אל פצ'ינו ביטל השתתפותו במחזה של הסופר תומך הנאצים האמסון

המחזה, שיועלה בדנמרק, הוא עיבוד בימתי לרומן "רעב" מאת הסופר הנורווגי זוכה הנובל. פצ'ינו הודיע על פרישה מההפקה בשל חוסר יכולתו להשלים עם תמיכתו של האמסון בהיטלר

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

השחקן האמריקאי אל פצ'ינו ביטל את השתתפותו בהצגה שתועלה בדנמרק על פי ספר מאת הסופר הנורווגי קנוט האמסון, בשל תמיכתו הנלהבת של הסופר בהיטלר – כך דיווח העיתון הבריטי “טלגרף”. פצ'ינו היה אמור לגלם את תפקיד המספר בעיבוד בימתי ל"רעב", אחד מספריו החשובים ביותר של האמסון, שיוצג בתיאטרון Aveny-T בקופנהאגן.

האמסון (1952-1859), שזכה בפרס נובל לספרות ב-1920, נחשב לחלוץ בכתיבת רומנים פסיכולוגיים, והתנסויותיו בתיאור מונולוגים פנימיים ובטכניקות של זרם התודעה השפיעו על סופרים רבים, בהם תומאס מאן, פרנץ קפקא, ארנסט המינגוויי ויצחק בשביס זינגר. ואולם, דמותו ומורשתו התרבותית הוכתמו בפועלו הפוליטי באחרית ימיו: הוא צידד בכיבוש הנאצי של נורווגיה במלחמת העולם השנייה ונפגש עם בכירים נאצים, לרבות שר התעמולה יוזף גבלס.

אחרי מותו של היטלר פירסם הסופר הספד שבו תיאר את הפיהרר הנאצי כ"נביא של בשורת הצדק לכל האומות". בתום המלחמה הוא אושפז במוסד פסיכיאטרי ובהמשך נשפט על שיתוף פעולה עם הנאצים, אבל בגלל גילו המתקדם ומצבו המנטלי הירוד נגזר עליו עונש של קנס בלבד. בשנותיו האחרונות הוחרם בארצו, שנמנעה מלהנציח אותו באופן ממלכתי במשך שנים רבות אחרי מותו.

אל פצ'ינוצילום: Victoria Will/Invision/AP

פצ'ינו, שחגג לפני כחודש את יום הולדתו ה-75, היה אמור לבוא לקופנהאגן בשבוע שעבר כדי להצטלם במשך יום אחד לתפקידו בהצגה, שבכורתה מתוכננת לאביב 2017. התיאטרון התכוון לצלמו בתלת ממד ולהקרין על הבמה הולוגרמה של דמותו. מנהל התיאטרון, יון שטפנסן, מסר לתקשורת הדנית כי ברגע האחרון חזר בו השחקן מהסכמתו לככב בהצגה מפני שאינו יכול להשלים עם תמיכתו של האמסון בנאצים. לדברי שטפנסן, התיאטרון מכבד את בחירתו של פצ'ינו.

לעומתו, הגה פאוסט, יו"ר אגודת האמסון הפועלת בנורווגיה, התרעמה על כך שאנשים בימינו אינם מסוגלים לערוך הפרדה בין יצירתו הספרותית המפוארת של הסופר בשנותיו המוקדמות ובין עמדותיו הפוליטיות בערוב ימיו. היא הלינה על העובדה ש“אנשים רבים בוחרים כלל לא לקרוא את כתבי האמסון, או במקרה של ידוענים כמו פצ'ינו, אינם רוצים להסתכן בכך ששמם ייקשר בזה של הסופר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ