נועה רבן פורשת מהניהול האמנותי של תיאטרון דימונה

רבן, ממייסדי התיאטרון, תפרוש בסוף יולי, אחרי שבע שנים בתפקיד. "כדי לנהל מוסד תרבות בארץ צריך הרבה כוח. לי קצת נגמר ואני מאוד רוצה שהמקום הזה ימשיך ויתפתח", אמרה ל"הארץ"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי

הבמאית נועה רבן, ממייסדי תיאטרון דימונה, החליטה לסיים בסוף יולי את תפקידה כמנהלת האמנותית של האנסמבל בתום כשבע שנים. המנהל האמנותי החדש של התיאטרון ייבחר בהמשך על ידי הוועד המנהל שלו.

רבן נמנתה עם מקימי התיאטרון, שהחל לפעול ב-2009 כמעבדת תרבות של מפעל הפיס, לצד בעלה לשעבר, השחקן אוהד קנולר. השניים עברו להתגורר בדימונה ואנסמבל השחקנים שהרכיבו בו גר ופעל אף הוא בעיר. השחקנים עבדו אחת לשנה עם רבן על פרויקט משותף שנוצר בחדר החזרות ולצד זאת הופיעו בהצגות שביימו במאים אחרים. "זו היתה הפריבילגיה שלנו ומה שהסעיר אותנו, כאשר היינו יכולים ליצור יצירה אמיתית גם בתחום של התיאטרון, שהיום כבר אינו אמנותי מספיק בגלל כל האילוצים", אמרה רבן ל"הארץ", "אתה נכנס לתוך מסע אמיתי של יצירה בדם לבך. כאן יכולנו לעשות את זה".

נועה רבן. בתחושה שדרושים כוחות חדשים לתיאטרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ההצגה הראשונה שרבן כתבה וביימה בדימונה היתה "צירי דגים", בהשראת הפארסה "החתונה" מאת ברטולט ברכט. לאחר מכן ביימה את ההצגות "גרסת הבמאי", "האומר כן / האומר לא", "דונליאלה" ו"ריליישנשיט", הצגה ללא מלים שעלתה בשנה שעברה. ב-2011 נחנך בית התיאטרון, הכולל אולם תיאטרון מודולרי ובו 120 מקומות, לצד גלריה לאמנות. לדברי רבן, מרבית השחקנים שהצטרפו במשך השנים לאנסמבל ועברו לגור בדימונה נשארו בעיר לפחות שנתיים. היא עצמה אמנם שבה בדצמבר האחרון להתגורר בתל אביב, אך בימים אלה היא מלווה את "בקופסאות הבטון", ההפקה החדשה של תיאטרון דימונה, שכותב ומביים יפתח קליין בהשראת ספרה של פרופ' פנינה מוצפי־האלר. זוהי ההפקה הראשונה שקליין מביים בתיאטרון רפרטוארי, לאחר שב-2009 כתב וביים את ההצגה "ג'ננה" שהועלתה בפסטיבל עכו.

"דימונה היא קהילתית מאוד ויש לנו היכרות אישית עם האנשים שבאים לראות אותנו", הוסיפה רבן, "אחרי כל הצגה יש שיחה ואנו חשים את המעורבות של התושבים ואת רצונם לתרום או להיות חלק, להשמיע את דעתם". רבן אומרת כי בתיאטרון הוקמה גם קבוצת ידידים שנפגשת אחת לחודש לשיח על תרבות, ומלבד זאת המקום מארח פסטיבל מחול, אמנים מקומיים, סדנאות ותערוכות. לדבריה, אחרי שראש העיר לשעבר וכיום חבר הכנסת מאיר כהן תמך במהלך הקמת התיאטרון בשעתו, כיום המקום זוכה לאהדת ראש העיר הנוכחי בני ביטון. "אני בתחושה שדרושים כוחות חדשים לתיאטרון", הוסיפה, "כדי לנהל מוסד תרבות בארץ צריך הרבה כוח. לי קצת נגמר ואני מאוד רוצה שהמקום הזה ימשיך ויתפתח. מישהו עם כוחות מחודשים יעשה לו טוב. אני לא סגורה על מה אני אעשה. יש דברים שאני רוצה לעשות ומקווה שייצאו לפועל, כרגע הם רק בגדר רעיונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ