בעקבות הפרסום על הלנת שכר והטרדות מיניות: הנהלת הבימה כינסה את העובדים והשחקנים

יו"ר דירקטוריון התיאטרון, נורית דאבוש קראה לשחקנים לדווח אם יש בעיה בתלושי השכר שלהם. גורם בתיאטרון ל"הארץ": הפרסומים בערוץ 2 הם רק קצה הקרחון

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הנהלת התיאטרון הלאומי הבימה כינסה היום (שני) אסיפת עובדים ושחקנים, בעקבות טענות שהוצגו שלשום בכתבה בערוץ 2, על אי תשלום כספי פנסיה, הלנת שכר והטרדות מיניות שלכאורה לא טופלו. גורמים הקשורים לתיאטרון אישרו בשיחות עם "הארץ" כי התיאטרון נהג שלא להעביר את כספי הפנסיה לקרנות שלהם. לדבריהם, לעתים התיאטרון אף נמנע מלשלם להם משכורות במשך תקופות ארוכות.

עובד לשעבר שהועסק בתיאטרון הבימה במשך כעשור סיפר ל"הארץ" כי כספי הפנסיה שלו היו מועברים באופן רטרואקטיבי. "הם היו לא מעבירים כספי פנסיה, עד שאחת לכמה חודשים החברה היתה שולחת מכתבים לעובדים", סיפר, "אז היה לחץ בהנהלה ובסוף היו משלמים רטרואקטיבית, כל כמה חודשים. זה היה קבוע". לדבריו, משכורות היו מעוכבות מדי כמה חודשים. גורם נוסף שעמד בעבר בקשר עם הבימה הגדיר בשיחה עם "הארץ" את התנהלותה הכלכלית "מתחת לכל ביקורת" וציין כי שחקנים ותיקים עברו אף הם תקופות "קשות ומעליבות".

גורם אחר בעל קשר לתיאטרון אמר ל"הארץ" כי בדיקת תלוש המשכורת של המקום באופן מדוקדק היא הכרחית. "הם יכולים לטעון 'נכון, פנסיות לא הופרשו אבל הן הופרשו רק אחרי חצי שנה עם הריביות ומי שיפרוש יקבל מה שמגיע לו'. הם טוענים את זה", אמר הגורם, "אכן קיבלנו מכתבים אבל הם טוענים שהם הפרישו וסגרו את העניינים האלה. צריך לבדוק את תלוש המשכורת. ברגע שאתה מעיר להם ואומר שמגיע לך — אתה מקבל. זה לא שאומרים לך 'תקפוץ ולא תקבל כלום'. אתה פשוט צריך לבדוק ולהיות עירני". לדבריו, היו אף מקרים שבהם שחקנים התבקשו לוותר על חלק מהמשכורות שלהם.

רחבת תיאטרון הבימהצילום: מוטי מילרוד

בכינוס נאמו בין היתר יו"ר דירקטוריון התיאטרון נורית דאבוש, המנכ"ל אודליה פרידמן, הסמנכ"ל בני צרפתי והשחקניות ליא קניג וגילה אלמגור. דאבוש הבהירה שלא תעבור בשתיקה על ההטרדות המיניות ונושא אי תשלום השכר. היא קראה לכל השחקנים והעובדים לספר אם יש בעיה בתלושי השכר שלהם ולדווח אם שמעו או על הטרדות מיניות או הבחינו בהן. דאבוש הוסיפה שהיתה הפחתה בתקצוב הממשלתי שהועבר לתיאטרון ואכן עוכבו תשלומים לקרנות. עם זאת הדגישה שהתיאטרון חתם על הסכם מול הקרנות וכל החובות להן כולל ריבית, כך שהנושא הוסדר. המנכ"לית פרידמן ציינה עד כמה חשובים לה תנאיהם של העובדים והעברת השכר בעתו ב-9 בחודש. גורם בתיאטרון סיפר שיצא מהפגישה בתחושת אמון במוסד והגדיר אותה כ"מפגן תמיכה של כולם". לדבריו, חלק מהטענות נבדקות, אולם התחושה הכללית כלפיהן היא של סערה בכוס מים.

תוכנית ההבראה של התיאטרון נחתמה באוקטובר 2011 ומתפרשת על חמש שנים, ולתיאטרון מונה חשב מלווה מטעם משרד האוצר. ל"הארץ" נודע כי בדצמבר האחרון חתם התיאטרון על הסדר תשלומים עם חברת "כלל ביטוח", שלפיו היא תכסה את כל חובות הפנסיה שצבר כולל ריבית באופן מדורג, ובסכום כולל של כ-1.3 מיליון שקלים.

שחקנית לשעבר בהבימה סיפרה בכתבה בערוץ 2 כי "היה מישהו שעבד בתיאטרון שהיה מקורב לבכירים בתיאטרון. הוא הטריד מינית גם את השחקניות וגם את העובדות בתיאטרון בצורה מאוד מאוד גסה. בצורה שלא משתמעת לשתי פנים. שחקניות ועובדות פחדו להתלונן ולא רצו להתלונן כי היה מאוד מקורב לבכירים שם". גורם בעל קשר ל"הבימה" אמר ל"הארץ" כי "כנראה שיש הטרדות מיניות, נראה לי שיותר אצל שחקניות ובימאים. אנשים לא רוצים לדבר על זה כי הם רוצים עבודה. יש פה הרבה שמועות, לא נראה לי שזה מגיע גם לכדי תלונה".

גורמים רבים ששוחחו עם "הארץ" טענו כי הטענות שפורסמו ביומיים האחרונים היו ידועות ברובן לאלה שבאו במגע עם התיאטרון הלאומי בשנים האחרונות. עם זאת, חלקם הדגישו כי זהו רק "קצה הקרחון" בכל הנוגע למתרחש במקום. "משהו רקוב בממלכת דנמרק, זה בטוח", אמר אחד מהם, "אני לא יודע עד כמה הדברים שהועלו שם באמת יכולים לגרום ממש לרעידת אדמה ולמישהו ללכת הביתה. הדברים רקובים ואפשר לתלות את הכל בתוכנית ההתייעלות. על כל דבר, לגבי כל כסף שלא הופרש אפשר להגיד 'תוכנית התייעלות' או 'היה רק עיכוב'. היתה תקופה ארוכה שלא התקבלו משכורות בזמן. כבר התרגלו לתירוצים: 'האוצר לא העביר את הכסף' או 'משרד התרבות לא העביר את הכספים וכשהוא יעביר את הכספים' — זה גם מה שהם טוענים בקשר לפנסיות — אז בסוף הכל יופרש ואין כל כוונה לגזול ממישהו. היו פה פיטורים מאסיביים בתוכנית ההתייעלות. על כל דבר הם כנראה יטענו שאנשים ממורמרים מפיצים את הדברים". גורם אחר העריך כי כמעט בכל הטענות לא נערכה כל בדיקה. "זה גוף שכבר שנים מבקר המדינה לא נגע בו", הוסיף.

ארגון השחקנים בישראל, שח"ם פנה להבימה וביקש להכניס להנהלת הבימה עורך דין ורואה חשבון מטעמו מטעםו על מנת לבדוק את הטענות שהוזכרו בכתבת ערוץ 2. לדברי הארגון, בהבימה נענו לבקשה. "טיפלנו בנושא הפנסיה ובעבר הכרזנו סכסוך עבודה והוא נפתר", מסר מנכ"ל הארגון אורי רשטיק, "לגבי הלנות הפנסיה שהוצגו בכתבה, אנו אוספים כרגע נתונים מהשחקנים. אם הדברים יתבררו כנכונים ננקוט צעדים ארגוניים לרבות שביתה".

בעניין הטענות על עיכובים לכאורה בהעברת המשכורות נמסר מהבימה כי "המשכורות לעובדים אינן מעוכבות ומועברות בזמן, כולל זו שעברה אתמול. אנו מתייחסים לעניין בחרדת קודש של ממש". בעניין הטענות על הלנה לכאורה של כספי הפנסיה נמסר כי "במהלך תהליך ההבראה המורכב שעבר התיאטרון והקשיים אליהם נקלע בעבר, בין השאר בגלל ירידה בתקציבי התמיכה הממשלתית ובשל העובדה כי התיאטרון פעל 5 שנים ללא בית, היו אמנם עיכובים אך הבימה הגיע להסדר עם קרנות הפנסיה וכל הכספים שולמו במלואם כולל כספים עתידיים, בצירוף ריבית. בפועל, אין ולו עובד אחד שאיבד זכויות פנסיוניות כלשהן כתוצאה מהקשיים אליהם נקלע בזמנו התיאטרון". ביחס לטענות על הטרדות מיניות, שפורטו בכתבה ערוץ 2, נמסר בתגובה כי "התיאטרון מתייחס בחומרה רבה לנושא הטרדות מיניות. התיאטרון מקיים את החוק למניעת הטרדה מינית ככתבו וכלשונו. כל השנים מכהנת אחת העובדות או השחקניות כממונה על נושא ההטרדות המיניות ודלתה פתוחה בפני כל עובדת ועובד בהתאם לחוק ולנדרש. הממונה הנוכחית על הטרדות מיניות (רויטל שקורי) זה כשנתיים עברה גם היא הכשרה לתפקיד, ולא קיבלה במהלך עבודתה כל תלונה ובוודאי שלא הועברה כל תלונה כזו להנהלה. לא הגיעה לידיעת הנהלת התיאטרון כל מידע על הטרדות מיניות, אשר לא טופל ולא הועבר מיידית לאחראית על ההטרדות המיניות בתיאטרון. לו היה מגיע מידע כזה, היה מטופל מיידית ובמלוא החומרה הראויה". עוד נמסר כי "התיאטרון הסכים לחשוף את כל המסמכים הרלוונטיים לכל עובד בפניו או בפני מי מטעמו מתי שרק ירצה".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "מהבדיקות שערך המשרד מול החשב המלווה נמצא כי אין הלנת שכר בתיאטרון הבימה. בניגוד לנטען, משרד התרבות פועל בהתאם לנוהל תמיכות ובשום שלב לא עיכב תמיכה שוטפת בתיאטרון. יודגש כי המשרד מקפיד על העברת כספי התמיכה באופן שוטף וסדיר ואלה מיועדים לתשלום משכורות. על פי דיווח של החשב המלווה אין הלנת שכר וכל המשכורות משולמות כסדרן. מבירור שערך המשרד מול החשב המלווה נמצא כי כל התשלומים בגין קרנות הפנסיה עד להעברה בגין משכורת ינואר 2015 הועברו. התשלומים לקרנות מתבצעים בחלקם במסגרת סיכומים עם קרנות הפנסיה וכנדרש בחוק." בעניין הטענות על הטרדות מיניות לכאורה נמסר כי "במשרד התרבות לא התקבלה כל תלונה בגין הטרדה מינית לכאורה בתיאטרון הבימה. משרד התרבות אינו הגורם האוכף את החוק הפלילי בישראל. במידה שיש חשש לעבירה פלילית הרי שלמי שיש מידע על כך עליו לדווח למשטרת ישראל שלה הסמכות הבלעדית לבדוק תלונות מסוג זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ