עימות אלים בין אחייניתו של חלל צה"ל לשחקנית סלווה נקארה

אחייניתו של החייל שנרצח משה תמם הפגינה בכניסה לתיאטרון אל־מידאן בחיפה, המעלה הצגה על חוטפו, והתלוננה במשטרה כי נקארה תקפה אותה. נקארה: היא זו שתקפה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם שנחטף ונרצח ב–1984 בידי מחבלים פלסטינים, התלוננה בשבת בערב במשטרת חיפה כי השחקנית סלווה נקארה תקפה אותה בהפגנה שהתרחשה אמש בכניסה לתיאטרון הערבי אל־מידאן בעיר. תמם טוענת כי נקארה דחפה אותה זמן קצר לפני הצגת "הזמן המקביל" בתיאטרון, שנכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקא, שהורשע במעורבות בחטיפתו ורציחתו של תמם ונידון למאסר עולם. נקארה, מנגד, טוענת כי ספגה קללות נמרצות מצד תמם וחברתה וכי ביקשה רק להדוף את הטלפון הנייד שבאמצעותו צילמה החברה את המתרחש.

הצגת "הזמן המקביל", מאת בשאר מורקוס ובבימויו, מוצגת זה כשנה באל־מידאן ועוסקת באסיר ביטחוני המבקש לבנות עוּד בכלא לקראת מסיבת החתונה שלו. אמש היא הועלתה בתיאטרון עם כתוביות בעברית לציון סוף אירועי שבוע האסיר הפלסטיני. בימים האחרונים הביע ארגון המשפחות השכולות "אלמגור" מחאה חריפה נגד ההצגה ודרש מעיריית חיפה (בדומה לדרישות דומות שהופנו לעירייה בשנה האחרונה) לעצור את תמיכתה בתיאטרון בשל העלאת ההצגה כאירוע הקשור לשבוע האסיר הפלסטיני.

נקארה (מימין) בהסרטת הסדרה "עבודה ערבית". האירוע מתועד, אפשר לבדוקצילום: אמיל סלמן

"אין מקום לתת במה לאירוע והצגה שמטרתם האנשה של רוצחים נתעבים המרצים עונשם בכלא", נכתב בהודעת הארגון, "כל תמיכה כספית של משלם המסים הישראלי, כולל משפחות שכולות המשלמות מסים לפי החוק, באירוע אנטי ישראלי אשר בסבטקסט שלו קריאה לשחרור של מחבלים ש'חוזרים בתשובה', הינה בלתי ראויה ועליה להיפסק מיד".

אורטל תמם הגיעה לכניסה לתיאטרון יחד עם יוסי צור, פעיל "אלמגור" בחיפה, ונציגים נוספים ממשפחות שכולות. "עמדנו כעשרה אנשים ליד הכניסה, כדי להביע את דעתנו בנושא בפני כל מי שנכנס לתיאטרון", סיפר צור ל"הארץ", "עמדנו בקצה המדרגות שמובילות לתיאטרון, מופרדים על ידי שישה־שבעה שוטרים שהיו במקום, ונתנו לכל מי שבא לרדת במדרגות ולנו לא איפשרו לרדת. "בשלב כלשהו", סיפר צור, "עלתה במדרגות השחקנית סלווה נקארה, והתחילה להתעמת מילולית עם אורטל תמם ועם אחרים. היא רצתה לעבור את מחסום השוטרים, היו הרבה ויכוחים קולניים וברגע מסוים היא הגיעה עד למעלה וזה הגיע לדחיפות".

תמם עצמה סיפרה כי "התפתח ביני לבין נקארה ויכוח שהיה מבחינתי מאוד מתורבת", אך בהמשכו, לדבריה, "היא דחפה את חברה שלי והעיפה לה את הפלאפון מהיד וגם אותי. הגענו להביע את המחאה הפרטית שלנו", הוסיפה תמם, "ובטח לא להיכנס למריבות. היה לי נורא עצוב ופוגע שהיא תקפה ושאחרי זה צעקו עלינו והתייחסו אלינו בצורה לא נעימה".

משרד התרבות אישר

נקארה, היועצת האמנותית של אל־מידאן, טוענת מנגד כי ספגה מטחי קללות מצד תמם ושאר המפגינים במקום. "ב–19:00 הגיעה חבורה של אנשים שהחזיקה שלטים עם תמונות האדם שנרצח (תמם, י"א) והתחילה לצרוח ולהטיח האשמות", סיפרה ל"הארץ". "בן אדם עובר ומישהו תופס אותו ואומר לו 'יא רוצח, יא ערבי'. מה זה? אמרתי לה לשתוק ושזכותה להביע דעה, אבל למה להשפיל אנשים כך? החברה שלה התחילה לצלם אותי ואני פשוט העפתי לה את הטלפון שהיא צילמה ממנו. היא היתה מאוד אלימה ומלאת כעס ושנאה. זה היה בלתי נסבל. הרחקתי אותה מדלת הכניסה והיא התנפלה על המשטרה. אני לא חושבת שתקפתי אותה, כי היא התנפלה עלינו בצורה מאוד נבזית".

מנכ"ל אל־מידאן, עדנאן טראבשה, טוען אף הוא כי נקארה לא תקפה את תמם אלא רק שבה וביקשה מחברתה להפסיק לצלם אותה בטלפון הנייד והדפה את המכשיר. "היא התקרבה אלי והתחילה ללחוש: 'שתמות, אתה ומשפחתך, יא כלב, יא בן זונה'", סיפר, "הסתכלתי עליה ושאלתי למה היא יורדת לרמה הזאת, והיא המשיכה. שמרתי על קור רוח. אני יכול להבין את האנשים האלה, אבל זה לא היה כאב".

מאיר אינדור. להוציא צו הרחקהצילום: מיכל פתאל

לדברי טראבשה, המפגינים הגיעו לפתח משרדי אל־מידאן וביקשו לתלות כרזות במקום, ומשנתקלו בהתנגדות החלו לגדף את אנשי התיאטרון. עוד טוען טראבשה כי כמה מהמפגינים ביקשו לרכוש כרטיסים להצגה זמן קצר לפני שהחלה על מנת שיוכלו להפריע למהלכה, אולם הוא הצליח למנוע זאת ברגע האחרון. הוא הוסיף כי כ–30 צופים ביקשו להחזיר את כרטיסיהם לקופה מחשש שיתרחשו בהצגה תקריות אלימות. "אין להם קייס כי הקללות מתועדות. הם תקפו את סלווה ורואים את זה במצלמות", אמר טראבשה, "מתנפלים על וליד דקא אבל תיאטרון אל־מידאן זה לא וליד דקא. התיאטרון העלה הצגה שאושרה על ידי סל תרבות ומשרד התרבות ועלתה אמש בפעם ה–26. פתאום באו והתנפלו על התיאטרון. למה לבוא לאנשי תרבות ולהטיח בהם שהם רוצחים?".

כחצי שעה לאחר תחילת ההצגה, עזבו המפגינים את המקום וההצגה התנהלה ללא הפרעות.

בסרטון שפרסם יו"ר "אלמגור", מאיר אינדור, בעמוד הפייסבוק שלו, נראית קבוצת פעילים מנופפת בדגל הפלסטיני ומוחאת כפיים בכניסה לתיאטרון, ככל הנראה כתגובה להפגנת אנשי הארגון. אינדור מסר בתגובה כי "זו בכלל לא היתה הפגנה. מישהו הפיץ ברשת 'בואו להפגנה', אבל אין לזה שום קשר. לא חשבתי שראוי לעשות הפגנה בגלל השבת. אני מכיר את שלושת האנשים שלנו שבאו לשם, הם לא אנשים מקללים. המחאה שלהם היא מחאה שנשמעת וזכותם למחות". עוד הוסיף אינדור כי הוא "מאוד מקווה שיוצא צו הרחקה כנגד תיאטרון אל־מידאן ושישלחו אותם למוקטעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ