מסתמן סיום למשבר התקציב בפסטיבל עכו

עיריית עכו תגדיל את התקציב לפסטיבל, כך שיושלם התקציב החסר להפקות שגרם משבר מתמשך בין היוצרים ובין הנהלת הפסטיבל

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

מסתמן סיום משבר התקציב בפסטיבל עכו. ל"הארץ" נודע כי עיריית עכו תגדיל את התקציב לפסטיבל, כך שיושלם התקציב החסר להפקות, שגרם משבר מתמשך בין היוצרים להנהלת הפסטיבל. עד כה, בשל חוסר הוודאות בנוגע לתקציב, 11 היוצרים של הצגות הפסטיבל התאחדו לקבוצה מלוכדת, וסירבו לחתום על החוזים שלהם מול הנהלת הפסטיבל. כמה מהיוצרים אפילו לא התחילו בחזרות על ההצגות שיועלו בפסטיבל, שיתקיים באוקטובר.

תקציב ההפקות החסר — שהלך והצטמצם ככל שעיריית עכו הלכה והגדילה בהדרגה את המימון לפסטיבל — מוערך כיום בכ–200 אלף שקלים. זו היתה אבן נגף רצינית במשא ומתן בין היוצרים לפסטיבל והדבר האפיל על יציאתו לדרך של הפסטיבל, עד כדי סכנה ממשית לקיומו. בעיית התקציב נבעה מההסכם ראוי וצודק, שנחתם בשנה שעברה בתום מאבק מתוקשר בין עיריית עכו, הנהלת הפסטיבל והארגונים שח"ם ובת"י. ההסכם חייב את פסטיבל עכו לכלול סעיף המחייב את היוצרים לשלם שכר מינימום לשחקנים ולבמאים. ואולם מנגד, תקציב ההפקות לא גדל בהתאמה, מה שחישק את היוצרים ולא הותיר להם שוליים מספיק רחבים לתשלום לרכיבי ההפקה האמנותית והטכנית (תאורה, תפאורה, כוריאוגרפיה וכדומה).

משתתפי ההצגה "ספר הפנים שלי", שהוצגה בפסטיבל עכו ב-2013צילום: אבישג שאר-ישוב

בשבוע שעבר, אחרי שעמדו משני עברי המתרס, ראש העיר עכו שמעון לנקרי נטל את המושכות וניסה ללחוץ על משרד התרבות לעדכן את התמיכה לפסטיבל, אחרי שנים שלא עשה זאת. ואולם המשרד הדף את הטענות של לנקרי. אחרי "שתיקה מעיקה" מצד הנהלת הפסטיבל, כפי שהגדיר זאת אחד היוצרים, היום (יום חמישי, 10 ביולי) הודיע מנכ"ל הפסטיבל לארגון השחקנים שח"ם — שעמד בפרץ ולא הסכים לסגת מההסכם — כי הוא יכובד וכי העירייה תגדיל את התקציב כך שיכסה את כל 11 ההפקות. לדברי רועי מליח רשף, נציג היוצרים, היוצרים עדיין לא קיבלו כל ידיעה רשמית על כך. "הכיוון נשמע משמח", אמר בזהירות, "אך עד שלא נשמע הצהרה ברורה על גובה התשלום, לא נוכל להתייחס לכך". מעיריית עכו לא התקבלה תגובה.

אוהד קנולר, יו"ר איגוד השחקנים שח"ם, אמר כי הוא "שמח לשמוע על כוונת העירייה להגדיל את תקציב ההפקות לפסטיבל עכו, כך שיאפשר תשלום לשחקנים וליוצרים. פסטיבל עכו לתיאטרון יוצר, שתמיד היה מוסד פורץ דרך לאמני ישראל, מתווה היום מדיניות ברורה - לא עוד עבודה בחינם של אמנים". ואילו רוני ניניו , יו"ר ​איגוד הבמאים בת"י, בירך את ראש העיר עכו על החלטתו לפתור את המשבר ולהשלים את התקציב החסר לקיום הפסטיבל ואת הבמאים של הפסטיבל ש"החליטו באומץ רב ובגיבוי איגוד הבמאים לעמוד על זכותם לתקציב ראוי". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ