אמנים מוחים נגד הקפאת התמיכה בתיאטרון אל־מידאן

עיריית חיפה החליטה בשבוע שעבר להפסיק את התמיכה הכספית בתיאטרון, עד לקבלת מסקנות הוועדה שהוקמה בעניין, בעקבות העלאת הצגה המבוססת על חייו של מורשע בארגון הטרור החזית העממית. בין החתומים על העצומה איתי טיראן, לאורה ריבלין ועמרי ניצן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שורת יוצרים ומנהלים בתחומי האמנות, התיאטרון והמחול דורשת מראש העיר חיפה יונה יהב וממועצת העיר חיפה, לבטל את הקפאת התמיכה בתיאטרון אל־מידאן בעיר, שעליה החליטה המועצה ביום שלישי האחרון, בעקבות הצגת "הזמן המקביל" שמועלית בו. על מכתב המחאה שנשלח אמש (שבת) לראש העיר ולמועצה חתמו בין היתר, המנהל האמנותי של תיאטרון הקאמרי עמרי ניצן, המנהל האמנותי של תיאטרון החאן מיכאל גורביץ', מנהלת המחלקה האמנותית של הבימה רות טון־מנדלסון, השחקנים דורון תבורי ואיתי טיראן, הכוריאוגרפים יסמין גודר וארקדי זיידס, האוצר אייל דנון והאמן יוחאי אברהמי.

הצגת "הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס ובבימויו, מוצגת זה כשנה באל־מידאן ועוסקת באסיר ביטחוני המבקש לבנות עוּד בכלא לקראת מסיבת החתונה שלו. היא נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקא, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב–1984 ונידון למאסר עולם. לפני כשבועיים הועלתה ההצגה לציון סיום אירועי יום האסיר הפלסטיני, ולפני שהחלה אירע עימות אלים בין אורטל תמם, אחייניתו של החייל, ליועצת האמנותית של התיאטרון סלווה נקארה. תמם אף הגישה תלונה במשטרה על תקיפה נגד נקארה, שטענה כי תמם וחברתה ניסו לצלם אותה בניגוד לרצונה.

לאורה ריבליןצילום: דניאל צ'צ'יק

בשבוע שעבר דנה מועצת העיר חיפה בהצעה לסדר שהגיש חבר המועצה שי בלומנטל מהבית היהודי, ודרשה לעצור את תמיכת העירייה באל־מידאן, שלפי נתוני העירייה עומדת ב–2015 על 1,275,000 שקל. בישיבה הוחלט להקפיא את העברת הכספים לתיאטרון, עד שוועדת בדיקה בראשות עוזר ראש העיר, נמרוד שיין, תבחן את הנושא ותגיש את מסקנותיה בתוך חודש. מנכ"ל התיאטרון עדנאן טראבשה, הסביר בשבוע שעבר ל"הארץ" כי העירייה משלמת את השכירות והארנונה על כמה מהאולמות של התיאטרון, ובתמורה התיאטרון מספק לה הצגות חינם לסל התרבות בערבית. לדבריו, הקפאת התקצוב לא תאפשר לתיאטרון להמשיך לפעול בעיר.

"הקלות הבלתי נסבלת שנקטתם בצעד הברוטלי של השהיית התמיכה בתיאטרון מדאיגה, מקוממת ומעוררת שאט נפש", כתבו היוצרים במכתבם, "התיאטרון אמנם הוקם והתקיים בתמיכתכם, אבל בשביל זה אתם קיימים כעירייה. אתם לא בעלי הבית. אתם משרתים את הציבור. תיאטרון אל־מידאן הוא לא שלכם. התמיכה הזאת היא לא דמי כיס שאתם יכולים לשלול באלימות מילד שסרח, לדעתכם. לא עשיתם בכך טובה לאף אחד, אלא פשוט מילאתם את תפקידכם, ותו לא".

תיאטרון אל-מידאןצילום: Hanay

על המכתב חתמו גם השחקנית לאורה ריבלין, המתרגם דורי פרנס ופרופ' אברהם עוז מאוניברסיטת חיפה. "מרגע זה ואילך אין לכם שום זכות להתערב בתכנים, ובוודאי שאינכם יכולים להתנהג כמו בעל המאה, לאיים, להשהות, לדרוש מעורבות בתכנים", הוסיפו, "במקרה הזה שיחקתם כפול את הפריץ: גם כעירייה כלפי מוסד אמנות עירוני, וגם כיהודים כלפי תושבי העיר הערבים. אנחנו קוראים לכם לחזור בכם מיידית מההכרזה על ההשהיה ולהפוך את הסדר. לערוך בירור זהיר, להתייעץ במשפטנים, ללבן בקפדנות את הסוגיה אם אמנם מתקיים כאן מקרה החורג מגבולות חופש הביטוי, ורק אז, ובמקרה הכי גרוע, לבקש בנימוס מהתיאטרון לשקול מחדש את עמדתו".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי "קראנו בעיון את העצומה החצופה והבוטה שהגיעה אלינו. אין בנו ספק כי רשימת האמנים הארוכה המצורפת אליה כלל לא קראה את הנוסח המתלהם והמתנשא. הצעתנו למנסחי העצומה כי ישאירו את הלהט, הרהב והדרמה לבימת התיאטרון. ממש כפי שאין בכוונת חברי מועצת העיר לעסוק בבימוי או תרגילי משחק, נודה אם ייחסכו מהם ההטפות או את השיעור התמוה בהגדרת תפקידם הציבורי".עוד נמסר כי "ההחלטה למנות ועדה אשר תבדוק את התקשרות עיריית חיפה עם תיאטרון אל-מידאן התקבלה 'פה אחד' על ידי כל חברי מועצת העיר, כולל סגן ראש העיר הד"ר סוהיל אסעד שהינו חבר בוועדה. חיפה ותושביה אינם זקוקים לשיעור בדמוקרטיה או בערכי שיתוף וסבלנות. חיפה היא בירה עולמית לאמות מידה של רב-תרבותיות, חופש ומעורבות אזרחית. לפיכך, אנו מקווים כי מנסחי העצומה ינוחו מעט מהפאניקה והיללות, ישתו כוס מים צוננים ויניחו לנבחרי הציבור (כל הציבור) למלא בתבונה את תפקידו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ