משרד התרבות הפסיק לתמוך — תיאטרון "נא לגעת" בסכנת סגירה

התמיכה בתיאטרון ששחקניו חירשים-עיוורים הופסקה כי אינו עומד בקריטריונים הדרושים, אך לדברי מנכ"לית המרכז, לשחקנים אין כל יכולת לעמוד בהם מלכתחילה: "העלאת הצגה לוקחת פי שלושה מתיאטרון רגיל כי כל שחקן זקוק למתורגמן"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

משרד התרבות חדל ב-2015 לתמוך בתיאטרון "נא לגעת" ביפו, תיאטרון יחודי המורכב מאנסמבל שחקנים חירשים־עיוורים, משום שלא עמד בקריטריונים של המשרד לקבלת תמיכה. התיאטרון הוא חלק ממרכז "נא לגעת", הכולל גם מסעדה ובית קפה, ומעט יותר ממחצית עובדיו הם בעלי מוגבלויות. אף שפעילותו לא תאמה את דרישות הסף המופיעות בסעיף "יוזמות בתחום התיאטרון", זכה התיאטרון לתמיכת המשרד בארבע השנים האחרונות.

תיאטרון "נא לגעת" הוקם ב-2002 והאנסמבל שלו מונה 11 שחקנים, המלווים על ידי מתורגמנים בחזרות ובהצגות. הועלו בו שתי הצגות למבוגרים, "שומעים בזיג זג" ו"לא על הלחם לבדו", וכן הצגת הילדים "נסיך תרנגול", כולן בבימוי עדינה טל. התקשורת עם השחקנים בו נעשית דרך מגע בכף היד. כך ב"לא על הלחם לבדו", שזכתה להצלחה גם בלונדון, בסיאול ובניו יורק, אופים השחקנים לחם ועוברים עם הקהל מסע בין זיכרונות. המעבר בין התמונות מסומן לשחקנים באמצעות מכות תוף, ואף שרובם אינם רואים את מכת התוף או שומעים את צלילה הם מזהים את הוויברציות ומגיבים לסימן.

מכיוון שכל שחקן נזקק למתורגמן בחזרות ובהצגות וכן להסעה צמודה ממקום מגוריו (חלק מהשחקנים מתגוררים מחוץ לתל אביב) ובחזרה נדרש התיאטרון להוצאות גדולות יחסית. מתוך 121 עובדי המרכז כולו, כולל בית הקפה והמסעדה, מועסקים בו 70 עובדים חירשים, עיוורים וחירשים־עיוורים. שכרם גבוה מהמינימום הקבוע בחוק לבעלי מוגבלויות, העומד על כ–15 שקלים לשעה, ועומד על מעט יותר מ-30 שקלים לשעה.

61% מתקציב מרכז "נא לגעת" מבוסס על הכנסה עצמית ממכירת כרטיסים ומרווחי בית הקפה והמסעדה, ו-39% הנותרים מתמיכה. 14% מנתח כספי התמיכה מגיע מהמדינה, כאשר משרד הרווחה מעביר למרכז 1.1 מיליון שקלים כחוק, לפי מספר וסוג בעלי המוגבלויות המועסקים בו. בשנים 2014-2011 תמך גם משרד התרבות בתיאטרון "נא לגעת" באופן ספציפי בסכום של 400-300 אלף שקלים מדי שנה, אף שאינו עומד בקריטריונים של סעיף "יוזמות בתחום התיאטרון", המחייבים בין היתר פעילות שחקנים שלמדו בבית ספר מקצועי והעלאת שלוש הפקות בשנה. מלבד זאת, נתמך התיאטרון בידי עיריית תל אביב ב-100 אלף שקלים מדי שנה, וב-2015 תוכננה תמיכת העירייה לעלות ל-200 אלף שקלים. יתר התקציב מבוסס על תרומות מקרנות, מוסדות וגופים פרטיים.

בספטמבר האחרון הודיע משרד התרבות ל"נא לגעת" כי סוגיית התמיכה בו תעמוד למבחן חוזר לקראת כינוס ועדת התמיכות של המשרד בראשית ינואר. מכיוון שמדור תיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ואמנות במשרד לא המליץ השנה לתמוך ב"נא לגעת", עניינו לא הועלה בדיון של ועדת התמיכות. תמיכתו של משרד התרבות מעמידה בסימן שאלה גם את זו של עיריית תל אביב, שכן העירייה תומכת רק במוסדות שנתמכו במשך שנתיים לפחות בידי המשרד. כך קרה שכחצי מיליון שקלים שהיו אמורים להיות מועברים ל"נא לגעת" לא הוקצו לו לעת עתה.

"אם מדינה תומכת בתרבות, האם היא לוקחת בחשבון שבעלי המוגבלויות והשונים למיניהם לא יכולים לעמוד בקריטריון שמשרד התרבות מכתיב, לפיו השחקנים צריכים להיות בוגרי בית ספר מקצועי והמוסד צריך להעלות שלוש הצגות בשנה? אני לא שם", אומרת מנכ"ל מרכז "נא לגעת", פוני בז'יז'ינסקי, "אם המדינה מחליטה שהיא עוזרת בתרבות אז לגופים כמונו צריך לכתוב קריטריונים מיוחדים. אני תמיד אפול בין הכיסאות. העלאת הצגה לוקחת אצלנו פי שלושה זמן מתיאטרון רגיל, עלות האעלת הצגה גדולה פי עשרה מתיאטרון רגיל כי יש לכל אחד הסעה ומתורגמן. אני לא יכולה להשתוות לתיאטראות רגילים וזה הקושי".

בז'יז'ינסקי סיפרה כי אתמול (שלישי) שוחחה עמה מנכ"לית משרד התרבות אורלי פרומן, המשמשת כעת גם כיו"ר ועדת התמיכות, והבטיחה כי המשרד מטפל בעניין "נא לגעת" ומעוניין לסייע לו. "יש לנו שתי הצגות חדשות בעבודה ואינני יודעת עד מתי אוכל למשוך את החזרות", הוסיפה והביעה חשש שאם לא תימשך תמיכת משרד התרבות ועיריית תל אביב בתיאטרון, הוא עלול לסגור את שעריו בעוד כחודשיים.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "במשרד הערכה רבה לפעילות הייחודית המתקיימת במרכז 'נא לגעת'. המשרד תמך בעמותת 'נא לגעת' בשנים האחרונות במסגרת 'יוזמה בתחום התיאטרון', על אף שעלה ספק בשנתיים האחרונות באשר להתאמת הפעילות לסוג התמיכה שניתנת. כל זאת מתוך דאגה להמשך קיום פעילותה למען אנשים בעלי מוגבלויות קשות, שיקולים ציבוריים בעלי משקל ובמקביל נעשו מאמצים רבים כדי לאפשר קבלת תמיכה במסגרת מתאימה יותר. בימים אלה נבחנות בקשות התמיכה לשנת 2015 ובהן בקשתה של עמותת 'נא לגעת'. יובהר כי העמותה נתמכה אשתקד בהיקף של 320 אלף שקלים בעוד הכנסותיה עמדו על 12 מיליון שקלים בקירוב, ולכן תמוה כיצד זה שהעמותה עומדת כעת בפני הפסקת פעילות. בכל מקרה, משרד התרבות בודק כעת את עניינה של 'נא לגעת' מתוך דאגה ורצון לאתר דרך מתאימה להמשיך לתמוך בפעילותה המבורכת. החלטה בעניינה תימסר ישירות לעמותה עם השלמת הבדיקה האמורה ולאחר התייעצות עם המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. חשוב לציין כי תקציב המדינה לשנת 2015 טרם אושר, ולכן החלטות ועדת תמיכות לגבי כלל הגופים הנתמכים יתקבלו רק לאחר אישור התקציב המדינה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "העירייה מכירה בחשיבותו הרבה של מתחם 'נא לגעת', ותמשיך לעשות כמיטב יכולתה על מנת לסייע להמשך פעילותו. אחד מתנאי הבסיס לגוף תרבותי לקבלת תמיכה מהעירייה הינו היותו נתמך שנתיים לפחות ע"י משרד התרבות. בשלב זה ממתינה העירייה להחלטת משרד התרבות בעניין, ויש לקוות ששר או שרת התרבות החדשים שיכנסו לתפקיד יכירו בחשיבותו הרבה של המוסד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ