השרה רגב חזרה בה מהאיום על התיאטרון של נורמן עיסא

תיאטרון הילדים של עיסא ואשתו הודיע שיגיע להופיע בבקעה והבחין בינו לבין עיסא השחקן, שסירב להופיע עם תיאטרון חיפה שם. שרת התרבות: "הוא ירד מהעץ"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שרת התרבות מירי רגב חזרה בה בצהריים (חמישי) מאזהרתה ולפיה תנחה לבחון מחדש את תמיכת משרדה בתיאטרון הילדים אלמינא שהקים נורמן עיסא ביפו, בשל סירובו להופיע בבקעת הירדן עם הצגת "בומרנג" של תיאטרון חיפה. ל"הארץ" נודע כי בפגישת נציגי מוסדות התרבות עמה התברר לשרה כי תיאטרון אלמינא הוזמן להופיע בבקעת הירדן ועיסא, מייסד התיאטרון ומנהלו האמנותי (שאינו מופיע כשחקן בהצגותיו), נענה בחיוב להזמנה.

נורמן עיסאצילום: רמי שלוש

בפגישה, שהתקיימה היום נכחו כ-25 נציגי מוסדות התרבות. עו"ד אלי זהר הציג מטעם פורום מוסדות התרבות והאמנות את המכתב של שח"ם, שפורסם אתמול ב"הארץ", ובו הטענה כי תיאטרון חיפה ביקש לפגוע בעיסא מפני שהשחקן עזב אותו לתיאטרון הבימה. גורמים שנכחו בפגישה אמרו כי הובהר לשרה שבתיאטראות יש הסדרים שלפיהם שחקנים ואמנים פרטיים שלא רוצים להופיע במקומות מסוימים אינם מוכרחים לעשות זאת ונמצאים להם מחליפים. לדבריהם, הוסבר לשרה כי תיאטרון הילדים שהקימו עיסא ורעייתו גדעונה רז הוא גוף נפרד ואינו קשור לסירובו של עיסא להופיע בבקעה עם תיאטרון חיפה מטעמי מצפון.

עו"ד זהר הציג בפגישה גם את ההזמנה ששלח דוד אלחייני, ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, (שבה היתה אמורה לעלות "בומרנג", י"א) לתיאטרון אלמינא להופיע עם אחת מהצגותיו במועצה. לצד זאת הציג את מכתבו של עיסא עצמו שבו כתב כי התיאטרון שלו יופיע בכל מקום שאליו יוזמן. "נתתי לנורמן סולם לרדת ממנו. הוא ירד ממנו ולא תהיה בעיה", אמרה השרה, לדברי גורמים שהשתתפו בפגישה.

בשיחה עם "הארץ" אישר ראש המועצה אלחייני את ההזמנה ואת היענות עיסא ותיאטרונו להופיע במועצה. "פניתי הבוקר לעיסא ואמרתי 'בוא, עזוב פוליטיקה בצד - זה התיאטרון שלך'", סיפר, "קראתי באתר שלהם שהם בעד דו קיום ושאלה הערכים שהם מקנים, ולכן אני מזמין אותם אלינו. לנו כמנהיגים יש אחריות בנושא של סובלנות ודו קיום. הזמנתי אותם לבוא לדבר, להופיע". עוד הדגיש אלחייני כי הוא "שמח שנורמן עיסא התעשת, והבין שתרבות ואותם ערכים שהוא מטיף אליהם בסופו של דבר גוברים על כל שיקול אחר, בזכות הנחישות, ההתמדה והמאבק שלו בסוגיה. לא באנו  לכאן כגנבים בלילה. ממשלת ישראל שלחה אותנו לכאן".

גדעונה רז, רעייתו של עיסא ומנכ"לית תיאטרון אלמינא, אמרה ל"הארץ" כי התיאטרון (שאמור השנה לקבל לראשונה תמיכה ממשרד התרבות כתיאטרון קטן, י"א) אכן ייסע לכל מקום שאליו יוזמן כדי לפעול לקירוב לבבות ולקבלת האחר. "אנחנו עמותה, זה לא קשור לנורמן ושרת התרבות לא כל כך הבינה שנורמן הוא לא העמותה", הדגישה, "נורמן הוא שחקן, איש פרטי, ערבי-ישראלי עם כל המורכבות שבדבר. תיאטרון חיפה צריך להתעורר ולבקש סליחה על זה שלא מצאו לו מחליף. שלחנו מכתב בחזרה לאלחייני ואם זה יפתור את הדבר – זה אושר".

בפגישה עלו סוגיות נוספות הקשורות למאבק על החופש האמנותי, שהולך ותופס תאוצה בימים האחרונים. גורמים שנכחו בה סיפרו כי רגב הבטיחה לדון במופע "ארכיון" של ארקדי זיידס, שממנו הסיר משרדה את חסותו באחרונה, וכן לבחון עם היועץ המשפטי לממשלה את סוגיית תמיכת משרדה בתיאטרון אל-מידאן, שאת הצגתו "הזמן המקביל" הסיר השבוע שר החינוך נפתלי בנט מסל תרבות, בניגוד לעמדת ועדת הרפרטואר במשרדו.

בסיכום הפגישה החליטו רגב ונציגי המוסדות להקים פורום משותף לשיח בענייני התרבות. "התכוונתי לפגוש את הפורום הזה בנוגע לתקציב התרבות והחרמות הבינלאומיים על ישראל", מסרה רגב ל"הארץ" לאחר הפגישה. "לצערי, לאור הצהרות האמנים שקוראים לדה-לגיטימציה על ישראל וכשקוראים לחרמות מבית, סברתי שעלינו לשנות את נושא הדיון. כשהמדינה באה לתקצב ולתעדף מוסדות תרבות מסוימים, היא לא תתמוך במוסדות שקוראים לדה-לגיטימציה של ישראל". 

רגב אמרה כי "דו קיום יהיה בכל מקום בארץ" והתייחסה לראשונה גם לפרשת הצגת "הזמן המקביל": "פנו אליי ממשפחת תמם לגבי ההצגה שנכתבה על ידי רוצח בן המשפחה שלהם", אמרה, "למה שהמדינה תממן תיאטרון כזה והצגה כזו? יש לי אחריות כלפי משפחות שכולות. אני רוצה לאפשר חופש ביטוי, אבל האם אני צריכה לתמוך בחופש ביטוי שפוגע במשפחות שכולות? אם צריך, אנחנו נגיע עם השאלה הזו עד לבג"ץ". בניגוד לדבריה של רגב, את ההצגה כתב וביים בשאר מורקוס בהשראת סיפור חייו של וליד דקה, המרצה מאסר עולם על מעורבותו בחטיפה וברצח של משה תמם ב-1984.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ