חוזרים לשיטה הקודמת: פרסי התיאטרון יוענקו גם להצגות ולא רק ליוצרים

בשנה שעברה בוטל הפרס להצגות כדי "להוריד מתחים". עם זאת, פרס הצגת־השנה שבוטל לפני שנתיים, לא חוזר בינתיים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

פרס התיאטרון הישראלי ישוב להינתן השנה להצגות רפרטואריות בקטגוריות שונות ולא רק ליוצרים ולשחקנים. זאת לאחר שבשנה שעברה החליטה ועדת הפרס להציב את היוצרים במרכזו ולא לתת פרסים להצגות, ובכך עוררה תרעומת בקרב חלק מהתיאטראות. עם זאת, קטגוריית "הצגת השנה" שבוטלה לפני שנתיים לא תשוב לפרס לעת עתה, ותיאטרון גשר, שלא השתתף בפרס בשנתיים האחרונות, ייעדר ממנו גם השנה.

פרסי התיאטרון ל–2014 יוענקו בטקס שייערך ביוני הקרוב כחלק מאירועי "חג התיאטרון", שיכללו גם פאנלים ואירועים נוספים. מלבד הפרסים ליוצרים, בהם במאי ומתרגם השנה, ולשחקנים והשחקניות הראשיים, המשניים והמבטיחים, יינתנו פרסים גם להצגות בשלוש קטגוריות: מחזה ישראלי (לא כולל חידושים להצגות עבר), מחזה מתורגם וקומדיה. פרס "הצגת השנה" שניתן בעבר הן לדרמות והן לקומדיות לא יינתן גם השנה, למרות הכעס שהפגינו בשנה שעברה מנהלי תיאטראות על ביטול הקטגוריה.

איתי טיראן (במרכז) בהצגה "איבנוב" של הקאמרי. יוכל להתחרות הפעם על שחקן-השנהצילום: ליאור נורדמן

גם פרס המחזמר הטוב ביותר לא יוענק השנה, משום שבקטגוריה זו לא הוצג ב–2014 מספר המועמדים המינימלי — שני מחזות זמר חדשים מתיאטראות שונים ("גבירתי הנאווה" של הבימה עלה ב–2013 ו"שיער" של הקאמרי ב–2015).

מנכ"ל עמותת הפרס איתמר גורביץ' אמר ל"הארץ" כי ההחלטה להקדיש את הפרס ליוצרים ולא להצגות התקבלה מראש לשנה שעברה בלבד, כך שהשנה תוכנן שיוחזרו הפרסים להצגות. "ביטול קטגוריית ההצגות נועד בשעתו להוריד את המתחים שהיא יצרה כך שהטקס יהיה רגוע יותר", אמר.

יו"ר עמותת הפרס איתמר גורביץ'. השינוי תוכנן מראש לשנה בלבדצילום: תומר אפלבאום

השנה חולקו חברי האקדמיה לוועדות־משנה שכל אחת מהן הופקדה על תיאטרון רפרטוארי מסוים, צפתה בכל ההצגות שהפיק ב–2014 ובחרה אילו הצגות ישתתפו בפרס. כך בתיאטראות הגדולים –— הקאמרי, הבימה ובית ליסין — נבחרו חמש הצגות מכל מוסד, ובקטנים יותר — החאן, באר שבע וחיפה — שלוש הצגות מכל אחד. ההצבעה נערכת בשלושה סבבים: בראשון נבחרים מועמדים בכל קטגוריות הפרס, בשני מצטמצמת הרשימה לחמישה מועמדים סופיים ובשלישי מוכרע הזוכה בכל קטגוריה.

עם חברי האקדמיה שצופים בהצגות נמנים שחקנים ובמאים ותיקים וצעירים לצד חוקרים מהאקדמיה, אנשי עיצוב ומוזיקאים, שאינם עובדים עם אף תיאטרון רפרטוארי. בראש ועדת הפרס, שהוקמה בשנה שעברה כגוף בלתי־תלוי ועצמאי ביחס להנהלות התיאטראות, עומד שמואל עומר וחברים בה ירון סדן, צביה הוברמן, דוד אלכסנדר ויקי הרטל.

מנכ"ל הקאמרי, נעם סמל. עכשיו להחזיר את הפרס להצגת השנהצילום: תומר אפלבאום

מנכ"ל הקאמרי נעם סמל בירך על ההחלטה לשוב ולהעניק פרסים גם להצגות. "זו התקדמות", אמר ל"הארץ", "אני מקווה שבשנה הבאה יחזרו גם להצגת־השנה — הצגה אחת שמקבלת את כל הפוקוס, כמו באוסקר".

בשנה שעברה נפסלה מועמדותו של איתי טיראן בקטגוריית שחקן השנה, בשל סעיף בתקנון הפרס שאינו מאפשר מועמדות רצופה בפעם השלישית באותה קטגוריה. טיראן זכה בפרס השחקן הטוב ביותר על "קברט" ב–2011 ועל "ריצ'ארד השלישי" ב–2012. השנה, כפי שהעריך סמל וכפי שהתקנון מאפשר, הוא יוכל להתמודד בקטגוריית שחקן־השנה 2014 על תפקידו ב"איבנוב".

תיאטרון גשר החליט שלא להשתתף בפרס זו השנה השלישית. מהתיאטרון נמסר כי ההחלטה נבעה מהקריטריונים של הפרס, שגשר ביקש בעבר לשנות ולא נענה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ