גוברת המחאה נגד יונה יהב על הקפאת התמיכה באל־מידאן: "נסחפת בזרם העכור של הלאומנות"

יותר מ–200 אמנים, אנשי תרבות ומנהלי תיאטראות חתמו על העצומה הקוראת לראש עיריית חיפה לבטל את הקפאת כספי התמיכה לתיאטרון, לפחות עד תום הבירור בעניין ההצגה "הזמן המקביל"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

מתגברת המחאה הציבורית נגד החלטת מועצת העיר חיפה להקפיא לחודש את העברת כספי התמיכה לתיאטרון אל־מידאן בעיר, בשל הצגת "הזמן המקביל" שעולה בו, ועל מכתב המחאה החריף שנשלח שלשום (שבת) לראש העיר יונה יהב ולחברי המועצה כבר חתמו יותר מ–200 אמנים, אנשי תרבות ואף מנהלי תיאטראות. בין החותמים, כאלה שלרוב אינם נוטלים חלק ביוזמות מסוג זה. הבוקר שלח גם פורום מוסדות התרבות מכתב ליהב בדרישה לחדש את העברת כספי התמיכה לאל־מידאן.

"איננו נוקטים עמדה בוויכוח הפוליטי, הציבורי והמוסרי המתנהל סביב העלאת ההצגה 'הזמן המקביל', אך אנו סבורים כי אסור לסגור מוסד תרבותי בישראל וכי יש לחדש מיד את ההקצבה העירונית לתיאטרון אל־מידאן עד אשר הוועדה העירונית שהתמנתה על ידך תסיים את עבודתה ותסיק מסקנותיה", כתבו מנהלי מוסדות התרבות. "שחקני התיאטרון והעובדים המסורים שלו לא יכולים להיות בני ערובה ולכן אנא הפעל את סמכותך ושחרר את ההקצבה העירונית לאלתר".

ראש עיריית חיפה יונה יהב. "אסור לסגור מוסד תרבות בישראל"צילום: רמי שלוש

גם יוסי פרוסט, ששימש בעבר מנכ"ל "אמנות לעם" וכיהן כראש מינהל תרבות בעת הקמת אל־מידאן ב–1994, פנה הבוקר לראש העיר יהב ודרש שהעירייה לא תפגע בתקציב התיאטרון. במכתבו מתאר פרוסט את תהליך הקמת התיאטרון ואת תקצובו ההתחלתי בכארבעה מיליון שקלים: "אני מביא פרטים אלה לפניך כמי שהיה יו"ר במשך שנים ועמד בראש המאבקים לקיומו של תיאטרון חיפה", כתב פרוסט, "אתה, שוודאי יודע עד כמה קשה מלאכת השכנוע התקציבית. לא ראיתי את 'הזמן המקביל' ולכן לא אוכל להביע עמדה לגביו, אבל נאמנות עלי ועדות הרפרטואר, גם של 'סל תרבות' וגם של 'תרבות לישראל' — שני גופים אלה נתפשים בעיני כבעלי אחריות, גם חינוכית וגם ציבורית."

פרוסט ביקש מיהב לפעול להמשך קיומו של התיאטרון, "לטובת תושבי המדינה ובעיקר למען אזרחיה הערביים בחיפה ובכל הארץ". הוא ביקש מיהב "לעמוד בראש הלוחמים להמשך קיומו של התיאטרון גם כראש עיר, גם כיו"ר לשעבר של תיאטרון חיפה וגם כמי שכחבר־כנסת עזר בחקיקת חוק הקולנוע, ולא לפגוע בו תקציבית".

עם עשרות החותמים על מכתב המחאה החריג בחריפותו, שנשלח ליהב ולחברי המועצה, נמנים המנהל האמנותי של הקאמרי, עמרי ניצן; מנהלת המחלקה האמנותית של הבימה, רות טון־מנדלסון; המנהל האמנותי של החאן, מיכאל גורביץ'; מנכ"ל הזירה הבין־תחומית בירושלים, גיא בירן; ומנהל תיאטרון יפו, יגאל עזרתי. עוד חתמו עליה ברוריה בקר, שניהלה בעבר את תוכנית "סל תרבות", וכן המשוררת צרויה להב, הסופר ניר ברעם, המשורר והמתרגם שמעון בוזגלו והיוצרים אייל וייזר, תאמר נפאר וסמדר יערון. "תיאטרון אל מידאן איננו 'שלכם'. מישהו פה התבלבל לגמרי. או יותר מדויק — במקרה הזה — מישהו פה נסחף בזרם העכור של התלהמות לאומנית", כתבו היוצרים, "אם יש מי שמוצא את עצמו נפגע מיצירת אמנות, מכל סיבה שהיא, אדרבא, שיפנה וימחה. הרשות, במקרה זה, יכולה לפנות למוסד האמנות שהעלה את היצירה ולערוך בירור".

הצגת "הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס ובבימויו, מוצגת זה כשנה באל־מידאן ועוסקת באסיר ביטחוני המבקש לבנות עוּד בכלא לקראת מסיבת החתונה שלו. היא נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקא, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב–1984 ונידון למאסר עולם. בשבוע שעבר החליטה מועצת העיר חיפה להקפיא לחודש את העברת הכספים לתיאטרון, עד שוועדת בדיקה בראשות עוזר ראש העיר, נמרוד שיין, תבחן את העניין ותגיש את מסקנותיה בתוך חודש.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "מועצת העיר קיבלה ההחלטה למנות ועדה אשר תבדוק את התקשרות עיריית חיפה עם תיאטרון אל-מידאן באופן שקול ומקצועי. החלטה זו התקבלה פה אחד על ידי כל חברי מועצת העיר, המייצגים את כלל הציבור בעיר, כולל סגן ראש העיר הד"ר סוהיל אסעד שהינו חבר בוועדה. אנו ממליצים לכולם להמתין להחלטת הוועדה, אשר תתכנס השבוע ותנסח את המלצתה למועצת העיר.

"אין בנו ספק כי חיפה תמשיך להיות מודל לערכי שיתוף וסבלנות ובירה עולמית לאמות מידה של רב-תרבותיות, קיום הדדי ומעורבות אזרחית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ