תגובות סוערות בפרשת נורמן עיסא: "הפשיזם הזדרז לנעוץ את ציפורניו בתרבות הישראלית"

הודעת השרה רגב כי תשקול את המשך התקצוב של תיאטרון אלמינא בניהולו של נורמן עיסא, והחלטתו של שר החינוך בנט להסיר את ההצגה "הזמן המקביל", עוררו מחאות רבות. מנהל תיאטרון גבעתיים, דוד קיגלר: "מהיום קיראו לי נורמן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרבוז. מופתע מהמהירות שבו הפשיזם נועץ את ציפורניו בתרבות הישראלית

"ממשלה חסרת תרבות", כך הגדיר ח"כ נחמן שי את צעדי הענישה שנקטו אתמול שר החינוך נפתלי בנט ושרת התרבות מירי רגב, כלפי מוסדות תרבות בישראל. ח"כ שי הוסיף ואמר כי "האח הגדול כבר כאן ומי שלא מתנהג בהתאם – המדינה אינה מכירה בו. החלטות אלו מקורן בתפישה חשוכה שאינה מבינה את מהותה של הדמוקרטיה". גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "איומיה של שרת התרבות מירי רגב לשלול מימון מן התיאטרון, שהוא מוסד חשוב בנוף התרבות הישראלי, הפועל ללא מטרות רווח ולמען מטרה נעלה, הם המשך של מדיניות של ההדרה וסתימת הפיות שהחלה באמירות כזב והפחדה ביום הבחירות וממשיכה בניסיונות השתלטות על התקשורת והתרבות".

תגובות רבות עוררו ההחלטה של שר החינוך בנט להסיר את ההצגה "הזמן המקביל" של תיאטרון אל־מידאן מסל תרבות, וההצהרה של שרת התרבות רגב כי תשקול להסיר את התמיכה מאלמינא, תיאטרון הילדים שנורמן עיסא מנהל ביפו ונמצא לאחרונה ראוי לתמיכה - אחרי שסירב להופיע כשחקן בבקעת הירדן. מנהל סינמטק תל אביב, אלון גרבוז אמר ל"הארץ": "אני מחזק את ידיו של נורמן עיסא ומבקש להגיד לו 'אל תירא ואל תיחת'. זו רק שרת התרבות. אני לא מופתע מהצעד שלה אבל כן קצת מופתע מהמהירות שבו הפשיזם נועץ את ציפורניו בתרבות הישראלית.

סוויד. "איך תופיע במקום שכל מטרת הקמתו היא להרוס את הגשר שהוא אתה?"צילום: אביעד הרמן

"אני חושב", הוסיף אלון גרבוז, "שאמנים צריכים להופיע בכל מקום בשטחי ארץ־ישראל אך לא בשטחים הכבושים, כולל מזרח ירושלים. גם בטיול שמארגן כעת הסינמטק שברשותי, ביקשתי להימנע מטיול שמתוכנן לנו לשטחי הקו הירוק מסיבות אלו בדיוק. אנחנו כבר 48 שנה תקועים עם הכיבוש ומבצעים פשעי מלחמה בשמו כך שאין סיבה שאמנים ואנשי מצפון ייקחו חלק בזה.  שצריכים להתעקש שלא להופיע בשטחים".

השחקן יוסף סוויד, החי כיום בגרמניה, הקדיש סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו לנורמן עיסא. "שנינו גדלנו באחת הערים היחידות שערבים ויהודים חיים בה בשלום (כבר פחות) חיפה", כתב סוויד, "כשהיינו צעירים הלכנו לאותה כנסייה ליד כיכר פריז בחגים. שנינו נדבקנו במחלת המשחק ועברנו לתל אביב ללמוד תאטרון. התאהבנו בנשים שבמקרה (או לא במקרה) יהודיות. הבאנו ילדי שלום לעולם. שנינו נלחמנו כל חיינו בכוח, בתבונה וסבלנות לצעוד על שביל האמצע וגם לנסות להשלים עם מה שקיבלנו על עצמנו להיות, הגשר שמנסה לאחד בין שני העמים. אבל הגשר הזה, אם לא דואגים לו מדי פעם, אם לא תומכים בו סופו להתמוטט. איך תופיע במקום שכל מטרת הקמתו היא להרוס את הגשר שהוא אתה?"

שימקו. "הכסף הציבורי הנמצא בקופה העלובה מאוד שלכם שייך לכלל אוכלוסיית ישראל"צילום: תומר אפלבאום

"לא רק שנורמן עיסא לא אמור להתנצל על עמדותיו, אלא מירי רגב היא זאת שצריכה להתבייש ולהתנצל", כתבה מירה עוואד בעמוד הפייסבוק שלה. "נורמן עיסא הוא בן למשפחה ממגורשי הכפר בירעם. לא רק שלא ראיתם אותו מתלהם מעולם או שולל את קיומה של מדינה שגזלה ממשפחתו את אדמתה, אלא להיפך, הוא חי ביפו, נשוי ליהודייה, הקים תיאטרון למופת שמחנך לדו־קיום. ועכשיו, בגלל שהוא מסרב להופיע בשטחים כבושים (ואין הרי עוררין על כך שאלה שטחים כבושים) אז הוא והתיאטרון שלו מאוימים? רגב, זה שמילאתם את השטחים האלה בהתנחלויות, לא אומר שהם הפסיקו להיות שטחי סכסוך שיש עוד צורך לדון בהם ובגורלם, ועד שהדיון הזה יסתיים לסיפוקם של כל הצדדים אז הם שטחים כבושים ומותר לישראלי לבחור שלא להיכנס אליהם מתוך מחאה. בושה על כזאת תרבות".

השחקן ומנהל תיאטרון גבעתיים, דוד קיגלר, פרסם אף הוא סטטוס התומך בעיסא. "נורמן הוא אדם עצמאי ופרטי שיכול לשחק איפה שהוא רוצה ואיפה שהוא מרגיש נוח על הבמה", כתב, "בדיוק כמוני וכמו כל אדם חופשי אחר במדינת ישראל שנורמן הוא אזרח חשוב בה. רציתם דו קיום קיבלתם אלמינא - מפעל תרבותי יפהפה. ולשרת התרבות הגברת מרים רגב, שמעתי אותך השבוע מתראיינת ברדיו ומבקשת 'מאה ימים של חסד'. חסד היא מלה חזקה מאוד ביהדות, מבחן התוצאה שלך כשרה יהיה לא ע״פ מוסדות התרבות שתיסגרי אלא ע״פ מוסדות התרבות שתפתחי. מהיום תקראו לי נורמן!!!"

ח"כ חנין. "עצתי לשרת התרבות: להתעסק באמת בתרבות ולנסות ללמוד מההיסטוריה""צילום: טלי מאייר

גם השחקנית דליה שימקו, מנהלת אנסמבל התיאטרון "אספמיה", התייחסה למהלכים האחרונים. "הכסף הציבורי הנמצא בקופה העלובה מאוד שלכם שייך לכלל אוכלוסיית ישראל - יהודים, ערבים, נשים, גברים, חילונים ודתיים. אין לכם זכות להתערב בתכנים אלא אם הם גובלים בפשיעה ובהסתה לדבר עבירה", כתבה שימקו. "אין לכם זכות לאיים כל הזמן על אמנים שגם ככה רובם בקושי מסוגלים להתפרנס פה, שתשללו מהם מה שמגיע להם בזכות היותם יוצרי התרבות הישראלית. היחס של משרד התרבות ליוצרי האמנות בארץ זה כאילו הוא עושה טובה כבר מעצם השימוש במלה תמיכה ולא במלה תקצוב מעידה על הגישה הפטרונית. כדאי שתפנימו שתפקידכם לדאוג לרווחתם של אמני ישראל ולשגשוג של תרבות מגוונת, עשירה ובעיקר חופשית".

ח"כ שי. "ממשלה חסרת תרבות"צילום: ליאור מזרחי

יו"ר מרצ זהבה גלאון התייחסה אמש אף היא למהלכים ולהצהרות של בנט ורגב. "התרבות הישראלית בסכנה", כתבה גלאון, "לא ברור ממה רגב ובנט כל כך מפחדים שהם מרגישים צורך להשתיק יוצרים שלא מתיישרים עם עמדות השלטון. מה שברור זה שהשתקה כזאת היא סימן מובהק של מדינה שמידרדרת לפשיזם. הגבלת האמנות – שתפקידה לפרוץ גבולות ולאתגר את השיח – מסוכנת לאמנות ומסוכנת לחברה, ואנחנו נילחם בה בכל הכוח. אין לי שום כוונה לתת לבנט, רגב, או כל נציג אחר בממשלה הלאומנית והמבוהלת שהם חברים בה להשתיק אותה ולזרוק לפח עשרות שנים של יצירה מקורית, מאתגרת, מצוינת וחופשית".

ח"כ שמולי. "חופש הביטוי לא יכול להוות עיר מקלט לאיבוד עשתונות"צילום: אוליבייה פיטוסי

גם ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) התייחס לאיומים כלפי עיסא. ״במחצית הראשונה של המאה השביעית, התנהל בין צבא האימפריה הסאסנית־הפרסית לבין הצבא האסלאמי הקרב הידוע כ'קרב השלשלאות'. הפרסים כבלו את חייליהם כדי שלא יברחו ויישארו בשדה הקרב. הניסיון היה כנראה לגמרי לא מוצלח כי מאז אף צבא לא ניסה לשחזר אותו ולכבול את חייליו למקום", אמר אתמול חנין בנאומו במליאה, "אבל כנראה מה שלא הולך עם חיילים, מנסים לעשות אצלנו עם אמנים. השחקן נורמן עיסא סירב להופיע בשטחים, בבקעת הירדן, בהצגה של תיאטרון חיפה. ואז, שרת התרבות, מירי רגב, מאיימת לפגוע בתיאטרון ילדים שנורמן עיסא הוא המנהל שלו. מדובר בתיאטרון אלמינא, שהוא תיאטרון רב־תרבותי לילדים ערבים ויהודים, שעונה על כל הקריטריונים המצדיקים תמיכה ממלכתית. אבל כמו שחיילים אי אפשר לכבול למקומם - גם אמנים, אי אפשר לגרור להופיע במקומות בניגוד למצפונם. לכן, עצתי לשרת התרבות: להתעסק באמת בתרבות ולנסות ללמוד מההיסטוריה".

ח"כ איציק שמולי אמר, בהתייחס לפרשת ההצגה "הזמן המקביל", המבוססת על סיפור חייו של וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפתו ורציחתו של החייל משה תמם ב–1984: "מצטער מראש על שבירת הפרדיגמה של ימין ושמאל אבל ההחלטה של נפתלי בנט על הפסקת המימון להצגה, שנכתבה בהשראתו של רוצח החייל משה תמם נכונה ומוצדקת. חופש הביטוי לא יכול להוות עיר מקלט לאיבוד עשתונות וטרלול מוחלט, ומדינה רשאית שלא לירות לעצמה בראש. מי שכל כך רוצה ללכת ביוזמתו יוכל לעשות זאת בערב וללא סבסוד המדינה".

תגובתה של הרשימה המשותפת: "בנט ורגב דוהרים על גל פופוליזם זול שיביא להתרסקות התרבות והאמנות בכלל". עוד הוסיפו מטעם הרשימה כי "בנט ורגב לא יכלו להתאפק חודש ולהנהיג את המשרדים המופקדים בידיהם בממלכתיות, מפני שלא הצליחו לבלום את האידאולוגיה הגזענית שלהם שיצאה הפעם בתסריט סחיטה ואימה וסתימת פיות נגד חופש הביטוי תוך פגיעה בזכות היצירה, האמנות והתרבות ובזכות התלמידים והילדים לראות יצירה המגלמת את מורשתם ותרבותם הערבית־פלסטינית. השרה רגב ציינה בעמודי הפייסבוק שלה ובראיונות שהעניקה לתקשורת כי 'הדו קיום לא מסתיים בתל אביב־יפו', אולם היא שכחה כי במקום שמסתיים בו חופש הביטוי והתרבות והדו קיום שאיננו, מתחיל הכיבוש. התנהלותם מול עיסא וכל יוצר ושחקן ערבי היא מעין מדיניות אלוף, כדי שיצייתו לכל גחמה שיוצאת ממשרדיהם. בנט ורגב לא רוצים לנהל דיאלוג עם עולם התרבות. הם רוצים להשתיקו. הם מנסים בכל לדרך לשרטט גבולות עולם התרבות תוך רמיסת כל זכר לחופש דעה וביטוי".

עוואד. "בושה על כזאת תרבות"צילום: דניאל צ'צ'יק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ