פרשת אל־מידאן: ועדת סל תרבות נגד שר החינוך נפתלי בנט

חברי הוועדה יפגינו ביום שני במחאה על הדיון שיזם שר החינוך נפתלי בנט בעניין הוצאת הצגת "הזמן המקביל" של תיאטרון אל־מידאן מסל התרבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברי ועדת הרפרטואר של סל תרבות בתחום התיאטרון יפגינו ביום שני הקרוב מול משרדי סל תרבות בלוד, כשעה לפני שייערך במקום הדיון שיזם שר החינוך נפתלי בנט בעניין הוצאת הצגת "הזמן המקביל" של תיאטרון אל־מידאן מהסל. למרות ההערכות שההצגה אכן תוצא מהסל, גורמים בוועדה ששוחחו עם "הארץ" מזהירים כי לא יוכלו להמשיך ולתפקד במצב של התערבות פוליטית.

חברי הוועדה פרסמו בצהריים מכתב חריף נגד המהלך שמקדם בנט. "אנו מוחים נגד הניסיון של שר החינוך להתערב בעבודתנו המקצועית!" כתבו, "לפני שנה צפו חברי הוועדה בהצגה 'הזמן המקביל' וקיבלו החלטה להמליץ על ההצגה. משמעות ההחלטה שההצגה נכללת בסל תרבות ומוצעת ליישובים הנכללים בהסכם סל תרבות עם משרד החינוך. לפני חודש וחצי קמה מהומה, שהציתו גורמים פוליטיים בחיפה, במטרה לסגור את תיאטרון אל־מידאן המפיק את ההצגה. במסגרת המסע הפוליטי הזה הפעילו הגורמים (כך הם מעידים בעצמם) חברי מועצת העיר בחיפה, וכן פנו למשרד התרבות ולמשרד החינוך, הכל במטרה לגרום לעצירת התקצוב של התיאטרון. בזירה של עיריית חיפה הם כבר הצליחו, בינתיים".

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: Hanay

עוד הוסיפו במכתבם כי "שלשום התבשרנו שבישיבה הקרובה ביום שני, ייכלל על פי דרישת שר החינוך החדש סעיף בעניין ההצגה 'הזמן המקביל'. העילה השקרית לדיון מחדש היא 'נתונים חדשים' מומצאים, שמחייבים דיון מחודש בהצגה. בדיון הזה, כך מודים גם הגורמים הפוליטיים, אין כוונה להתייחס להצגה, לתוכנה ולאיכותה, אלא רק לממדים הפוליטיים של הפרשה. אנחנו לא ועדה פוליטית אלא ועדה מקצועית ונפגין בדרישה להוריד את הסעיף מסדר היום, להפסיק את ההתערבות הפוליטית בעבודתנו, ולאפשר לנו לעשות את העבודה שלשמה נבחרנו".

הצגת "הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס ובבימויו מוצגת זה כשנה וחצי באל־מידאן ועוסקת באסיר ביטחוני המבקש לבנות עוּד בכלא לקראת מסיבת החתונה שלו. היא נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקה, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב–1984 ונידון למאסר עולם. באפריל 2014 אושרה ההצגה על ידי ועדת הרפרטואר בתחום התיאטרון של סל תרבות ומאז צפו בה יותר מ-900 תלמידי י"א וי"ב בשש פעמים שבהן הועלתה.

שר החינוך בנט אמר השבוע כי הנחה את מנכ"לית משרדו לכנס את הוועדה ולקיים דיון מחודש בהצגה ״לאור העובדה כי בעת שאושרה לא הובהר לאנשי המקצוע כי מדובר בסיפור אוטוביוגרפי של מחבל, רוצח, המרצה מאסר על חלקו בעינוי וברצח של משה תמם ז"ל". עוד הוסיף בנט כי "אני מאמין במקצועיות הוועדה ובחופש הביטוי, אבל יש דברים שאסור לנו לקבל".

החלטתו של בנט לכנס את המועצה כדי לדון מחדש בהצגה עוררה תרעומת בקרב חברי ועדת התיאטרון. "הוועדה היא מאוד עצמאית בדעותיה, וסביר להניח שתהיה התנגדות עזה אם מישהו ינסה לשנות החלטה שכבר התקבלה מסיבות פוליטיות", אמר אחד מהם ל"הארץ", "עד כמה שאני מכיר אותה, קשה לי להאמין שהיא תחליט לפסול את ההצגה אחרי שאושרה. אין לי גם ספק שאם מנהל הסל רן שפירא או השר בנט ינסו לכפות את ההחלטה, חלק ניכר מחברי הסל וגם יו"ר הוועדה יתפטרו". חבר נוסף בוועדה הדגיש כי הוא ועמיתיו לא יוכל לתפקד בה בסיטואציה של התערבות פוליטית.

חבר הוועדה מוחמד מחאמיד תהה בפוסט שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו "האם הוועדה הופכת להיות כלי בידי משרדי הממשלה"? הוא הדגיש כי "זהו היתול במקצועיות של חברי הוועדה מצד אחד, הצהרת אי אמון מצד שני והשפלה לכבוד כולנו. אני מקווה שנקבל הודעה המבטלת את עצם קיום דיון שכזה. במקרה של קיום דיון שכזה אני אראה את עצמי כסוכן ממסד. את זאת אני לא מאחל לעצמי ואז אראה עצמי מחוץ לוועדה".

באל־מידאן המשיכו לדחות היום את טענות השר. "לא הסתרנו כלום מחברי הוועדה, הם יודעים על מה ההצגה, הדברים כל כך ברורים", אמרו בתיאטרון, "אפילו משרד התרבות תרגם אותה ומצא שזו הצגה ולא תעמולה למען אף אחד. ראינו מה קרה עם המופע 'ארכיון' של ארכדי זיידס (משרד התרבות הסיר את חסותו מהמופע, י"א וי"ס) ואנו צופים ימים קשים לאמנות ולתרבות האיכותית כי מי שמופקדים עליהן הם אנשים לא תרבותיים. זו תהיה קטסטרופה למדינה".

בתחילת מאי החליטה מועצת העיר חיפה להקפיא לחודש את העברת הכספים לאל־מידאן, עד שוועדת בדיקה בראשות עוזר ראש העיר, נמרוד שיין, תבחן את הנושא. הוועדה אמורה להגיש למועצה את המלצותיה בקרוב.

משפחת תמם מסרה בתגובה כי "אנו מחזקים את שר החינוך על הבטחתו החד משמעית שהצגת הרוצח תוצא מסל התרבות. לא מדובר כאן רק בפגיעה העצומה בנו כמשפחה שכולה אלא בפגיעה מוסרית וחינוכית נוראה, כשאר מדינת ישראל מממנת הצגת סימפטיה לרוצח בהשראת כתביו. אם יגיעו חברי ועדת הרפרטואר למסקנה שגם במקרה כה קיצוני וחריף אין מסמכותם להכנס לשיקול הערכי והחינוכי הרי שהאחריות לכך מוטלת על שר החינוך ואנו מעריכים את נחישותו של השר למלא חובתו זו".

מנהל תוכנית "סל תרבות" רן שפירא סירב להגיב לשאלות "הארץ" והפנה לתגובת משרד החינוך.

שר החינוך, נפתלי בנט, מסר בתגובה: "יש לתקציב החינוך שימושים יותר מוסריים מאשר מימון הצגה המפארת רוצח יהודים. המשפחה של הקרבן, החייל משה תמם ז״ל, שעבר התעללות ורצח סבלה מספיק, ובמשמרת שלי ילדי ישראל לא יתחנכו לאורם של רוצחים. נקודה״.

השר בנט כבר הספיק להתייחס בחשבון הטוויטר שלו לכתבה הזו, וכתב כי הוא "מקווה שהדיווח מוטעה. אהיה ברור: אם חברי הוועדה לא יסירו את ההצגה, אעשה זאת בעצמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ