איציק ויינגרטן מונה למנהל האמנותי של פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים

נסיבות של המינוי תמוהות, שכן המנהל הקודם, השחקן והבמאי נורמן עיסא כיהן שנה בלבד בתפקיד, ותוכניותיו היו גדולות ונצורות

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

איציק ויינגרטן הוא המנהל האמנותי החדש של פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים המתקיים בחוה"מ פסח זו השנה ה-25 בהפקת תיאטרון חיפה. ויינגרטן, מנהל בי"ס לאמנויות הבמה במכללת סמינר הקיבוצים, ייכנס לתפקידו בספטמבר.

ועדה לבחירת המנהל האמנותי בראשותם של ניצה בן צבי, מנכל"ית תיאטרון חיפה ומשה נאור, החליטה על המנוי של ויינגרטן. ויינגרטן הוא מינוי ראוי לכל הדעות, אך הנסיבות של המינוי תמוהות, שכן המנהל הקודם, השחקן והבמאי נורמן עיסא כיהן שנה בלבד בתפקיד, ותוכניותיו היו גדולות ונצורות והתוכנית שהרכיב ובה מחזה לילדים מאת חנוך לוין, מסע הדוד מקס (שעיבד לתיאטרון רן בכור), זכתה להערכה. מהתיאטרון נמסר כהסבר, כי "נורמן עסוק מאוד כשחקן גם בהצגות בתיאטרון וגם בטלוויזיה ולכן אין אפשרות שיוכל לעמוד בעומס וגם לנהל אמנותית פסטיבל שדורש הרבה מאוד זמן ואנרגיה במשך תקופה ארוכה של כמעט שנה". ואולם תשובה זו תמוהה כיוון שעיסא משחק כרגע בהצגות "בומרנג", "גזע" ו"אמנות" בלבד, שרצה בתיאטרון חיפה. מה שהיה עשוי להקל על עיסא להמשיך את תפקידו נאמנה. ל"הארץ" נודע כי הסיבה למנוי היא חילוקי דעות עם הנהלת התיאטרון על אופי הפסטיבל.

עם חברי הוועדה לבחירת המנהל החדש נמנו גם הפרופסור שפרה שיינמן, ראש הקתדרה לתיאטרון ילדים באוניברסיטת חיפה, גברת אביבה שש, מנהלת סל תרבות עיריית חיפה, גב' גלי סגל, נציגת מערכת החינוך של עיריית חיפה ועמיר קליגר, דרמטורג התיאטרון.

ניצה בן צבי, מנכ"לית התיאטרון אמרה: "הפסטיבל הינו חלק מהותי מתיאטרון חיפה ומיצירותיו. תיאטרון חיפה רואה חשיבות רבה בטיפוח הקהל הצעיר ובחשיפתו להצגות איכותיות ומושקעות ואנו מאמינים שהבחירה באיציק לאור ניסיונו הרב כמנהל וכיוצר תתרום רבות הן לפסטיבל והן לתיאטרון".

"אני מאוד מאמין בכוחן ובהשפעתן הרבה של הצגות ילדים", אומר איציק ויינגרטן, "ונאבק כל חיי שהן תהיינה משובחות ואיכותיות ובשפות תיאטרון רבות ומגוונות. מאוד אשמח לעבוד בתיאטרון חיפה ולנהל אמנותית את פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים ולתרום מניסיוני ביצירה ובניהול".

ויינגרטן, יליד 1951, בוגר מגמות משחק ובימוי באוניברסיטת ת"א, ביים הצגות תיאטרון רבות למבוגרים ולילדים בתיאטראות השונים, שיחק בתפקידים רבים וכתב עשרות מחזות, חלקם עטורי פרסים. ב-1993 זכה בפרס חיפה למחזאות על המחזה "לרקוד עם אבא" – שהוצג בהבימה ומציג בתיאטרון העברי. בין ההצגות שחיבר: "סורגים" (עם חיים מרין) שעליה זכה בפרס מחזאי השנה, "סוףמשחק בקריית גת" ו"אופניים לשנה" (במסגרת קבוצת נולה צ'לטון); "ואז התחבקנו" "מזריץ'" (עם אפרים סידון). בין הצגות הילדים שכתב או עיבד:"פילים לא רוקדים בלט"; "פטר והזאב"; "אהבת שבע הבובות" ו"משהו נפלא עומד לקרות". עם ההצגות שביים נמנות: "כולם היו בני", "סוחרי התהילה", "אלזה", "בחורים טובים" (על הבימוי זכה בפרס מרגלית), "גן ריקי" "רכוש נטוש", "הנהג של מיס דייזי", "כל החיים לפניו", אם להזכיר רק מעטות.

הקשר בינו לתיאטרון חיפה נמשך על פני שנים. החל מהשתתפותו בקבוצת התיאטרון של הבמאית נולה צ'לטון בתיאטרון חיפה, ועד היותו במאי הבית של תיאטרון חיפה בסוף שנות ה-90. ויינגרטן היה מנהל אמנותי של פסטיבל עכו ושל פסטיבל התיאטרונטו ונמנה עם מייסדי "המרכז התיאטרוני בנווה צדק". מ-2003 מנהל את ביה"ס לאמנויות הבמה של מכללת סמינר הקיבוצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ