תיאטרון בלונדון מעלה הצגה על התאסלמות במדינה

מדי שנה מתאסלמים בבריטניה כ–5,000 אזרחים. המנהלת האמנותית של התיאטרון: "חשוב שמחזאים ייצרו עולם רב־תרבותי"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הצגה חדשה העוסקת בהתאסלמות בקרב אזרחי בריטניה עולה בימים אלה בתיאטרון טרייסיקל בלונדון. עלילת "המון" (Multitudes), שכתב השחקן ג'ון הולינגוורת וביימה המנהלת האמנותית של טרייסיקל אינדהו רובסינגהם, מתרחשת בברדפורד שבצפון אנגליה ובוחנת את מקומם של בני משפחה אחת ביחס לאיסלאם ולתהליך המרת הדת: האב קאש הוא מוסלמי מתון, בת זוגו לין התאסלמה זה עתה, ואמה של לין חרדה מפני ה"הידרדרות" החברתית של בריטניה "הישנה" שבה גדלה. מנגד, בתם של בני הזוג, חדירה, שוקלת להצטרף לח'ליפות האיסלאמית ונוקטת עמדה קיצונית.

לפי ההערכות, מדי שנה מתאסלמים 5,000 אזרחים בריטים, רובם נשים. במהלך העבודה על המחזה, שארכה כארבע שנים, נפגש הולינגוורת עם מוסלמים בברדפורד, עיר הולדתו, ביקר במסגדים ושוחח עם שלוש נשים שהתאסלמו והסכימו להיחשף בפניו. "אין הרבה דרמות שבוחנות את תהליך המרת הדת ואת האופן שבו אנשים משנים כך את חייהם ומנסים להשתלב בקהילה אחרת, תוך שהם מבינים שאיבדו את מקומם בחברה", סיפר ל"גרדיאן", "ברדפורד היא אתר התנגשות בין מזרח למערב ולכן בחרתי בה. הנשים שפגשתי שהמירו את דתן חששו שאנסה להתאים את הסיפורים שלהן לאג'נדה האישית שלי, כנראה בשל ההנחה הרווחת שהשינוי שעשו בחייהן יצטייר כמהלך שלילי". הולינגוורת הדגיש את אכזבתו מחוסר ההבנה ששורר בחברה ביחס להמרת הדת, שנתפשת בהכרח כתהליך רע ומדכא.

השחקן אסיף חאן מגלם ארבע דמויות בהצגה, בהן אימאם במסגד בברדפורד וחבר פרלמנט מהמפלגה השמרנית, ומייחס להשתתפותו בה משמעות מיוחדת. "אני חש מלא תשוקה לקראת ההצגה כי גם אני מוסלמי מברדפורד", סיפר, "נוכח אירועים רבים שמובאים בחדשות ברחבי העולם, אני חש שקול מוסלמי מתון, כמו זה שלי, לא נשמע משום שהקול הקיצוני מדבר מעט חזק יותר. בשל כך, תענוג עבורי לקחת חלק במחזה שלב לבו הן הדמויות המתונות".

המנהלת האמנותית רובסינגהם, שביימה את "המון", אמרה ל"גרדיאן" בהקשר זה כי היא מאמינה שבדיון על האיסלאם כיום מסוגל התיאטרון לרדת לדקויות שידיעה חדשותית אינה יכול להגיע אליהן. היא אמרה כי העולם שיצר הולינגוורת' במחזהו תואם היטב את תפישת העולם של טרייסיקל, הדוגל באפשרות לתת במה גם לקולות שמחוץ לזרם המרכזי. "חשוב שמחזאים ייצרו עולם רב-תרבותי, כי לעתים קרובות הם נותרו בגבולות העולם התרבותי האישי שלהם", הדגישה. 

תיאטרון טרייסיקל סירב בקיץ האחרון לארח את פסטיבל הסרטים היהודי בשל מבצע "צוק איתן" אולם לבסוף חזר בו. למרות זאת, הפסטיבל שתוכנן לנובמבר האחרון לא נערך בין כתליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ