ישולם שכר לבמאים בפסטיבל הצגות ילדים בחיפה

איגוד במאי התיאטרון בישראל ותיאטרון חיפה חתמו על הסכם שיסדיר תשלום לבמאים בפסטיבל

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

איגוד במאי התיאטרון בישראל (בת"י) ותיאטרון חיפה חתמו על הסכם שיסדיר תשלום לבמאים בפסטיבל חיפה להצגות ילדים. פסטיבל חיפה מתקיים בכל שנה בפסח בתיאטרון חיפה ומנהלו הוא איציק ויינגרטן. בעבר, תשלום לבמאים לא היה מעוגן בהסכם או התחייבות כלשהי והיתה עניינו של מפיק ההצגה. התשלום תמורת השכר ירד מסך התקציב להפקה כולה. לפעמים במקרה שהבמאי היה גם יוצר ההצגה, הוא עשה זאת בחצי התנדבות.

מתוך פסטיבל חיפה להצגות ילדיםצילום: ירון קמינסקי

על רקע הסכם שחתם ארגון השחקנים שח"ם מול תיאטרון חיפה כבר בשנה שעברה, המעגן את שכר השחקנים בחוזה ומבטיח להם שכר מינימלי בתקופת החזרות וכן לכל הצגה - בסך 2000 שקלים עבור החזרות ו-350 שקלים לכל הצגה - נסללה הדרך להבטחת שכר הבמאים. הסכום שנקבע בשבילם הוא 7,000 שקלים להצגה. שני הסכמים אלה, שקדמו להם גם הסכמים עם מנהלי פסטיבל עכו, לא רק משפרים את תנאיהם של השחקנים והבמאים המשתתפים בהצגות הילדים בחיפה, אלא יש להם משמעות והשפעה על הסדרת התחום הפרוץ של תנאי עבודה לא הוגנים בתיאטרון.

בשנה שעברה, לפני קיום פסטיבל עכו, התברר כי ההסכם הצודק הזה גורם לבעיה. מאחר שתקציב ההצגות עצמן לא עלה, לאחר חישוב שכר השחקנים ושכרם, לא נשאר להם כסף לשלם ליתר הגורמים התורמים לתפעול ההצגה: התאורן, מעצבי התפאורה וכו'. היוצרים יצאו למאבק ובסופו עיריית עכו השלימה את התקציב החסר.

נראה שהפעם הלקח נלמד לפחות מכיוון הבמאים, והשכר המובטח להם בפסטיבל הצגות הילדים הוא חיצוני לתקציב.

איגוד במאי התיאטרון מעריך כי כאשר השכר אינו כלול בתקציב ההפקה, התקציב של בפסטיבל חיפה כל הצגה בפסטיבל הצגות הילדים בחיפה יגדל בפועל בשיעור של כ–30%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ