השרה רגב לאמנים: "השמאל מנכס לעצמו את התרבות, אנחנו לא צריכים להתבלבל מי זה הציבור ובמי הוא בחר"

ב"חדשות 10" דווח הערב כי רגב הטיחה את הדברים בפני בכירים בעולם התרבות עמם נפגשה: "אני קובעת את הקריטריונים, אני יכולה להחליט שהמוסדות לא מקבלים כסף"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שרת התרבות והספורט מירי רגב נפגשה היום (חמישי) עם נציגי מוסדות התרבות בארץ. לפי פרסום ב"חדשות 10" הערב, אמרה השרה לנוכחים בפגישה: "אנחנו קיבלנו 30 מנדטים, אתם קיבלתם בסך הכל 20". לשאלת הנוכחים "מי זה אתם", השיבה השרה "אנחנו יודעים שהשמאל מנכס לעצמו את התרבות, אנחנו לא צריכים להתבלבל מי זה הציבור ובמי הוא בחר".

עוד דווח כי רגב הבהירה למשתתפים בפגישה כי "אני קובעת את הקריטריונים, אני יכולה להחליט שהמוסדות לא מקבלים כסף, שכל הכסף עובר רק לפריפריה וליהודה ושומרון. הממשלה לא חייבת לתמוך בתרבות. אני יכולה להחליט לאן הכסף הולך. האמנים לא יכתיבו לי. אם נסכים על העקרונות האלה, תהיה לכם פרטנרית, אחרת אנחנו בבעיה".

מאוחר יותר מסרה רגב בתגובה, לפי הדיווח, כי "זוהי מדינה דמוקרטית ואני בעד חופש ביטוי, אבל אין שום סיבה שנממן כל אחד בכספי מדינה".

מירי רגב. "אני יכולה להחליט לאן הכסף הולך"צילום: נועם מושקוביץ

גורם בכיר בעולם התרבות סיפר "להארץ" כי בפגישה היתה אווירה מתוחה והגדיר אותה "טעונה מאוד ודרמטית". הוא אמר כי "רגב היתה חכמה מאוד והביאה סוללה של עורכי דין מכל מיני ארגונים".  לדבריו, רגב הודיעה שתתאים את הקריטריונים למתן תמיכות למוסדות תרבות כך שתהיה העדפה לכאלה בפריפריה ולא "בין גדרה לחדרה", וכן תשנה קריטריונים מבחינה פוליטית וציבורית. "היא אמרה שלא תיתן לפגוע במשפחות שכולות, ולא תיתן לפגוע במדינת ישראל ובערכיה", הוסיף הגורם. "לדבריה, 'לכל מי שיהיו בעיות עם הקריטריונים – שיפנה לבג"ץ. הקריטריונים הם מטעם השר'".

לדברי הבכיר, אחד הגורמים הציע לרגב לא להכריז "אני אצנזר" כי לפי החוק, מאז 1991, אין באפשרותה לצנזר מחזה. "היא יכולה לדבר על קריטריונים אבל לא לצנזר", הוסיף וסיפר כי כל אחד מהנוכחים דיבר על הבעיות המעסיקות אותו. "האנשים שהיו לא מייצגים את האמנים הבודדים בארץ, כל אדם לנפשו", הוסיף, "אין ספק שאנחנו נכנסים לעידן חדש של התמודדות והתגוששות לגבי חופש הביטוי, הקצבות וקריטריונים".

מנכ״ל ארגון שח״ם (ארגון השחקנים בישראל), אורי רשטיק, אמר כי השרה רגב רוצה ליצור פורום שיבחן את הקריטריונים לתמיכת משרדה בסרטים ובהצגות. ״אם נדע להקים פורום משותף עם השרה ולהגדיר יחד בצורה מושכלת איפה עובר הגבול הדק שבין יצירה אמנותית לגיטימית – שמביעה עמדה פוליטית לימין או לשמאל – לבין דבר שבאופן קיצוני מכפיש את מדינת ישראל, נוכל לחיות בצורה מצוינת ולהתעסק בדברים החשובים שהם הגדלת תקציב התרבות״, אמר רשטיק.

לטענתו, ״נחצו כמה קווים אדומים שצריך לחשוב עליהם. לא על האם יש להם מקום, יש להם מקום. מי שרוצה לעשות הצגה על זה שצריך להשמיד את מדינת ישראל יכול לעשות אותה אבל לא צריך להיתמך על ידי מדינת ישראל. לדברים שמתוקצבים על ידי המדינה צריכים להיות גבולות, אמנם קיצוניים מאוד, אבל צריכים להיות גבולות״.

רשטיק הוסיף כי הוא יודע על שחקנים רבים שאינם מזדהים עם כל דברי השרה, אך לדבריו ״יש הזדהות מאוד גדולה אצל חלק מהשחקנים עם המגמה של השרה שלא לתקצב בהכרח פעילויות שעושות דה-לגיטימציה למדינת ישראל. השאלה הנשאלת היא מה היא מגדירה דה-לגיטימציה. אם נשכיל יחד אתה להגדיר דה-לגיטימציה בצורה סבירה, זה יכול לעבוד״.

רשטיק התייחס גם לכינוס האמנים שמארגן מטה המאבק למען התרבות ביום ראשון בנמל יפו. ״יהיו הרבה אמנים שאומרים הרבה דברים בלי הרבה תוחלת, אבל הם לא מייצרים אף אחד חוץ מעצמם בדרך כלל״, אמר רשטיק.

מנכ"ל תיאטרון באר שבע, שמוליק יפרח, ציין כי רגב אמרה שתקים פורום כדי לבחון את הקריטריונים. "אז היא תגדיר את הדברים כדי שאנשים לא יהיו מופתעים מגזירות כאלה ואחרות", הוסיף. "חלק מהאמנים אמרו שאי אפשר יהיה להחליט כרגע על צנזורה של היצירה. היא אמרה שאינה בעד צנזורה אך לא מוכנה לממן גופים שבעצם פוגעים ומעצימים את החרם על ישראל. העמדה תהיה שאין צנזורה בישראל ואנו נפעל בהתאם לזאת". 

יפרח הדגיש כי כיום קיים חופש יצירתי מוחלט וכי יש ש"בטוחים שאף אחד גם לא מתכוון לפגוע בזה". "יש כאן כרגע חשדנות רבה בגלל רצף הפעולות כרגע - עם הסיפור של תיאטרון חיפה, נורמן עיסא ואל-מידאן. אנו לא מעוניינים להיכנס כרגע למלחמה". הוא ציין כי לדעתו ההחלטה לבחון את הקריטריונים מחדש היא חיובית. "הקריטריונים לא עושים צדק עם הרבה מאוד דברים", אמר, "אני בעד דיון עמוק ואמיתי".

בצהריים דווח ב"הארץ" כי רגב חזרה בה מאזהרתה ולפיה תנחה לבחון מחדש את תמיכת משרדה בתיאטרון הילדים אלמינא שהקים נורמן עיסא ביפו, בשל סירובו להופיע בבקעת הירדן עם הצגת "בומרנג" של תיאטרון חיפה. בפגישת נציגי מוסדות התרבות עמה התברר לשרה כי תיאטרון אלמינא הוזמן להופיע בבקעת הירדן ועיסא, מייסד התיאטרון ומנהלו האמנותי (שאינו מופיע כשחקן בהצגותיו), נענה בחיוב להזמנה.

בפגישה עלו סוגיות נוספות הקשורות למאבק על החופש האמנותי, שהולך ותופס תאוצה בימים האחרונים. גורמים שנכחו בה סיפרו "להארץ" כי רגב הבטיחה לדון במופע "ארכיון" של ארקדי זיידס, שממנו הסיר משרדה את חסותו באחרונה, וכן לבחון עם היועץ המשפטי לממשלה את סוגיית תמיכת משרדה בתיאטרון אל-מידאן, שאת הצגתו "הזמן המקביל" הסיר השבוע שר החינוך נפתלי בנט מסל תרבות, בניגוד לעמדת ועדת הרפרטואר במשרדו.

בסיכום הפגישה החליטו רגב ונציגי המוסדות להקים פורום משותף לשיח בענייני התרבות. "התכוונתי לפגוש את הפורום הזה בנוגע לתקציב התרבות והחרמות הבינלאומיים על ישראל", מסרה רגב ל"הארץ" לאחר הפגישה. "לצערי, לאור הצהרות האמנים שקוראים לדה-לגיטימציה על ישראל וכשקוראים לחרמות מבית, סברתי שעלינו לשנות את נושא הדיון. כשהמדינה באה לתקצב ולתעדף מוסדות תרבות מסוימים, היא לא תתמוך במוסדות שקוראים לדה-לגיטימציה של ישראל".

רגב אמרה כי "דו קיום יהיה בכל מקום בארץ" והתייחסה לראשונה גם לפרשת הצגת "הזמן המקביל": "פנו אליי ממשפחת תמם לגבי ההצגה שנכתבה על ידי רוצח בן המשפחה שלהם", אמרה, "למה שהמדינה תממן תיאטרון כזה והצגה כזו? יש לי אחריות כלפי משפחות שכולות. אני רוצה לאפשר חופש ביטוי, אבל האם אני צריכה לתמוך בחופש ביטוי שפוגע במשפחות שכולות? אם צריך, אנחנו נגיע עם השאלה הזו עד לבג"ץ". בניגוד לדבריה של רגב, את ההצגה כתב וביים בשאר מורקוס בהשראת סיפור חייו של וליד דקה, המרצה מאסר עולם על מעורבותו בחטיפה וברצח של משה תמם ב-1984.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ