אלפים בעצומה אינטרנטית קוראים לשלול לצמיתות תמיכה מתיאטרון אל־מידאן

תוך יומיים נאספו יותר מ-7,000 חתימות התובעות להחריף את החלטת עיריית חיפה. מנגד, הוגשה עצומה נוספת המוחה על הקפאת התמיכה, שעליה חתמו בין השאר המשוררת אגי משעול והשחקנית נטע שפיגלמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יותר מ–7.000 אנשים, נכון להיום בצהריים (רביעי), חתמו תוך יומיים על עצומה אינטרנטית הקוראת לשלול לצמיתות את התמיכה העירונית והממשלתית בתיאטרון אל־מידאן בחיפה בשל הצגת "הזמן המקביל" שמועלית בו. בשבוע שעבר החליטה מועצת העיר חיפה להקפיא את העברת כספי התמיכה בתיאטרון לחודש הקרוב, עד שוועדה מיוחדת תבחן את העניין ותמסור את המלצותיה בתוך חודש. בעקבות ההחלטה נשלחו לראש העיר יונה יהב ולחברי המועצה שני מכתבי מחאה חריפים בניסוחיהם, שעליהם חתמו יחד כ–400 יוצרים ומנהלים בתחומי התיאטרון, האמנות והמחול.

"הזמן המקביל", מאת בשאר מורקוס ובבימויו, מוצגת זה כשנה באל־מידאן ועוסקת באסיר ביטחוני המבקש לבנות עוּד בכלא לקראת מסיבת החתונה שלו. היא נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקא, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב–1984 ונידון למאסר עולם.

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: Hanay

תחת הכותרת "תומכים במשפחת תמם: הצגה של רוצח – לא מהכיס שלנו!" פורסמה שלשום (שני) העצומה האינטרנטית הנגדית. "התיאטרון בחר להפיק ולהעלות הצגה המבוססת על כתבי הרוצח הנתעב וליד דקא ועל חלומותיו ושאיפותיו", נכתב בה, "חלומות ושאיפות שהחייל משה תמם ז"ל — שנחטף, עונה ונרצח באכזריות על ידי דקא וחבריו — לעולם לא יזכה להגשים. לא יעלה על הדעת שכסף ציבורי יממן הצגה מכתביו של רוצח חייל צה"ל. לא ייתכן שהציבור ייאלץ לממן בעל כורחו תיאטרון המקדם באופן שיטתי תעמולה קיצונית ומסיתה. המציאות הזו מנוגדת לכל היגיון ולכל אמת מוסר והיא מוכרחה להשתנות".

אגי משעול. עוד 180 חותמים בעצומה שנייה נגד הקפאת התמיכהצילום: איריס נשר

לצד העצומה הזאת, הוגש אתמול אחר הצהריים מכתב אמנים ויוצרים שני במספר לראש העיר יהב ולחברי המועצה, ובו דרישה לעצור כל מהלך העלול לסכן את המשך קיומו של התיאטרון. "אל־מידאן הוא תיאטרון שמעלה הצגות איכותיות, ללא פשרות אמנותיות, בתקציבים בלתי אפשריים", נכתב בו, "חלק גדול מעובדי התיאטרון (כולל מנהלו הנוכחי) עובדים בהתנדבות ונלחמים בשיניים ובציפורניים על קיומו. כאנשי רוח ותרבות הדוגלים בחופש התרבות וחופש הביטוי, איננו יכולים לעמוד מנגד. אם היו מחליטים על ביטול תקציב לתיאטרון הקאמרי לא היינו עומדים מנגד. אסור לנו לשתוק. במקום שהמוזות שותקות, ינשבו רוחות המלחמה". על מכתב זה חתמו כ–180 יוצרים וחוקרים, בהם המשוררת אגי משעול, המחזאי מוטי לרנר והשחקנית נטע שפיגלמן.

מוטי לרנרצילום: זואי גרינדאה
נטע שפיגלמןצילום: טלי שני

מקורות חיפאיים המצויים בפרשה העריכו בפני "הארץ" כי המגמה כעת בקרב אנשי השמאל בין חברי מועצת העיר, כמו גם בסביבתו של ראש העיר, היא להנמיך את גובה הלהבות, בעוד שחברי מפלגות הימין נחושים להמשיך ולהיאבק על שלילת התמיכה, אך עדיין לא ברור אם ישתנה התקצוב העירוני של אל־מידאן עוד לפני שיגובשו המלצות הוועדה בראשות עוזר ראש העיר, נמרוד שיין, בעוד שלושה שבועות.

הוועדה, שמונתה על ידי מועצת העיר חיפה לדון בעתידו של תיאטרון אל-מידאן, התכנסה אתמול לראשונה. היא מונה עוד ארבעה אנשים חוץ משיין. שיין סיפר כי הישיבה אמש נמשכה כארבע שעות, והופיעו בה נציגים רבים, ביניהם נציגים מעולם התיאטרון ומעולם האקדמיה, וכן ניתנה אפשרות לאנשים שלא יכלו להגיע, לשלוח מכתבים ולהציג את עמדתם.

"דנו בוועדה גם בסוגיית ההצגה עצמה וגם בסוגיית ההשראה שקיבלה ההצגה מסיפור חייו של המרצח ווליד דקה, כן או לא, עד כמה ההצגה עוסקת בכלל בסוגיות של הסכסוך הישראלי פלסטיני, או בסוגיית הפיגועים, והבנו שלא" אמר שיין בשיחה ל"הארץ". עם זאת, הוסיף שיין כי דנו גם בסוגיית התיאטרון שלדבריו גם משכיר את המקום בשכירויות משנה לפעולות שאינן קשורות לתמיכה העירונית ואינן קשורות לאמנות, מתוך צורך לשרוד, אולם לדבריו יש לבחון נקודה זאת.

"תאטרון אל מידאן הוא תיאטרון חשוב, רלוונטי, אותנטי, יוצר, מקומי, שמשרת בעיקר את האוכלוסייה הערבית, למרות שיש שאיפה להגיע גם לציבור דוברי העברית", אמר שיין והוסיף כי התאטרון מקבל את התמיכה הגבוהה ביותר למוסד תרבות בעיר במשך למעלה מעשור ללא התערבות בתכנים תרבותיים, הוא הוסיף כי ההחלטה למנות ועדה ולהקפיא את התמיכה עד בירור העניין היא החלטה שהתקבלה פה אחד (למעט ד"ר סוהיל אסעד שנמנע בהצבעה) כיוון שבאותו הרגע לא היו בידי המועצה הכלים לבחון את השמועות שנפוצו סביב ההצגה, כיוון שלא היה בידיהם המחזה ואף אחד מחברי המועצה לא צפה בהצגה וזו היתה האפשרות הטובה ביותר. "נבחרי העיר שאמונים על הקופה הציבורית -  מינו אותם כדי לשמור עליה, זכותם להגיד 'רגע', לפני שמאשרים באופן אוטומטי, כי הגיעו אלינו תלונות שאנחנו מבקשים לבדוק אותן".

ד"ר סוהיל אסעד, סגן ראש העיר וחבר המועצה מטעם חד"ש ששותף גם הוא בוועדה, והיה היחיד שנמנע בהצבעה על הקמת הוועדה אמר בשיחה ל"הארץ" כי לא התנגד להקמת הוועדה, ואף הצטרף אליה בשביל להשפיע, אך לא הבין בתחילה כי העניין הגיע במקביל להשהייה הזמנית במימון לתאטרון, אליו הוא מתנגד בתוקף. "אני ממש מקווה שנגמור עם העוול הזה", אמר והוסיף כי לוועדה "יש כיוון, אני מקווה שכיוון חיובי. בתחילת השבוע תשב הוועדה שוב ויהיו מסקנות". עם זאת הוסיף ד"ר אסעד כי העניין צפוי להימשך עוד פרק זמן כיוון שהמלצות הוועדה צריכות להיות מוגשות למועצת העיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ