נדחו אירועי "פסטיבל בבית" ו"מתחת להר" של עונת התרבות בירושלים

נעמי פורטיס, מנכ"לית הפסטיבל: "מאחר והחברה הישראלית עוברת שבר ולאור הרחוב הירושלמי המשתנה, שבו האלימות הרימה את הראש - לא נוכל להמשיך כרגיל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי "פסטיבל בבית" ו"מתחת להר" של עונת התרבות בירושלים נדחו עד לאחר תום הלחימה בעזה. הנהלת עונת התרבות הודיעה כי החליטה שלא לקיים את האירועים המתוכננים במסגרתה כל עוד נמשכת הלחימה. האירועים שהיו מתוכננים לשבוע הקרוב, נדחו למועד בלתי ידוע. קודם לכן נדחה גם  אירוע הפתיחה של עונת התרבות "נקודת מגע" שהיה אמור להתקיים בתחילת יולי בשל המצב הבטחוני. מעונת התרבות בירושלים נמסר: "עכשיו, כשמלחמה ואלימות משתוללות סביבנו, אנחנו משהים את הפעילות שלנו, עוצרים לבחון את המציאות המשתנה ומבקשים להגיב לרגע הזה באופן המתאים ביותר. אנחנו מאמינים בכל לבנו בכוחה של אמנות לחולל שינוי, אבל מרגישים שלא נוכל להמשיך כרגיל כששום דבר מסביב לא רגיל. אנחנו לא נאלמים דום ובעוד רגע נזמין אתכם לקחת חלק בפעולה אמנותית נרחבת ולהגיד יחד אתנו 'אנחנו כאן'. מיד עם הפסקת הלחימה נשוב לפעילות רגילה". 

ביטול אירועי עונת התרבות היא נקיטת עמדה יותר מאשר הכרח הקשור למצב הביטחוני. נעמי פורטיס, מנכ"לית הפסטיבל מספרת על דיון שהתנהל בין חברי צוות עונת התרבות בשבוע האחרון, מאז בוטלה נקודת מגע במוזיאון ישראל. דיון שהתוצאה שלו היתה, שאי אפשר להמשיך בשגרה נוכח האלימות והכאב סביב. "שאלנו את עצמנו איך אנחנו מסתכלים על המציאות הזו ואיך מגיבים אליה, והאם האוטומט הזה, שחייבים להמשיך בשגרה, הוא נכון", היא אומרת. "אחרי תהליך שיתופי החלטנו שמאחר והאלימות סביב היא עניין כל כך משמעותי שמחייב תגובה, מאחר והחברה הישראלית עוברת שבר ולאור הרחוב הירושלמי המשתנה, שבו האלימות הרימה את הראש - לא נוכל להמשיך כרגיל".

לדברי פורטיס, עמדה זו היא מעבר לפוליטיקה. "אנחנו מבקשים להיות רגישים ולא מנותקים ולהצביע על המציאות שיש בה כאב ואלימות והרבה אנשים שחיים בדאגה ובתנאים לא שגרתיים". פורטיס ציינה כי האמנים שהאירועים שלהם בוטלו הביעו ברובם תמיכה בצעד. מיכל ועקנין, המנהלת האמנותית של "טוק טוק", אחד מאירועי "פסטיבל בבית" שהיה אמור להתקיים השבוע במלון פרימה רויאל בירושלים, נשמעה מעט אמביוולנטית. לדבריה, מצד אחד היא מזדהה עם ביטול האירוע כי "אמנות צריכה להיות קשורה לחיים". אבל לדבריה, "חלק מהאמנים העובדים בטוק טוק חושבים שאסור לתת לשום דבר לעצור את האמנות, ואני מבינה את שתי העמדות כי אחרי הכל כולנו לא מסכימים עם המצב". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ