ההצגה הישראלית "זו היא הארץ" תעלה בווינה

ההצגה שכתב איל וייזר מבקרת את פרס היצירה הציונית שיזמה שרת התרבות היוצאת לימור לבנת. היא תעלה באפריל בפולקסתיאטר בווינה, אחת הבמות החשובות באירופה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

"זו היא הארץ", ההצגה שכתב וביים אייל וייזר על שלושה אמנים בדויים שמגיבים על פרס היצירה הציונית שיזמה שרת התרבות היוצאת לימור לבנת, תעלה באפריל הקרוב בפולקסתיאטר בווינה, אחת הבמות החשובות באירופה.

ההצגה, שכותרתה המשנית היא "סלון דחויי היצירה הציונית", עלתה כהפקה עצמאית של וייזר בתיאטרון תמונע בתל אביב ב–2012 בהשתתפות נתלי פינשטין, נטע וינר ואפרת ארנון. היא מספרת על מעצבת אופנה שיוצרת בצל ההיסטוריה של אביה במוסד, על יוצרת תיעודית שעוקבת אחר שכנתה ניצולת השואה ועל אמן קול שמבקש למצוא קשרים בין הקולות במשפחתו לאלה המזוהים עם צה"ל. ההצגה בפולקסתיאטר בווינה, התיאטרון השני בגודלו באוסטריה, תעלה במסגרת סדרת "המיטב מהמזרח" שמתמקדת בכל פעם בהצגות תיאטרון ממדינה או שתיים מסוימות במרכז ובמזרח אירופה, ומארחת יוצרים צעירים שמעלים לדיון בהצגות סוגיות חברתיות ופוליטיות בארצם. ההצגה הישראלית תועלה ב-10 באפריל ומלבדה תעלה בסדרה גם הצגה אוקראינית.

בשיחה עם "הארץ" אמר וייזר כי השיח התרבותי בישראל נותר כוחני כפי שהיה עם עליית ההצגה, ואף נהפך מתלהם ביחס לכל יצירה ביקורתית כלפי הממסד. הוא מתח ביקורת קשה על פרס היצירה הציונית, שסכומו עמד בשנה שעברה על 300 אלף שקלים ושמחולק מאז 2012 בתחומי אמנות שונים, כתגובה של משרד התרבות לעצומת האמנים שסירבו להופיע באריאל. בתחום התיאטרון הוענק הפרס בשלוש השנים האחרונות למנהל האמנותי של תיאטרון גשר יבגני אריה, למחזאית פנינה גרי, לסופר והמחזאי א.ב יהושע וכן למחזאי יהושע סובול.

"הפרס כבר נהפך לסטטוס־קוו על ידי אנשים שביקרו אותו", אמר, "בעבר קם קול צעקה נגדו והיום התיאטראות המרכזיים מתפארים בזכייתו ואנשי שמאל מייצרים לו סוג של לגיטימציה. הוא לא היה לגיטימי מהתחלה. קשר בין פוליטיקה לתרבות הוא קשר שתמיד שווה לבדוק ולחשוב עליו, כי יש בו סיכון שתהיה כאן משטרת מחשבות. זה פרס ששווה לדון בו ולכן 'זו היא הארץ' רלוונטית".

וייזר סיפר כי ההצגה הועלתה בעבר במינכן (שבה אף זכה בפרס "מאסטר קלאס" על הבימוי שלה), וכי הופעות נוספות שנקבעו לה בגרמניה נדחו בשל מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון. "יש מורכבות להציג ביקורת על ישראל במדינות גרמניות כי העיסוק בכך יכול להציג אותן כאנטישמיות", הסביר, "הן שבויות בפרדיגמות של שואה ומקרבן־קורבן".

לדבריו, התנהלו מגעים להעלאת ההצגה בפסטיבל ישראלי בצרפת אך הם הופסקו בשל רתיעת המארגנים מתכניה. "בדיונים שאנו מקיימים לפני ואחרי ההצגות מציגים אנשי התיאטרון שבאים אליה את מורכבות הסוגיה הזאת", הוסיף, "השאלות שעולות שם לא קשורות לישראל אלא לכל משטר שמנסה למשטר מחשבות. לכן אנו מנסים להעביר את הביקורת על כל קשר בין פוליטיקה ואמנות בכל מקום אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ