר.

ביוני הבא יועלה "דון קיחוטה" בבימויו של אריה על פי מחזה מקורי שכתב רועי חן בהשראת הרומן של מיגל דה סרוואנטס. את התפקיד הראשי, דון קיחוטה, יגלם סשה דמידוב. כעבור כמה חודשים, באוקטובר 2015, תועלה "מלחמת היהודים" מאת ליון פויכטוונגר, עוד הצגה עם תמה יהודית, בדומה ל"הדיבוק" שגשר העלה בעונה שעברה. זו דרמה היסטורית שחן עיבד למחזה ואריה יביים. ההצגה תעסוק בזהות ואובדנה בסיפורו של יוסף בן מתיתיהו.

במסגרת "האנגר גשר", הבמה הניסיונית של תיאטרון גשר, תועלה בספטמבר השנה "שגרה" של האחים פרסיניאקוב שיביים מיכאל קרמנקו, תפאורן הבית של התיאטרון. התיאטרון צפוי להעלות בחורף 2015 סדרת הפקות רוסיות של מחזות שייקספיריים ובהן "המלט", "קומדיה של טעויות" ו"רומיאו ויוליה". הצגות גשר גם ייצאו השנה לסיורים בחו"ל: "הדיבוק" תוצג במוסקבה, ברלין ומלבורן, "אנטי" תוצג בגיאורגיה, "כפר" ו"דון ז'ואן" ייצאו לסין.

למרות האופטימיות שמציגים אנשי גשר, התיאטרון נמצא כיום יותר מתמיד בקשיים כלכליים. לדברי עו"ד זהר, השנה נגרע 18% מתקציב גשר בין השאר מפני שבוטלה התמיכה המיוחדת שקיבל עד כה התיאטרון תחת הכותרת "ייחוד לשוני". זהר טוען שגשר ימשיך להיות בבעיה כלכלית כל עוד תקציב התרבות יישאר שולי: "כשתקציב התרבות יגדל לאחוז מתקציב המדינה, נקבל תמיכה ראויה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ