ארגון השחקנים: תיאטרון חיפה מנסה לנקום בנורמן עיסא

בארגון הגיבו על איומי השרה מירי רגב כלפי השחקן נורמן עיסא שסירב להופיע בבקעת הירדן. לטענתם, בתיאטרון חיפה מנסים לפגוע בנורמן עיסא משום שעזב לתיאטרון הבימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בארגון השחקנים שח"ם הגיבו לאיום של השרה מירי רגב על הפסקת התמיכה בתיאטרון אלמינא בראשותו של השחקן נורמן עיסא, בעקבות סירובו של השחקן להופיע בבקעת הירדן במסגרת הצגה של תיאטרון חיפה. בארגון מאשימים את תיאטרון חיפה בהתנהלות לא תקינה כלפי השחקנים, ואף טוענים כי תיאטרון חיפה ביקש לפגוע בנורמן עיסא מפני שהשחקן עזב לתיאטרון הבימה.

"בדיקה מעמיקה שלנו מעלה תהיות קשות על התנהגות ומניעי תיאטרון חיפה בעניין ההצגה 'בומרנג' בהשתתפות נורמן עיסא", נאמר בתגובה, "מבדיקה שערך ארגון שח"ם, עולה התמונה כי צוות השחקנים כולו לא היה מודע למועד ההצגה וכי הם קיבלו אותו זמן קצר מאוד לפני מועד ההצגה, בניגוד לנהוג בתיאטרון במקרים קודמים, בכל הקשור להצגות חוץ".

נורמן עיסאצילום: רמי שלוש

משח"ם נמסר כי "הם מצרים לראות כי התיאטרון איננו לוקח אחריות על טעויות אשר נגרמו מכיוונו ואינו מפרסם מידע זה מכיוונו. מקרה זה בא במקביל לעזיבתו של השחקן נורמן עיסא את תיאטרון חיפה והצטרפותו לתיאטרון אחר, מה שמעלה את הסברה כי לכאורה ההצגה המדוברת בוטלה ללא קשר לעמדתו של מר עיסא אלא כפעולת נקם כנגדו".

בעניין תגובת השרה רגב, נמסר משח"ם כי "אנו סמוכים ובטוחים כי שרת התרבות והספורט תדע לבחון בעין אובייקטיבית וסובלנית את פרטי המקרה ותבחר שלא לפגוע ולסכן את המשך קיומו של תיאטרון ילדים במדינת ישראל".

לפני פרסום התגובה התעורר בהנהלת הארגון דיון קולני בין מי שביקשו לתמוך בעיסא לבין מי שביקשו להימנע מתגובה. ממידע שהגיע למערכת "הארץ" עולה כי תגובת הארגון חצתה לשניים את שורות ההנהלה, דבר שעיכב את תגובתו הרשמית של הארגון.

חלי גולדנברג, חברה בוועד המנהל של הארגון, פירסמה אמש מכתב תמיכה בעיסא בדף הפייסבוק שלו. "זכותך המלאה, כמו זכותי וזכות כולנו לנהוג על פי דרכנו, דעותינו ומצפוננו. אני מקווה שארגון שח"ם יגן על זכויותיך. אלחם על הזכות הזו בכל כוחי, בשבילך ובשביל כולנו". בעמוד הפייסבוק האישי שלה הוסיפה גולדנברג כי "אני תומכת בזכותו של נורמן עיסא שלא להופיע במקומות הנוגדים את דעותיו ומצפונו. אני מצפה מאיגוד השחקנים שאני חברה בו (שח"ם) לא להתקפל אל מול איומי שרת התרבות ולעמוד מאחורי חבריו וחופש הביטוי, הדיבור והדעה שלהם".

אוהד קנולר, יו"ר שח"ם. קולו עדיין לא נשמעצילום: קובי קלמנוביץ

גם השחקנית עידית טפרסון מיהרה לגבות היום את עיסא וציינה כי תגובת ארגון שח"ם מתבקשת ודחופה בשל המצב הנתון: "אני חושבת שלא יכול להיות שאמן או שחקן לא יביע דעה מחשש לפרנסתו. גם אם הפוליטיקאים אחראיים על תקצוב מוסדות כאלו ואחרים, הם לא יכולים לעשות בכך שימוש להשתקה. נורמן וגדעונה הקימו מפעל יפהפה שהוא באמת פנינה ולחשוב שהמפעל הזה עשוי להיפגע בגלל דעה כזו או אחרת, זה פשוט מקומם. אני מאד מקווה שארגון שח"ם וארגונים אחרים ימהרו לתמוך בנורמן ולהשמיע קול בנושא החשוב הזה. אנחנו כל הזמן מתגאים בכך שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון והגיע הזמן לגבות את האמירה הזו גם במעשים. אלו רגעים שהשתיקה לא יפה להם".

שחקנית תיאטרון הבימה רינת מטטוב, אף היא חברת הוועד המנהל של שח"ם, התייחסה אף היא למהלכים של בנט ורגב. "לידיעת השרה מירי רגב והשר נפתלי בנט: תפקידה של האמנות לבטא מגוון של עולמות, להבליט את הקול האחר השונה, לאחות קרעים, לחקור את ההתנהגות האנושית ולהוות מראה", כתבה מטטוב. "המראה שאתם רואים לא מוצאת חן בעיניכם אז יש לכם רק אופציה אחת: ללמוד אמנות ולהציג את המראה שלכם".

יצוין כי בתקנון ארגון שח"ם נכתב כי "מטרת העמותה הינה שמירה, טיפוח וקידום התרבות, האמנות והיצירה המקומית בישראל על כל מרכיביה וגווניה, הגנה מקצועית על העובדים ודאגה לשכרם ולתנאי עבודתם, וזאת ברוח החלטות והמלצות אונסק"ו – ארגון האומות המאוחדות לחינוך, למדע ולתרבות, בו ישראל חברה, אשר הכיר בכך שחוסנן וחיוניותן של התרבות והאמנות תלויים, בין היתר, ברווחתם של האמנים, הן כיחידים והן כקבוצה".

ל"הארץ" נודע כי הבוקר החלה פעילות של מספר מוסדות תרבות ואיגודים מקצועיים מתחומי התרבות, בניסיון להתאגד לכדי פורום משותף שיפעל כנגד הצעדים האחרונים שמובילים שרת התרבות רגב ושר החינוך בנט. על פי המידע שהגיע ל"הארץ" פורום זה עתיד להחל את צעדיו הראשונים והפומביים כבר בחודש הקרוב, בשאיפה לעמוד לצידם של גופי תרבות, שחקנים ויוצרים בניסיון למנוע פגיעה בזכויותיהם על רקע קיצוצי התקציבים והתמיכות של השרים בנט ורגב.

מתאטרון חיפה נמסר: "הדברים חסרי שחר ואלו ספקולציות שקריות. ארגון שח״ם פעל באופן תמוה ולא הגון כאשר פנה לתקשורת במקום לפנות לתיאטרון עם הטענות האמורות לבירור הפרטים. קצת מוזר שהם מתכחשים לעובדה שנורמן סירב להופיע מסיבות פוליטיות. אם הארגון היה טורח לבדוק טענות אלו עמנו בטרם יצא לתקשורת היה מבין שכשל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ