ראש עיריית עכו לשרת התרבות: פסטיבל עכו נתון בסכנה

על פי מכתב חריף שהוציא היום שמעון לנקרי, אם משרד התרבות לא יתרום את חלקו הפסטיבל לא יוכל להמשיך להתקיים. על המכתב חתומים גם ארגוני שחקנים ויוצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, הודיע היום במכתב חריף לשרת התרבות, כי העירייה מיצתה את יכולת המימון שלה לפסטיבל עכו, וכי קיומו של הפסטיבל נתון בסכנה, אלא אם כן משרד התרבות "יתגייס לאלתר ויתרום את חלקו". על המכתב שנשלח מטעם העירייה חתומים שורה של גורמים, ובהם ארגוני שחקנים ויוצרים כשח"ם, בת"י ואמ"י, חברי ועדת ההיגוי עודד קוטלר, איציק ויינגרטן (לשעבר מנהלי הפסטיבל בעצמם) ופרופ' שמעון לוי, וכן נציג היוצרים רועי מליח רשף.

זהו שלב נוסף במשבר התקציב המתמשך בפסטיבל עכו. המשבר החל כאשר התגלה לפני כחודשיים שהבטחת שכרם של השחקנים והבמאים - על פי הסכם שנחתם בשנה שעברה בין עיריית עכו, הנהלת הפסטיבל, ובין הארגונים שח"ם ובת"י - משמעותה שלא יישאר תקציב למימון ההפקות עצמן. דינמיקת המשבר השתנתה ככל שעבר הזמן. תחילה היוצרים יצרו חזית אחת מול הנהלת הפסטיבל ועיריית עכו, אחר כך הם התאחדו כדי לדרוש תקציב נוסף ממנהל התרבות, ומשהושבו ריקם, חזרו והתפצלו. המכתב האחרון לשרה מסמן איחוד מוחלט בין הצדדים, הנהלת הפסטיבל עיריית עכו והיוצרים. כרגע נראה שלנקרי שם את כל כובד משקלו וליוצרים יש גב לתביעותיהם.  

על האיחוד בין הגורמים הניצים הוחלט בישיבה של ועדת ההיגוי של הפסטיבל בעיריית עכו בתחילת השבוע. הנוכחים, ובהם מליח רשף, הציגו את העמדות שלהם ובמהלך הדיון, הדוברים השונים הסכימו על כך שעיריית עכו מיצתה את היכולות שלה. מאז החל המשבר, העירייה הקציבה מאה אלף שקל נוספים וגם הפסטיבל התחייב להקצות 65 אלף שקלים נוספים מתקציבו לטובת ההפקות. לעומת זאת, טוענת העירייה במכתבה כי מנהל התרבות לא עדכן את התקציב במשך זמן רב וזאת בעוד שעיריית עכו הכפילה אותו. במשרד התרבות דחו את הטענה.

סכום לא גדול חסר למימון ההפקות, כ-200 אלף שקלים בסך הכל. שח"ם הבהירו כי הם לא מתכוונים לסגת מההסכם שנחתם לגבי השכר לשחקנים. לדברי שחר בוצר משח"ם, ההסכם ההסטורי של שח"ם בדבר שכר לשחקנים הוא עובדה מוגמרת. "הבהרנו כבר בשנה שעברה כי אף פסטיבל לא יתקיים אם לא יעמוד בתשלום לשחקנים כפי שנחתם לאחר מו"מ. כל ההתאמות היו צריכות להעשות סביב שכר השחקנים. עתה אנחו מצפים מהעירייה וממשרד התרבות להתגבר על המחלוקות, להיפגש ולמצוא את המקורות המעטים שחסרים לקיום הפסטיבל".

לדברי רועי מליח רשף, שההצגה שלו נבחרה להציג בפסטיבל, הפיתרון היחידי הוא מימון נוסף ממשרד התרבות. "יכול להיות שקשה היום להשמיע טענות בנוגע לתקציב פסטיבל עכו", אמר כשהוא מתייחס לאווירה הקשה סביב מות הנערים החטופים. "זה לא מעניין אף אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ