נורמן עיסא סירב לשחק בבקעת הירדן — והשרה רגב מאיימת לפגוע בתיאטרון הילדים היפואי שלו

שרת התרבות שוקלת לבטל תמיכה בתיאטרון אלמינא, בתגובה להודעת עיסא כי לא יופיע בבקעה עם הצגה של תיאטרון חיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת התרבות, מירי רגב, הודיעה היום כי תשקול לבטל את תמיכת משרדה בתיאטרון אלמינא שביפו, בשל סירובו של השחקן נורמן עיסא, מנהלו האמנותי של המוסד, להופיע בבקעת הירדן במסגרת ההצגה "בומרנג" המשתייכת לתיאטרון חיפה. תגובתה של רגב מגיעה לאחר שהבוקר פירסם "ישראל היום" כי עיסא סירב להופיע מסיבות פוליטיות. בתגובה לכך הודיע ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחייני, כי יפסיק את ההתקשרות עם תיאטרון חיפה, אלא אם תתקבל התנצלות מצד ההנהלה על הודעתו של עיסא.

רגב כתבה היום (ג') בעמוד הפייסבוק שלה: "התאכזבתי לשמוע הבוקר את דבריו של השחקן נורמן עיסא שאמר שלא יופיע עם ההצגה 'בומרנג' של תיאטרון חיפה בבקעת הירדן. החלטתו של עיסא אינה מביאה לידי ביטוי את הדו־קיום שבו הוא מאמין ועליו הוא מצהיר. במידה ונורמן לא יחזור בו מהחלטתו, בכוונתי לבחון מחדש את תמיכת המשרד בתיאטרון אלמינא, הפועל תחת ניהולו".

רגב. שיחזור בו, או שאשקול מחדשצילום: פבל טולצ'ינסקי

מאוחר יותר, פרסמה השרה הודעה ובה ציינה כי "תיאטרון אלמינא וערכי הדו קיום אותם הוא מקדם חשובים לי, אך כפי שאני רואה חשיבות בדו קיום, ואני תומכת ומסייעת לכל הגוונים והקולות של הדו קיום, כך אני מצפה ממי שמאמין בדו קיום לפעול הלכה למעשה". בלשכתה של רגב ציינו כי "בכוונת השרה להזמין את עיסא למשרדה על מנת לבחון את הסוגיה על כל היבטיה, ובכך לדאוג לשמירת הדו קיום בכל רחבי הארץ".​​

עיסא, שעבר לאחרונה לצוות השחקנים הקבוע של תיאטרון הבימה, עשוי להידרש במסגרת תפקידיו להופיע גם מעבר לקו הירוק. דוברות התיאטרון מסרה היום כי "עד כה לא התקבלה התנגדות מצד השחקנים בתיאטרון להופעה מעבר לקו הירוק. לכשנקבל פנייה כזו, נדון בה. התיאטרון הלאומי מופיע ומתכוון להמשיך להופיע בכל מקום ברחבי הארץ".

עיסא הגיב לדברים ואמר כי ביממה האחרונה מתנהל סביבו "מחול שדים לא הוגן". "אני ערבי ישראלי, נשוי לאשה יהודייה ומגדל משפחה לתפארת. אשתי ואני מקדישים את כל חיינו להגשמת הקיום המשותף בין יהודים וערבים ולשם כך הקמנו גם תאטרון ביפו. אינכם יכולים לצפות שאלך נגד מצפוני ואסכים להופיע במקומות שנויים במחלוקת. הנושא הזה אינו חדש והבעיה נפתרה כבר לפני שנים בכל תיאטראות ישראל כשהוחלט שכל ההצגות יוצגו בכל מקום ואם שחקן, יהודי או ערבי, לא מוכן להופיע מבחינה מצפונית הוא יוחלף בשחקן אחר".

עיסא הוסיף כי הודיע לתאטרון חיפה לפני יותר מארבעה חודשים שיש להחליפו בהצגה הזו, אך ההחלפה לא נעשתה. "הלחץ המופעל עלי גובל בסחיטה. הוא לא הוגן... אל תאלצו אותי לנהוג בניגוד למצפוני רק כדי להסיר את האיום הזה", אמר.

מדוברות תיאטרון אלמינא נמסר, "אין לנו יסוד להאמין כי שרת התרבות, הגברת מירי רגב, תמנע תמיכה מעמותת תיאטרון אלמינא שהינו תיאטרון רב־תרבותי לילדים ערבים ויהודים אשר עונה על כל הקריטריונים המצדיקים תמיכה ממלכתית. אנו מבקשים שלא לקשור בין עמדותיו של השחקן נורמן עיסא לבין פעילות העמותה. מדובר בעמותה שלא למטרות רווח, שהאני־מאמין שלה יוצא מנקודת הנחה שחווית תיאטרון משותפת של ילדים יהודים וערבים ללא דעות קדומות, מסוגלת ליצור שינוי תודעתי בחברה".

ח"כ ג'מאל זחאלקה גינה בחריפות את דבריה של רגב וקרא לה "להפסיק לאיים לפגוע בתיאטרון הילדים ביפו, ובילדים ערבים ויהודים הנהנים ממנו". עוד אמר זחאלקה כי "התקופותיה שלוחות הרסן של השרה רגב נגד השחקן נורמן עיסא על כך שהוא הולך על פי צו מצפונו ומסרב להופיע בהתנחלויות הם שערוריה. מה רוצה רגב? שחקנים ללא מצפון? מציע לה לצפות בסרט מאפיסטו של סאבו כדי לראות לאן מובילה התקרנפות של אומנים".

השרה מירי רגב: "תיאטרון אלמינא וערכי הדו-קיום אותם הוא מקדם חשובים לי, אך כפי שאני רואה חשיבות בדו-קיום, ואני תומכת ומסייעת לכל הגוונים והקולות של הדו-קיום, כך אני מצפה ממי שמאמין בדו-קיום לפעול הלכה למעשה".

בכוונת השרה להזמין את נורמן למשרדה על מנת לבחון את הסוגיה על כל היבטיה, ובכך לדאוג לשמירת הדו קיום בכל רחבי הארץ.​​

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ