יאיר אשכנזי

קללות וגידופים הנשמעים בהצגת "הגיבן מנוטרדאם" של תיאטרון באר שבע יוסרו מההצגה שתתקיים הערב (רביעי) ומחר בהיכל התרבות בקרית גת. בהצגה שהתקיימה אמש בהיכל, שחלק ניכר מצופיו דתיים, עזב חלק מהקהל את ההצגה בהפסקה ובשל כך ביקשו אנשי האולם מהתיאטרון לבחון שינויים בה לקראת שתי ההצגות הבאות.

את "הגיבן מנוטרדאם" כתב וביים עידו ריקלין על פי ספרו של ויקטור הוגו. משתתפים בה בין היתר אלון אופיר בתפקיד כפול של הגיבן ושל המשורר פייר גרנואר, וכן רון ביטרמן ואמיר קריאף. גורמים בהפקת ההצגה ששוחחו עם "הארץ" מסרו כי בין המלים שנשמעו לאורכה מופיעות גם "מוצץ זין" ו"חור של תחת". אלה ככל הנראה צרמו את אוזני הקהל אמש, שלדברי הגורמים גילה תרעומת.

הבוקר פנתה נציגת היכל התרבות בקרית גת למחלקת המכירות של תיאטרון באר שבע והדגישה כי האולם מעוניין בהצגה, אך חלק גדול מהקהל שלו חווה אמש "אי נוחות גדולה". מנהלת המכירות של התיאטרון שוחחה עם הבמאי ריקלין, שכעבור זמן קצר השיב כי אפשר להשמיט כמה קללות באופן שלא יפגע ברוח ההצגה.

"הגיבן מנוטרדאם"צילום: אייל לנדסמן

שינוי של תכנים אמנותיים בהתאם לדרישות הנהלות היכלי תרבות ברחבי הארץ אינם שכיחים בתיאטרון הישראלי, המרבה לנסוע להופעות באולמות בפריפריה. אף שהצגות מתיאטראות במרכז מועלות לעתים באולמות אלה עם תפאורה חלקית או עם שחקנים מחליפים לקאסט המקורי, שינוי בבימוי או בטקסט בשל מחאת קהל או מנהלי אולמות נחשב צעד חריג ביותר. מלבד זאת, בחלק מההצגות הרפרטואריות שבהן נעשה שימוש בשפה בוטה מצוינת הערה בעניין בפתח התוכנייה.

ב-2013 נעשה שינוי דומה כאשר כמה מן הקניינים שהזמינו את "נורה", הצגת תיאטרון באר שבע בבימוי כפיר אזולאי, ביקשו להשמיט את חשיפת השד של השחקנית אביטל פסטרנק בסיום ההצגה. אזולאי לא הביע בשעתו התנגדות לכך, הדגיש את חשיבות הגעת ההצגה לצופים רבים ואת העברת המסר שבה, וכך פעולתה של פסטרנק הושמטה מההצגה בחלק מהאולמות.

המנהל האמנותי של תיאטרון באר שבע, רפי ניב, מסר בתגובה כי אינו חש שהשינוי ב"הגיבן מנוטרדאם" הוא בגדר פגיעה באמנות. "אם היינו חשים שיש פגיעה מהותית או אמנותית בהצגה, לא היינו מאשרים שום שינוי", הדגיש ניב, "תיאטרון נועד לקהל, ואני בטוח שהקהל שיראה את ההצגה היום ומחר בקרית גת ולא ייצא בהפסקה ייצא נשכר מהצגה טובה. תיאטרון באר שבע עומד מאחורי ההצגות שלו מבחינה אמנותית תמיד וגם מאחורי השינוי הזה".

מהיכל התרבות בקרית גת נמסר בתגובה כי "ההצגה 'הגיבן מנוטרדאם' הוצגה אתמול בערב בפני קהל המנויים בהיכל התרבות. בחרנו להסב את תשומת לב הנהלת התאטרון בשל ביטוי פוגעני אשר פגע ברגשותיהם של מספר צופים בערב הראשון, בכל מקרה ההצגה תוצג הערב במלואה כמו כל ההצגות בסדרות המנויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ