ההצגה "אלקטרה" מובילה במספר המועמדויות לפרס התיאטרון הישראלי

ההצגה של תיאטרון הקאמרי מועמדת לשמונה פרסים לפרס שיוענק ב-19 ביוני במרכז ענב בתל אביב. "הכיתה שלנו" מועמדת לשבעה פרסים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הצגת הקאמרי "אלקטרה" מאת סופוקלס ובבימוי כפיר אזולאי מובילה במספר המועמדויות לפרס התיאטרון הישראלי ל-2014, שיוענק ב-19 ביוני במרכז ענב בתל אביב. הערב (שלישי) נחשפה רשימת המועמדים הסופיים לפרס, וההצגה קיבלה שמונה מועמדויות בקטגוריות החשובות שלו, בהן לבמאי אזולאי, לשחקנית הראשית אולה שור-סלקטר, לשחקנית המשנה הלנה ירלובה ולמתרגם אהרן שבתאי.

אחריה נמצאת "הכיתה שלנו" מאת תדיאוש סלובודזיאנקי, הפקה משותפת של הקאמרי והבימה, שקיבלה שבע מועמדויות, בין היתר לבמאי חנן שניר ולשחקן הראשי אלון דהן. שלישית בדירוג נמצאת הצגת בית ליסין "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה", שקיבלה שש מועמדויות, בהן לבמאי גלעד קמחי, לשחקן הראשי נדב נייטס ולמתרגם דניאל אפרת.

השנה ישוב הפרס להיות מוענק להצגות בשלוש קטגוריות: מחזה ישראלי, מחזה מתורגם וקומדיה, לאחר שבשנה שעברה הוא הוענק ליוצרים בלבד. עם זאת, קטגוריית "הצגת השנה" שבוטלה לפני שנתיים לא תוחזר אליו השנה, למורת רוחם של חלק ממנהלי התיאטראות. גם קטגוריית המחזמר הטוב ביותר אינה קיימת השנה, וזאת בשל מיעוט מועמדים. התיאטרון הקאמרי זכה השנה ל-33 מועמדויות (מתוכן תשע משותפות עם הבימה ושלוש משותפות עם תיאטרון חיפה), הבימה זכה ב-19 מועמדויות (מתוכן תשע משותפות עם הקאמרי) ובית ליסין ב-17 מועמדויות. תיאטרון החאן זכה ב-11 מועמדויות, תיאטרון באר שבע בתשע ותיאטרון חיפה בשמונה מועמדויות (מתוכן שלוש משותפות עם הקאמרי). תיאטרון גשר נעדר השנה מהפרס זו השנה השלישית, בשל הקריטריונים שעל פיהם הוא מוענק.

"הכיתה שלנו"צילום: דניאל קמינסקי

ההצגות המועמדות בקטגוריית המחזה הישראלי הטוב ביותר הן "אלוהים מחכה בתחנה" מאת מאיה ערד של קבוצת צעירי הבימה (שגרפה חמש מועמדויות לפרס, בהן לשחקנית המבטיחה אשרת אינגדשט ולתלבושות לנטשה טוכמן פוליאק), "גורודיש" מאת הלל מיטלפונקט של תיאטרון הקאמרי (שגרפה ארבע מועמדויות, בהן לאלון דהן על תפקיד משנה ולתאורה לאבי יונה בואנו), "בין חברים" מאת חגית רכבי ניקוליבסקי של תיאטרון באר שבע (שגרפה ארבע מועמדויות, בהן על הכוריאוגרפיה לעמית זמיר) ו"הצוענים של יפו" מאת נסים אלוני של תיאטרון החאן (שגרפה שלוש מועמדויות, בהן על המוזיקה לגרשון וייסרפירר).

בקטגוריית המחזה המתורגם הטוב ביותר מועמדות "איבנוב" מאת אנטון צ'כוב של הקאמרי (שגרפה ארבע מועמדויות, בהן על התרגום לארתור קוגן ואיתי טיראן ולדודו ניב על תפקיד המשנה), "אלקטרה", "הכיתה שלנו" ו"המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה". בקטגוריית הקומדיה מתמודדות שלוש הצגות בלבד: "המוגבלים" מאת גור קורן של בית ליסין (שגרפה חמש מועמדויות, בהן לשחקן המבטיח חי מאור), "הנשים העליזות מווינדזור" מאת ויליאם שייקספיר של תיאטרון החאן (שגרפה ארבע מועמדויות, בהן לשחקן המבטיח גיא גורביץ' ולתלבושות ליהודית אהרון) ו"וניה, סוניה, מאשה ושפיץ" מאת כריסטופר דוראנג של הקאמרי ותיאטרון חיפה (שגרפה שלוש מועמדויות, בהן לתיקי דיין על תפקיד משנה ולשחקן המבטיח גל אמיתי).

הבמאים המתמודדים על הפרס הם גדי רול על "בית ברנרדה אלבה" מאת פדריקו גרסיה לורקה בתיאטרון באר שבע, גלעד קמחי על "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה", אודי בן משה על "הנשים העליזות מווינדזור", חנן שניר על "הכיתה שלנו" וכפיר אזולאי על "אלקטרה". המחזאים המתמודדים על הפרס הם גור קורן על "המוגבלים", חגית רכבי ניקוליבסקי על "בין חברים", מאיה ערד על "אלוהים מחכה בתחנה", שחר פנקס על העיבוד ל"אבא גוריו" מאת אונורה דה-בלזאק בהבימה ורוני סיני על "בומרנג" בתיאטרון חיפה.

על פרס השחקנית הראשית הטובה ביותר מתמודדות השנה לאורה ריבלין על "סיפור ישן-חדש" מאת ג'סי אייזנברג בבית ליסין, יבגניה דודינה על "חשמלית ושמה תשוקה" מאת טנסי ויליאמס של הבימה והקאמרי, ענת וקסמן על "כולם רוצים לחיות" מאת חנוך לוין של הקאמרי, אפרת בוימולד על "המוגבלים" ואולה שור-סלקטר על "אלקטרה". לפרס השחקן הראשי הטוב ביותר מועמדים אריה צ'רנר על "דוד וניה" מאת אנטון צ'כוב בחאן, נתן דטנר על "גורודיש", אלון דהן על "הכיתה שלנו", נדב נייטס על "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" ואיתי טיראן על "איבנוב". טיראן שב השנה לפרס לאחר שבשנה שעברה נפסלה מועמדותו, בשל סעיף בתקנון שאינו מאפשר מועמדות בפעם השלישית ברציפות באותה קטגוריה.

בדומה לאשתקד, טקס הענקת הפרס יחתום את אירועי "חג התיאטרון הישראלי" שיכללו מפגשים פתוחים לקהל ופעילויות שונות בהשתתפות שחקני ויוצרי התיאטראות. המועמדים הסופיים לפרס נבחרו על ידי חברי האקדמיה בתום שני סבבי הצבעה: בשלב הראשון הם חולקו לתת-ועדות לפי תיאטראות, ובשלב השני צפו יחד בכל ההצגות מכל התיאטראות שעלו לשלב זה. מנכ"ל עמותת פרס התיאטרון הוא איתמר גורביץ'. בראש הוועדה עומד שמואל עומר וחברים בה צביה הוברמן, דוד אלכסנדר, יקי הרטל, וירון סדן.

קטגוריות נוספות:

שחקן בתפקיד משנה:

אופיר וייל, "המוגבלים"

אלון דהן, "גורודיש"

אמיר קריאף, "רוחות", תיאטרון באר שבע

דודו ניב, "איבנוב"

רון ריכטר, "מיצ מיצ לימונדה", תיאטרון חיפה

רפי תבור, "סיפור ישן-חדש"

שחקנית בתפקיד משנה:

אורה מאירסון, "בין חברים"

אלינור פלקסמן, "אלוהים מחכה בתחנה"

דבורה קידר, "כולם רוצים לחיות"

הלנה ירלובה, "אלקטרה"

מגי אזרזר, "לחנך את ריטה", תיאטרון בית ליסין

תיקי דיין – "וניה, סוניה, מאשה ושפיץ"

השחקן המבטיח:

גיא גורביץ', "הנשים העליזות מווינדזור"

גל אמיתי, "וניה, סוניה, מאשה ושפיץ"

ולדי פסחוביץ', "מיצ מיצ לימונדה"

חי מאור, "המוגבלים"

שפי מרציאנו, "המאהב", תיאטרון הבימה

השחקנית המבטיחה:

אגם רודברג, "שבטים", תיאטרון בית ליסין

אוראל מאור, "בית ברנרדה אלבה"

אשרת אינגדשט, "אלוהים מחכה בתחנה"

הילה שלו, "המאהב"

נטלי אליעזרוב, "דוד וניה"

מתרגם השנה:

אהרן שבתאי, "אלקטרה"

ארתור קוגן ואיתי טיראן, "איבנוב"      

דורי פרנס, "סיפור ישן-חדש"               

דניאל אפרת, "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה"       

יוסף אל-דרור, "לחנך את ריטה"         

עיצוב תפאורה:

לילי בן נחשון, "כולם רוצים לחיות"   

ערן עצמון ויואב כהן, "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה"         

פולינה אדמוב, "אלקטרה"  

רוני תורן, "בית ברנרדה אלבה"

רוני תורן, "הכתה שלנו"                       

עיצוב תלבושות:    

אדם קלדרון, "מיצ מיצ לימונדה"

יהודית אהרון, "הנשים העליזות מווינדזור"        

מאור צבר, "אבא גוריו"        

נטשה טוכמן פוליאק, "אלוהים מחכה בתחנה" 

עפרה קונפינו, "כולם רוצים לחיות"     

עיצוב תאורה:               

אבי יונה בואנו (במבי), "גורודיש"

מאיר אלון, "הכתה שלנו"

פליס רוס, "בית ברנרדה אלבה"           

קרן גרנק, "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה"

קרן גרנק, "אלקטרה"

רוני כהן, "דוד וניה"              

מוזיקה:

אלדד לידור, "אלקטרה"

גרשון וייסרפירר, "הצוענים של יפו"

יוסף ברדנשווילי, "דוד וניה"

קרן פלס, "כולם רוצים לחיות"

שוש רייזמן, "הכתה שלנו"  

כוריאוגרפיה:

אלה רוטשילד, "הצוענים של יפו"       

אריאל מקובר, "מיצ מיצ לימונדה"

מירי לזר, "חשמלית ושמה תשוקה"    

מירי לזר, "הכתה שלנו"

עמית זמיר, "בין חברים"      

שרון גל, "המאהב" 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ