ביטול הצגות והפסדים כספיים לתיאטרונים בעקבות עיצומי המורים

מנכ"ל תיאטרון הקאמרי, נעם סמל, טען כי הנזק למוסדות התרבות עלול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים החודש. וזאת לפני אובדן ההכנסה של השחקנים

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

התיאטראות והשחקנים קובלים על אובדן ההכנסות שנגרם להם כתוצאה מעיצומי המורים העל־יסודיים שנמשכים כבר כחודש. המורים דורשים שיעניקו להם חסינות מתביעות במקרה של תאונות העלולות להיגרם בפעילות חוץ בית ספרית. העיצומים כוללים ביטול כל היציאות מחוץ לבית הספר, בהן טיולים והצגות. בתגובה לעיצומים, מועצת התלמידים השביתה היום את הלימודים בבתי הספר במחאה על ביטול פעילויות הללו.

בישיבת ועדת החינוך של הכנסת בראשות ח"כ עמרם מצנע שהתקיימה הבוקר — שבה השתתפו יו"ר ארגון המורים רן ארז, נציגי משרד החינוך וגופי חברה ותרבות שונים המספקים שירותים לבתי ספר, וכן ההורים השכולים שילדיהם נהרגו באסונות בטיולים — דיווח מנכ"ל תיאטרון הקאמרי, נעם סמל, שהשתתף בישיבה כנציג פורום מוסדות תרבות, על אובדן הכנסה למוסדות תרבות. סמל אף התריע על הנזק הכלכלי העצום שעשוי להיגרם לתיאטראות בישראל אם השביתה תימשך.

מתוך "הכיתה שלנו"צילום: דניאל קמינסקי

בתום הישיבה אמר סמל, כי הנזק למוסדות התרבות עלול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים החודש. וזאת לפני אובדן ההכנסה של השחקנים. כך למשל, בקאמרי בוטלו השבוע שתי הצגות "הכיתה שלנו" (בשיתוף עם תיאטרון הבימה) שהיו מיועדות לעלות היום ומחר וכן "גטו" אף היא למחר. סך הכל 450 תלמידים היו אמורים להשתתף בהצגות אלו, שהוזמנו כחלק מאירועי יום השואה הבינלאומי שחל ב-27.1. הצגות נוספות אמורות להתקיים גם בשבוע הבא. סמל הביע בישיבה את מחאתו על כך שיו"ר ארגון המורים נתן אישור לקיים את המסעות לפולין וכן יציאות ל"יד ושם". לחו"ל נותנים לצאת ולתיאטרון לא? תהה סמל. לדבריו יש ערך חינוכי עצום בצפייה בהצגות "גטו" ו"הכיתה שלנו" לפני יום השואה.

במקביל ארגון תיאטראות הילדים (א.לה) וארגון השחקנים שח"ם כתבו הבוקר ליו"ר ארז והתריעו על הפגיעה בתיאטרוני הילדים והשחקנים העצמאיים שעבודתם היא במתכונת פרילנס, והם סופגים ביטולי הופעות ואירועים והכנסתם נפגעת מאוד. במכתב התבקש ארז למצוא פתרון מיידי ולאשר את היציאה של המורים והתלמידים במקרה של הצגות ואירועי תרבות, "על מנת למנוע פגיעה כלכלית חינוכית ותרבותית שחשובה לא פחות מתוכנית העיונית הנלמדת בבתי הספר".

אודליה פרידמן, מנכ"לית הבימה, סבורה ש"שביתה כזו, בזמן שאין שר חינוך, בזמן שהמדינה נמצאת לקראת בחירות ולאחר מלחמה שהסתיימה רק לפני מספר חודשים ואנחנו עדיין מלקקים את הפצעים ממנה, היא בבחינת מכה אנושה לכל גופי המעטפת שמעניקים לתלמידי ישראל שירותים בתחום התרבות והפנאי וסופגים עתה נזקים כלכליים קשים ובלתי-הפיכים". למרות ההבנה לפעולות המורים בהקשר לשיפור זכויותיהם פרידמן סבורה שהם צריכים "להיעתר לבקשות התלמידים ולהתחשב בגופים הנפגעים, ולו רק כדי לאפשר לבני הנוער להמשיך ולספוג תרבות ושירותי פנאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ