יו"ר איגוד במאי התיאטרון תוקף את מנכ"ל ארגון השחקנים על התייצבותו לצד רגב

מנכ"ל ארגון השחקנים, אורי רשטיק, אמר כי כי המדינה אינה צריכה לתקצב יצירות שמכפישות את ישראל. יו"ר איגוד במאי התיאטרון, רוני ניניו, תוקף אותו בחריפות. רגב אמרה בפגישתה עם היוצרים כי התרבות צריכה לספק לעם ישראל לחם ושעשועים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

יו"ר איגוד במאי התיאטרון, רוני ניניו, תוקף בחריפות את מנכ"ל ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), אורי רשטיק, על העמדה שהביע ביחס למהלכיה המתוכננים של שרת התרבות והספורט, מירי רגב. רשטיק, שהשתתף ביום חמישי בפגישת ארגוני היוצרים ונציגי מוסדות התרבות עם רגב, אמר ל"הארץ" כי רגב רוצה ליצור פורום שיבחן את הקריטריונים לתמיכת משרדה בסרטים ובהצגות וכי ארגונו מוכן לדיאלוג עמה.

"אם נדע להקים פורום משותף עם השרה ולהגדיר יחד בצורה מושכלת איפה עובר הגבול הדק שבין יצירה אמנותית לגיטימית, שמביעה עמדה פוליטית לימין או לשמאל, לבין דבר שבאופן קיצוני מכפיש את מדינת ישראל, נוכל לחיות בצורה מצוינת ולהתעסק בדברים החשובים שהם הגדלת תקציב התרבות", אמר רשטיק. "לדברים שמתוקצבים על ידי המדינה צריכים להיות גבולות, אמנם קיצוניים מאוד, אבל צריכים להיות גבולות". רשטיק הוסיף כי ידוע לו ששחקנים רבים אינם מזדהים עם כל דבריה של השרה בפגישה, אך לדבריו, "יש הזדהות גדולה מאוד אצל חלק מהשחקנים עם המגמה של השרה שלא לתקצב בהכרח פעילויות שעושות דה־לגיטימציה למדינת ישראל".

אורי רשטיק, מנכ"ל ארגון השחקנים.צילום: אייל טואג

ניניו תקף בחריפות את עמדתו של רשטיק. "לראש ארגון שמייצג כ–2,000 שחקנים ושיש בו דעות לכאן ולכאן אין שום רשות לדבר בשם כל השחקנים ולהגיד שיש הסכמה שצריך לשים גבולות לחופש הביטוי", אומר ניניו. "אני לא מאמין שבשח"ם נעשתה סטטיסטיקה כדי לבדוק אם צריך להגביל את התרבות או לא ורואה את דבריו של רשטיק בחומרה רבה". לדברי ניניו, עמדת איגוד הבמאים היא שחייב להיות חופש ביטוי אמנותי. "זה אלף־בית של דמוקרטיה ולא תיתכן סתימת פיות", הדגיש.

אנשי תרבות שנכחו בפגישה עם רגב אמרו כי בכוונתה של השרה להתאים את הקריטריונים למתן תמיכות למוסדות תרבות כך שתהיה העדפה לכאלה בפריפריה ולא "בין גדרה לחדרה". בנוסף, בכוונתה לשנות קריטריונים מבחינה פוליטית וציבורית כך שלא תתמוך ביצירות המבצעות, להבנתה, דה־לגיטימציה למדינת ישראל. "היא אמרה שלא תתן לפגוע במשפחות שכולות ולא תיתן לפגוע במדינת ישראל ובערכיה", סיפרו הנוכחים.

רוני ניניו. יו"ר איגוד במאי התיאטרוןצילום: תומר אפלבאום

ניניו אומר כי בפגישה הוא ניסה להבין למה כוונתה של רגב במונח הרחב "דה־לגיטימציה" וביקש לברר עמה כיצד היא מגדירה קריטריונים לדבר: "שאלתי אותה מה קורה אם במחזה מסוים דמות של חייל תאמר דברים קשים על המדיניות של הממשלה בשטחים או תשמיע ביקורת על ההתנהגות של צה"ל. תשובתה היתה שהיא לא תתן לזה יד. האם סרט שתוקף את דרכי הפעולה של הרבנות בענייני גט (כמו הסרט 'גט: המשפט של ויויאן אמסלם' של רונית ושלומי אלקבץ, י"א) נחשב דה־לגיטימציה של הממסד הדתי במדינת ישראל? האם גם זה יצונזר? לא נתתי רק דוגמאות של ימין מול שמאל, אלא בכוונה פתחתי את זה לדיון שכל הזמן מתעקשים להחזירו לשאלת השטחים — כן או לא? לא קיבלתי תשובות מדויקות".

רוחב היריעה של המונח "דה־לגיטימציה" עלול לדעת ניניו ליצור מצבים בעייתיים ליוצרים בעתיד: "אם אני כבמאי או כמנהל אמנותי מקבל מחזה מצוין שבו יש ביקורת על מדינת ישראל, מדיניותה בשטחים או מדיניותה הכלכלית, מה אני עושה עם הטקסט הזה? האם אני מחליט שהוא לא ראוי מפני שאני יודע על המדיניות של משרד התרבות? מה עושה אותו מחזאי עם המחזה שלו כשיהיה גמור ושיחליטו להעלות אותו בעוד שנתיים? האם הוא יתחיל עכשיו מסלול כדי שבעוד שנתיים יגידו לו שדבר כזה לא יעלה על הבמה? יתרה מזאת, מה עושה תסריטאי? הרי עבודה על תסריט נמשכת שנתיים או יותר. אם מתנהל נגד האמן מסע הפחדה, הוא לא יכתוב את זה וכך נמצא עצמנו בסיטואציה של צנזורה עצמית לאור המדיניות הזאת. זה לא יעלה על הדעת. המדרון החלקלק הזה מוביל בסופו של דבר לאובדן חופש הביטוי".

מחר ב–17:00 יתקיים במחסן 2 בנמל יפו כינוס החירום של מטה המאבק למען התרבות. בין הדוברים בכינוס תהיה אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם, שנחטף ונרצח ב–1984; ההצגה "הזמן המקביל" המוצגת בתיאטרון אל־מידאן נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח של תמם.

רגב: התרבות צריכה לספק לעם ישראל לחם ושעשועים

בפגישה שערכה שלשום רגב עם כ–25 נציגי מוסדות התרבות ואיגודי היוצרים היא לא רק טענה כי "היא זו שקובעת את הקריטריונים" לתמיכה בתרבות וכי הממשלה אינה חייבת לתמוך בתרבות, אלא גם שטחה בפני הנוכחים את תפישת עולמה בנוגע לתרבות הישראלית. גורמים שנכחו בפגישה סיפרו ל"הארץ" כי רגב אמרה כי אף שלא קיבלה את תיק הרווחה שבו חפצה, היא הגיעה למסקנה שתוכל לתרום לרווחה דרך התרבות. "חשיבות התרבות היא לספק לעם ישראל לחם ושעשועים", אמרה השרה לדברי גורמים שהיו בפגישה. "העם הזה עובר תקופה קשה מאוד, עובר מלחמות ועובד קשה, ולכן צריך לספק לו את הצד של השעשועים דוגמת תיאטרון או קולנוע".

בערוץ 10 דווח כי רגב גם אמרה לנוכחים "אנחנו קיבלנו 30 מנדטים, אתם קיבלתם בסך הכל 20. אנחנו יודעים שהשמאל מנכס לעצמו את התרבות, אנחנו לא צריכים להתבלבל מי זה הציבור ובמי הוא בחר". השרה אישרה כי אמרה דברים אלה. בנוגע לאמירותיה בעניין הלחם והשעשועים מסרו ממשרדה: "במסגרת דיון שארך כשעתיים וחצי עלו סוגיות רבות בתחום התרבות, האמנות והיצירה בישראל. מדובר בהערת אגב צינית עם סימן שאלה בסופה, שכוונה כדי לומר שהתרבות והיצירה הן נכסי צאן ברזל של החברה הישראלית והן מעצבות את דמותה של המדינה וחשוב לחזקן ולטפח את הקולות ואת היצירה האמנותית החופשית".

בתוך כך, שרת המשפטים, איילת שקד, הביעה שלשום עמדה דומה לזו של רגב, אך מתונה יותר. "הממשלה יכולה להחליט מה היא מתקצבת ומה היא לא מתקצבת", אמרה שקד בראיון לקול ישראל. לדבריה, "אם יש גוף שבוחר להחרים חלקים מהארץ, זכותה של הממשלה להחליט לא לתקצב אותו. אף אחד לא מונע מאותו גוף להופיע בשום מקום, אף אחד לא פוגע בחופש הביטוי שלו, אבל זכותה של הממשלה להחליט למה היא נותנת כסף ולמה היא לא נותנת כסף. איני רוצה להתערב בעבודתה של רגב אבל בוא לא נגזים".

לדברי שקד, צריך להגדיל את תקציב התרבות שכן זה תחום חשוב למדינת ישראל. "בסך הכל המדינה תומכת באופן שוויוני ברובם הגדול של התיאטראות והמופעים בארץ", הוסיפה. "יש בארץ חופש ביטוי כמעט מוחלט ואני חושבת שכך צריך שיישמר. אף אחד לא אומר למישהו מה להעלות, ושכל אחד יעלה מה שהוא רוצה". שקד התייחסה גם להצגת "הזמן המקביל" ואמרה כי "לא ייתכן שהצגה שמהללת רוצח שרצח באכזריות רבה ישראלים תוצג בסל תרבות של משרד החינוך. זה דבר שהוא בלתי סביר בשום קנה מידה. לשר החינוך יש סמכות לחלוק על הוועדה (שאישרה לכלול את ההצגה בסל תרבות) וטוב שכך. הוא מייצג את העם ואת נבחריו וזכותו להחליט שלא ייתכן שילדי בית ספר יראו הצגה כזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ