11 הצגות יתחרו השנה בפסטיבל עכו שיתקיים באוקטובר

הפסטיבל יצא לדרך לאחר עיכובים רבים בעקבות סירובם של היוצרים לחתום על החוזים עם עיריית עכו

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

תלישות, התפוררות חברתית ועולם מנוכר הם חלק מהנושאים שיעלו בהצגות פסטיבל עכו, שיתקיים בחול המועד סוכות בחללים שונים בעיר העתיקה ומחוצה לה. בשנתו ה-35, הפסטיבל שיימשך ארבעה ימים (11-14.10.14), בניהולו האמנותי של גיל אלון לצד ועדה אמנותית, מתבלט השנה בשיתוף פעולה חסר תקדים בין היוצרים, וכן בתפישות אמנותיות חדשות לגבי חלל תיאטרוני.

הפסטיבל יצא לדרך לאחר עיכובים רבים בעקבות סירובם של היוצרים לחתום על החוזים עם עיריית עכו. 11 היוצרים התאחדו לקבוצה, ובגיבוי ארגון הבמאים בת"י, ניהלו משא ומתן קשוח על סעיף בעייתי בחוזה לפיו, בעקבות הסכם שנחתם בין ארגון השחקנים שח"ם ועיריית עכו, הם מחויבים לשלם לשחקנים 6,000 שקלים להצגה. סירובם לעמוד בסעיף זה נבע מהטענה של היוצרים שהתקציב שניתן להצגות זעום, והתשלום לשחקנים יהיה כרוך בפגיעה בהפקה עצמה. לאחר דיאלוג ממושך עם הנהלת הפסטיבל ועם עיריית עכו, העירייה הוכיחה את מחויבותה לפסטיבל והשלימה את התקציב הדרוש. רק בראשית יולי חתמו היוצרים בלב שלם על החוזים והחלו בחזרות.

מתוך ההצגה "הבית זה מה שמפריד"צילום: יוהן שגב

11 הצגות התחרות הן: "דרקון הזהב" מאת רולנד שימלפפניג בבימוי דפנה זילברג (תירגם גד קינר), המאירה את המציאות של מהגרי עבודה בעידן הגלובלי; "מקלט #02" מאת אילאיל לב כנען בבימוי אילאיל לב כנען מציגה מציאות של ילדים בסיכון; "פנינה לב נייר" מאת ז'קלין פערל וחנה ואזנה גרינולד ובבימויה של ואזנה מספרת על מפלט שמוצאת אשה־ילדה ביצירת בובות; "סלים סלים" מאת סתיו פלטי נגב ובבימויה, מספרת על אסיר פלסטיני המשוחרר מהכלא הישראלי; "הבית זה מה שמפריד" מאת נועה כורם ובבימוי אפרת שטינלאוף הוא שרטוט חד ואכזרי על דחיקתם של המוגבלים בחברה; "אופל־יה" מאת עמית זרקא, כוריאוגרפיה מאיה ברינר מתארת את מסעם של ילדים אבודים דרי רחוב; "אמסטרדם בלוג" מאת ובימוי של ראובן קלינסקי מספרת על רולטת היחסים בצ'ט רולט; "מנותקים" מאת ג'יאנינה קרבונריו בעיבוד ובימוי של רועי מליח רשף עוסקת בחיפוש אחר משמעות וקשר אנושי; "למונה ליזה יש שפם" מאת יעל סלור ויערה רשף נהור עוסקת בהתייסרותה של נערה סביב נטייתה המינית; מלבד אלה, שתי עבודות מוגדרות כפרפורמנס: "אני רוצה לרקוד, קייט", מאת ארי טפרברג; ו"גן העדן האבוד" בהשראת "פרומתאוס הכבול". הצגה זו בבימוי וניהול אמנותי של לילך דקל אבנרי מתנהלת כמסע בין תחנות שונות שבהן יציגו עשרה פרפורמרים ובהם ג'ייסון דנינו הולט, דגנית אלייקים, עדיה גודלבסקי, עדילי ליברמן ואחרים.

מתוך ההצגה "סלים סלים"צילום: יוהן שגב

לראשונה בפסטיבל תיערך "תחרות אהוב הקהל" באירועי החוצות. שתבחר על ידי הקהל המגיע לפסטיבל בהצבעה ב–SMS. אירועים בולטים אחרים מחוץ למסגרת התחרות הם ההצגה לילדים "האוצר" בבימויו של נורמן עיסא. שתעלה תוך כדי הפלגה מנמל עכו. ההצגה השנייה היא " The Voice Of Anne Frank ", הפקה מצ'כיה שתופיע לראשונה בישראל, במסגרת סיבוב הופעות בינלאומי ההצגה מתארת מסע בעקבות יומנה של אנה פרנק בשילוב מחול ומוזיקה חיה על הבמה.

יום העיון השנתי יעסוק השנה ב"נשים בפרינג' הישראלי: תיאטרון ומחול" בהשתתפות: ד"ר רותי אבליוביץ', פרופ' שולמית לב אלג'ם, דניאלה מיכאלי, עודד קוטלר, איציק ויינגרטן, נאוה צוקרמן, רות אשל, יסמין גודר, גבי אלדור עירית פרנק, נעמי יואלי, סמדר יערון ואחרים. כמו כן תתקיים השנה תערוכת הצילומים "בזמן אמת" רטרוספקטיבה של צלם הפסטיבל יוהן שגב.​

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ