יאיר אשכנזי

"תארי לך, רגב, את עולמנו שוקט, ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו, אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב", את הדברים החריפים האלה, שזכו לתשואות רמות, הטיח הערב (ראשון) הבמאי והשחקן עודד קוטלר בשרה מירי רגב, בכינוס מטה המאבק למען התרבות ביפו. האולם היה מלא מפה לפה ורבים מהנוכחים נאלצו לשבת על הבמה. השרה רגב אמרה הערב בתגובה: "הכינוי של שלושים המנדטים של הליכוד כבהמות מלחכות עשב חושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר, עודד קוטלר ,ושל חלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה הזאת מבטאת בעיני חושך תרבותי".

בעקבות התבטאויותיו של קוטלר כתב יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, בעמוד הפייסבוק שלו: "מילותיו של קוטלר, המילים שיצאו לגרבוז מהפה ומחיאות הכפיים שבאו בעקבותיהן מקהל השומעים, הן התנהגויות שבינן לבין תרבות ואהבת האדם או פלורליזם אין דבר וחצי דבר. גם אמנים ואנשי רוח צריכים לדעת שבוויכוח קשה ומוצדק צריך לבחור להישאר בני אדם ולנהוג בכבוד במי שחושב אחרת. אפילו כשעמדתו מוציאה מהדעת".

אורטל תמם (מימין), אחייניתו של החייל שנרצח משה תמם, בכינוס. בכתה ויצאה באמצע הדבריםצילום: תומר אפלבאום

קוטלר הוסיף ואמר בנאומו כי "האם עולה בדעתכם שבאיזושהי ממדינות מערב, כולל המדינות האקס־קומוניסטיות, מתנהל שיח כזה על חופש הדיבור. לא שמעתי על התכנסות כזאת. באתי להרגיע את הרוחות. כדור ההרגעה שלי הוא הליהוק של ראש הממשלה את מירי רגב לתפקיד שרת התרבות. זאת הברקה", אמר קוטלר ואחד מהנוכחים בקהל צעק קריאת "בוז" חדה. וקוטלר המשיך באירוניה: "האשה שסימלה עד המינוי את המיטב שאפשר להעלות על הדעת בתרבות, נבחרה לשרה. אין אחד שחושב אחרת גם אם דעתו הפוליטית הפוכה. נותר בידינו לסיים את הפארסה הטרגית הזו ולהביא אותנו פעם אחת, סוף סוף, למתרסים, שממתינים לנו שוממים כבר שנות דור. למתרסים! זה הרגע להרים ראש אל מול ההתבהמות השלטת ברחובותינו האמנותיים ולומר לגברת רגב: תרגיעי! לא ניתן לך לעבוד קשה. לא נאפשר לך ליצור במקומנו. לא ניתן לך לומר לנו מה לעשות, איך לעשות ומה לא לעשות. זה יהיה לך לא רק שיעור ראשון בג'וב שלך, שלמיטב הבנתי אין לך מושג איך מתפקדים בו, אלא למיטב הבנתי גם השיעור האחרון. כי בעקבותיו ייצא האוויר ממפרשייך ותתאווי לחזור לכור מחצבתך: משרד הצנזור הצבאי. ושם הכל פשוט יותר, כמידת הגסות שהראית בימים הראשונים אחרי הליהוק לתפקיד, בהכרזות ששום צנזור לא היה ממליץ לפנייך לבלוע עוד לפני שיצאו מפיך. התרבות שלה תהיה התיאטרון הקהילתי של מצביעי הפריימריז".

בשלב זה הגיע קוטלר לחלק החריף בנאומו: "היוצרים מטבע בריאתם מפקפקים בקדושת הפרות מכל מין וסוג שהוא. אין פרות קדושות לאמנים!", הכריז לקול תשואות. "מימי היוונים, שייקספיר, מולייר, גוגול, צ'כוב, כולל חנוך לוין — כל גאוני תבל אינם מרכינים ראש בפני המציאות אלא מפרקים את פרצופה לגורמים, מגחכים לנוכח הבלותם של בני אדם, גם אלה שאינם מצביעי ה–30, מחדדים ומעמיקים כך את ההבנה האנושית במטרה לעשות את עולמנו נסבל יותר. תארי לך, רגב, את עולמנו שוקט, ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו, אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב". כנגד מחיאות הכפיים לדבריו צעק אחד הנוכחים: "ניצחו אתכם! 30 מנדטים, אתם יכולים לדבר ללמפות!".

כינוס במחלוקת

דבריו של קוטלר היו אחד השיאים במחלוקת הדרמטית שעמדה הערב בלב כינוס מטה המאבק למען התרבות בנמל יפו, שאורגן בעקבות התבטאויותיה וצעדיה של שרת התרבות רגב, ובהם בין השאר האיום לשלול תמיכה מתיאטרון הילדים היפואי אלמינא של נורמן עיסא, שסירב להופיע בבקעת הירדן. מרבית האמנים והיוצרים שהגיעו לכינוס סירבו לאשר את נוסח ההודעה של פורום מוסדות התרבות והאמנות שהוקרא בסיום, בטענה שאינו משקף את מגוון הדעות שנשמעו באירוע. 

אורטל תמם, אחייניתו של החייל שנרצח משה תמם, בכינוס (חולצה כחולה). יצאה באמצע הדבריםצילום: תומר אפלבאום

בהודעת הפורום הראשונה נכתבו דברים ברוח הצהרותיה של רגב בשבועות האחרונים, בהם קריאה לתרבות פלורליסטית, לשמירה על חופש הביטוי, לחיזוק יצוא התרבות וכן קריאה להניח בצד את המחלוקות הפוליטיות. הקראת ההודעה בסיום הכינוס גררה קריאות "פרווה!" ו"ההודעה לא מייצגת את מה שאמרנו". כמה מהאמנים והיוצרים, בהם גילה אלמגור והלל מיטלפונקט, דרשו מאנשי הפורום לנסח מחדש את ההודעה וסירבו לאפשר להוציא אותה כלשונה לתקשורת, בטענה שההודעה נוסחה מראש והודפסה לפני הכינוס.

נציג אמ"י חנן יובל מתח בכינוס ביקורת על ראש הממשלה נתניהו, על כך שאינו מביע עמדה בעניין. "הקודקוד מתווה את הקו לאמירות", אמר יובל, "אני מצפה מראש הממשלה שיהיה מנהיג. יש לו דוגמה נפלאה בבית הנשיא. עד עכשיו קיבלנו בראש ואיומים. מאנשים שמופקדים על התרבות אני מצפה שידברו תרבות".

המנהל האמנותי של תיאטרון החאן, מיכאל גורביץ', הזהיר מפני דיון על קריטריונים של תוכן, שאותו אמרה השרה כי בכוונתה לקיים. "מבחינתה, מירי רגב היתה מגדירה את אלתרמן כפי שהתבטא בטור השביעי שלו כ'פועל לאי לגיטימציה של המדינה' ולוין עם הסאטירות שלו היה נחשב מבחינתה כ'מחבל במוראל הלאומי' אם לא לבוגד של ממש", אמר גורביץ'. "אלה דעותיה, אבל חיוני שתהיינה דעות הפוכות. כל נסיגה של מילימטר מעקרון חופש הביטוי המוחלט היא נסיגה עקרונית. אם אתה נסוג מילימטר אז תמיד יבואו אנשים מעשיים, כמו אלה שנפגשו ביום חמישי עם שרת התרבות, ויבהירו לך כמה כדאי לסגת קצת יותר. למשל סנטימטר. אם אתה נסוג סנטימטר אתה כבר יכול לסגת מטר, תלוי את מי ראש הממשלה ממנה להיות אחראי על התרבות".

כשהזכיר גורביץ' אפשרות שכלל מוסדות התרבות ישבתו פרץ הקהל במחיאות כפיים. "אם תהיה פה שביתה אפילו ליום אחד, הנזק הבינלאומי לתדמיתה של המדינה יגרום לרגב ולנתניהו להבין שכוחם מוגבל", אמר.

יו"ר פורום מוסדות התרבות, יאיר ורדי, אמר כי כוחה של הממשלה אמנם רב אך אינו עולה על פסיקות בג"ץ. "רבים מאתנו מתנדבים לאורך השנים בוועדות רפרטואר שהמקצוענות עומדת כנר לרגליהם, כמו שלא היה עולה בדעתו של איש לערער על ועדה של רופאים או מהנדסים, גם הוועדות האמנותיות הן מקצועיות", הדגיש. "אני קורא לשמור על חופש היצירה".

באירוע עלה לדבר גם הכוריאוגרף ארקדי זיידס, שאמר כי בעבודתו "ארכיון" הוא מבקש לגלם בגופו את האלימות הנוכחת בגוף הקולקטיבי של הישראלים. לדבריו, בעקבות הסרת החסות של משרד התרבות ממופע המחול "ארכיון", שהוא הכוריאוגרף שלו ובו שולבו סרטוני ארגון "בצלם", התקשרה ראש מחלקת תיאטרון במשרד התרבות, ד"ר עירית פוגל, לתיאטרון תמונע וביקשה לגרוס את כל התוכניות הנושאות את סמלו של המשרד.

מנהל קרן הקולנוע הישראלי, כתריאל שחורי, הדגיש בדבריו כי אין חופש יצירה "חלקי או על תנאי". לדבריו, "ההנהלות של מוסדות התרבות הוכיחו שהן יודעות להתנהל באחריות ואין צורך להשית עליהן קריטריונים וסייגים ולקשור להן את הידיים בהתערבות פולשנית, במיוחד אם איננו רוצים להידמות למדינות עם משטרים אפלים".

מנכ"ל תיאטרון החאן, דני וייס, התייחס לדבריו של מנכ"ל שח"ם אורי רשטיק בשיחה עם "הארץ" לפיה ארגונו מוכן לקיים דיאלוג עם רגב על קביעת גבולות לחופש הביטוי כדי שיוכל להתפנות למאבק על הגדלת תקציב התרבות. "על כך אני מבקש לומר: הפוך, גוטה, הפוך", אמר וייס וזכה למחיאות כפיים, "כמנכ"ל תיאטרון אני אומר לכם שאין ערך לתקציב אם תמורתו מקבלים הגבלה של חופש הביטוי. נראה לכם שיש דרך לחבר איזשהו קריטריון, גם כזה שניתן לאכיפה, שמחליט מה זה דה-לגיטימציה של המדינה?".

מן העבר השני, ניסה עו"ד אלי זהר, יו"ר דירקטוריון תיאטרון גשר, לגשר בין הצדדים ואמר: "אנו צריכים לקיים לגבי הקו האדום דיאלוג פתוח ונבון במטרה להשיג את מה שאנחנו יכולים להשיג למען קיומנו ולמען התרבות בישראל". אמירתו זו נתקלה בקריאות ביניים. "הניסיון לנגח באמצעותנו את ראש הממשלה ואת שריה ולבטא בכך את חוסר הסיפוק של כמה מאתנו הוא ניסיון מיותר ולא טוב לנו", אמר זהר. "אני מכיר את שרת התרבות מתפקידיה הקודמים. יש לי אתה דיאלוג. עלינו לקבל החלטה אמיצה: או שאנו רוצים לאכול ענבים או שאנו רוצים לריב עם השומר. אנחנו יכולים לריב עם השומר כאוות נפשנו. התוצאה לא תהיה לטובתנו".

אמירה זו ספגה קריאות מחאה "מה זה השטויות האלה?" ומחיאות כפיים רפות. זהר קרא לקיים דיאלוג אמיתי עם השרה. לדבריו, "היכולת שלה לגייס תקציבים שירימו את מצבנו כפי שלא היו אי פעם הם חלק מהמאבק שאנחנו צריכים ללכת אליו".
עוד נשאה דברים באירוע אורטל תמם, אחייניתו של החייל שנרצח משה תמם, אשר הובילה את המחאה נגד העלאת המחזה "הזמן המקביל" בתיאטרון אל־מידאן העוסק במחבל שהורשע במעשה. אולם היא פרצה בבכי ויצאה באמצע דבריה, בעקבות קריאות ביניים של הנוכחים. 

עצומת אמנים

יותר מ–3,000 יוצרים מכל תחומי האמנות חתמו היום על עצומת מחאה שכותרתה "הרשימה השחורה", המתנגדת לצעדיהם האחרונים של רגב ובנט. "אנו מוחים נגד הצעדים האנטי־דמוקרטיים שנוקטים בשבועות האחרונים משרדי הממשלה כלפי יוצרים ואנשי תרבות שיצירותיהם או השקפותיהם אינן עולות בקנה אחד עם הרוח המנשבת במשרדים אלה", נכתב בעצומה, שעליה חתמו בין היתר השחקנים גילה אלמגור ואיתי טיראן, האדריכל אמנון רכטר, הבמאיות ג'ולי שלז ואופירה הניג, והסופרות צרויה להב ושהם סמיט, "אנו מצהירים בזאת כי נמשיך להישיר מבט במציאות, להביע את דעתנו ולציית לצו מצפוננו גם אם נידרש לשלם על כך מחיר. על אף האיום הישיר על מטה לחמנו, לא נצנזר ולא נעקר את יצירותינו בגלל חוקים אימתניים, הפחדות ואיומים, לא נסתתר ולא נוריד פרופיל".

היוצרים סיימו את פנייתם באומרם כי "אנו החתומים מטה הם הקולות שאותם אתם מבקשים להשתיק. אנו מקווים בכל מאודנו שישראל לא תידרדר ותהיה למדינה שבה אמנים המביעים את עמדותיהם, מוכנסים ל'רשימה שחורה'. אך היה וכך יהיה, הנה לפניכם הרשימה".

השחקן והבמאי משה איבגי אמר היום על אמירתה של רגב כי התרבות נועדה לספק לעם לחם ושעשועים: "זה מה שנקרא אופיום להמונים, בואו נשתיק את הציבור כדי שישכח מה שקורה כאן. כאילו שתפקידה של התרבות אינו לעורר השראה, להתוות דרך, להביא משהו חדש לרוח ולנפש. זה רצון לשעשע את הציבור המותש כאילו אנחנו חיים תחת שלטון עריץ, לטמטם אותו. אני מצטער, אבל לא לשם כך התכנסנו". 

"אני חושב שמעניקים למירי רגב יותר מדי כוח" אמר יריב הורוביץ, יו"ר איגוד הבמאים. "בסך הכל מדובר בשרת תרבות אחת מני שרי תרבות רבים שכבר היו פה. בסופו של דבר מה שזוכרים אלה יצירות האמנות. גם כשהפיקו את 'סלאח שבתי' מפא"י מאוד לא אהבה את הסרט הזה — אז מה? מי זוכר היום את אלה שנעמדו אז בכנסת ויצאו נגד הסרט הזה? מה שזוכרים עד היום זה את הסרט. לאמנות יש את האמת שלה והיא מנצחת. השרה לא יכולה לשבת בראש של היוצרים", הוסיף הורוביץ, "ולכן הם ימשיכו לכתוב את מה שהם רוצים. גם מהאמירות שלה על כך שהיא תעשה צנזורה לא צריך להתרגש, כי זה בכלל נגד החוק. בימים האחרונים רגב עשתה יופי של הון פוליטי בקרב מצביעיה, בכך שהיא באה כביכול להילחם באמנים השמאלנים. חבל לי שחבריי נגררים לשיח הזה".

הבמאי אבי נשר יצא נגד הוויכוח הקולני בשני הצדדים: "אנחנו חיים במרחב שאין בו הרבה שיקול דעת, וחבל. אנשים מתלהמים ואז אחרים באים ומתלהמים כנגד ההתלהמות. אני לא ממש חושב שהתלהמות היא הדרך הנכונה להתמודד עם התלהמות. צריך לבדוק דברים לגופם ולפעול בשיקול דעת. צעקות לא משתיקות צעקות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ