כרזה של ההצגה "יהודים רעים" נפסלה לפרסום בתחנות הרכבת התחתית בלונדון

רשות התחבורה של לונדון רמזה כי הכרזה, שבה נראים שני גברים אוחזים בחוזקה באשה, עלולה להוביל לביצוע פשעים על רקע אנטישמי. מפיקי ההצגה זועמים על ההחלטה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי

רשות התחבורה של לונדון (tfl) אסרה בסוף השבוע לתלות בתחנות הרכבת התחתית בעיר את הכרזה החדשה של ההצגה "יהודים רעים" מאת המחזאי האמריקאי ג'ושוע הרמון, בטענה שהיא עלולה לגרום ל"עבירות חמורות ונפוצות", בהן ככל הנראה גם פשעים על רקע אנטישמי.

המחזה עוסק במאבק הבעלות שמנהלים שלושה בני דודים, נכדיו של ניצול שואה, אחרי מותו על תכשיט זהב שהצליח סבם לשמור במלחמת העולם השנייה. רמת האמונה היהודית שונה אצל כל אחד מהנכדים וכך בוחן המחזה, שזכה לביקורות משבחות בלונדון, את סוגיית הזהות היהודית ועומק האמונה הדתית כיום.

כרזת הפרסומת שנפסלה להצגה "יהודים רעים" בלונדון

בכרזה שנפסלה לפרסום, שהיתה דומה למדי לכרזת ההצגה המקורית שנתלתה בתחנות הרכבת התחתית, נראות שתיים מהדמויות הגבריות אוחזות בחוזקה באחת הדמות הנשיות בשיאו של מאבק אלים. לצד התמונה מתנוסס באותיות גדולות שם המחזה, "Bad Jews", וכן מופיעים ציטוטים מהעיתונות המהללים את ההצגה.

ההצגה, בבימוי מייקל לונגהרסט, הועלתה בחודשיים האחרונים בהצלחה בתיאטרון סנט ג'יימס בלונדון ותעבור ב-18 בחודש (מארס) ל-Arts Theatre בעיר. המחזה הועלה לפני כן גם בניו יורק. העיתון "גרדיאן" דיווח כי תלונה אחת בלבד הוגשה לרשות הפרסום המקומית נגד הכרזה הישנה של ההצגה, אך ברשות סברו אז כי היא לא תגרום לעבירות כלשהן או לנזק משמעותי ולכן היא לא הורדה מהתחנות.

בהפקת ההצגה זעמו על החלטת רשות התחבורה שלא לפרסם את הכרזה החדשה. המפיק דני מואר כינה את ההחלטה "סוג של צנזורה" והעריך כי נבעה מהנחה מוטעית שלפיה ההצגה היא אנטישמית. "הכרזה הזאת לא היתה יכולה להיות פחות אנטישמית", אמר. "חצי מצוות השחקנים הוא יהודי, אני יהודי, המחבר הוא הוא יהודי ומשמעות המלה 'רעים' בשם המחזה, עד כמה שזה משנה, אינה 'רשעים' אלא 'לא שומרי מצוות'. זה סוג של צנזורה שמקבל נופך כה מוזר ואירוני בייחוד בצל הפיגוע במגזין 'שארלי הבדו', שאחריו כולם צעדו נגד צנזורה".

ברשות התחבורה של לונדון מסרו בתגובה ל"גרדיאן" כי הכרזה הישנה של ההצגה פורסמה בתחנות משום שקבלן הפרסום המקומי שלהם תלה אותה מבלי להיוועץ באנשי הרשות. "הכרזה הוגשה לאחר מכן לאישור לקראת תצוגה ונדחתה משום שהיא נוגדת את מדיניות הפרסום שלנו, שלפיה פרסומות אינן מאושרות אם הן עלולות לגרום לעבירות נפוצות או חמורות", נמסר. "העבירות היו עשויות להיות כלפי חלקים בציבור בשל אופיים של המוצר או השירות שמתפרסמים, ניסוח הפרסומות ועיצובן או כהיקש של הנאמר בהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ