ועדת סל תרבות תדון מחר בהצגת אל־מידאן. היו"ר: לא אתן שיקבלו בשבילנו החלטות

לדברי ד"ר בלהה בלום, חברי הוועדה שצפו בהצגה "הזמן המקביל" ואישרו אותה, והיא ביניהם, לא ידעו על הקשר שלה לסיפורו של וליד דקה שהורשע במעורבות בחטיפת וברצח החייל משה תמם

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

לקראת הדיון שיתקיים מחר (שני) בוועדת הרפרטואר של סל תרבות בתחום התיאטרון, ויבחן גם את הצגת תיאטרון אל־מידאן "הזמן המקביל", מאשרת יו"ר הוועדה ד"ר בלהה בלום שבידי החברים שצפו בהצגה ואישרו אותה אשתקד, והיא ביניהם, לא היה המידע בנוגע לקשר של ההצגה לסיפורו של וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם. בלום הוסיפה כי הוועדה היא אמנותית־מקצועית, והחלטות מתקבלות בה באופן דמוקרטי.

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: Hanay

בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי שר החינוך נפתלי בנט הורה לוועדה לדון בהוצאת ההצגה מסל תרבות. ההערכות כעת הן שההצגה תוסר מהסל, ובשבוע שעבר אף צייץ השר עצמו בחשבון הטוויטר שלו: "אהיה ברור: אם חברי הוועדה לא יסירו את ההצגה, אעשה זאת בעצמי".

למרות דברי השר, הדגישה בלום כי לא תיתן שהחלטות יתקבלו עבורה. לדבריה, הדיון שייערך מחר בלוד תוכנן מראש, כחלק מלוח הישיבות החודשי של הוועדה, והיא ביקשה להוסיף לסדר היום את ההתייחסות ל"הזמן המקביל". "אנחנו לא מתכנסים כדי להסיר את ההצגה הזאת", היא אומרת, "אני לא יודעת מה היתה הגישה שלנו אילו היינו יודעים את הרקע, אבל אנו חיים במדינה ורגישים למה שקורה פה, גם מהצד הזה וגם מהצד ההוא. אם הייתי יודעת את זה מראש הייתי מציעה לבקש את המחזה ולקרוא אותו. במחזה, כפי שאני יודעת היום וכפי שידעתי גם אז, אין שום דבר פוגעני. אילו היה לנו אז את המידע — וחובת התיאטרון היתה לדווח לנו — היינו בכל זאת נענים לפנייה שלהם, רואים את ההצגה ודנים בה בהיבט האמנותי. אנו מביאים כל החלטה של ועדה שרואה הצגות למליאת הוועדה ושם נקבעות ההחלטות. היינו עושים עבודה יותר מעמיקה".

בלום הביעה תרעומת על המכתב שכתבו בשבוע שעבר גורמים בוועדה ועל ההפגנה שמארגנים חלקם מחר בצהריים מול משרדי הסל בלוד, כשעה לפני הדיון. "אין זכות לאף חבר בוועדה לנקוט צעדים, ועוד צעד דרסטי כזה, מבלי שהוועדה החליטה", אמרה, "אין לי שום בעיה שיכריזו על הפגנה, אבל לא בשם הוועדה. אני נגד הריסת הדמוקרטיה בוועדה שאני יושבת בראשה, ואני לא ארשה זאת. לאף אחד, גם לא לי כיושבת הראש, אין זכות לעשות שום דבר בשם הוועדה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ