כינוס של יוצרי "אמנות ציונית" יתקיים מחר בירושלים

אחד ממארגני הכינוס, מייסד מתחם התרבות "גולה" בפתח תקוה, יונתן דובוב, אמר כי "החלטנו להראות שיש פנים אחרות לאמנות ושיש אמנים שכן גאים במדינה"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי

בירושלים יתקיים מחר (שלישי) כינוס חירום אלטרנטיבי לכינוס היוצרים אתמול בנמל יפו, שבו נקטעו דבריה של אורטל תמם ושבו אמר הבמאי עודד קוטלר שאחרי 30 המנדטים שקיבל הליכוד צועד "עדר של בהמות". בכינוס, שמארגנים מנכ"ל התיאטרון הדתי אספקלריא בירושלים, חגי לובר, ומייסד מתחם התרבות "גולה" בפתח תקוה, יונתן דובוב, צפויה תמם להשתתף לצד הזמר ישי לפידות.

בשיחה עם "הארץ" אמר דובוב כי החליט לקיים את הכינוס, שיתקיים ב-16:00 בבית הקפה "תמול שלשום" שבמרכז ירושלים, בעקבות ירידתה של תמם מבמת הכינוס אתמול ותחושת חוסר הייצוג בו. "הייתי שמח אם הכינוס שנערך ביפו היה רואה עצמו כחלק מאתנו", הוסיף, "כנראה לחלק גדול מהעם לא היה שם מקום. אנו לא עושים את המפגש שלנו כנגד הכינוס אתמול או כדי להיות לעומתיים, אלא אומרים שיש תרבות מעבר למשולש הרחובות פרישמן־דיזנגוף־שינקין בתל אביב ושכולה זכאית לסבסוד".

לדברי דובוב, שהמתחם שבניהולו אינו נתמך על ידי משרד התרבות, האירוע אתמול ביפו לא הביא לידי ביטוי את כלל עולם האמנות הישראלי. "יש עוד המון אמנות בישראל שנותנת לכולם את המקום שלהם, והחלטנו להראות שיש פנים אחרות לאמנות ושיש אמנים שכן גאים במדינה וחושבים שהעם שלנו הוא עם נפלא", הדגיש, "אצלי ב'גולה' יכולים לדבר על מה שרוצים, אבל על צה"ל לא ידברו צה"ל בבוז. אנו יוצרים אמנות שהיא ציונית, יכול להיות שתהיה לנו ביקורת על המדינה ואנו בעד ביקורות ושפה פתוחה. המדינה יכולה להחליט את מי היא מסבסדת ומי לא. אין לה זכות להגיד לאמנים איך לכתוב או להתבטא, אבל יש גבולות שהמדינה אומרת 'את זה אני לא מוכנה לממן'. המדינה זכאית לא לממן הצגות שנכתבו על ידי רוצחים מורשעים שיושבים בכלא על רקע לאומני (כוונתו ככל הנראה להצגה "הזמן המקביל" של תיאטרון אל־מידאן). יש גם גבול לחופש הביטוי".

כנס החירום של אנשי התרבות שהתקיים ביום ראשון ביפוצילום: תומר אפלבאום

לשאלת "הארץ" האם לאירוע מחר יוזמנו גם יוצרים ערבים השיב דובוב בהבעת תקווה שכך יקרה. הוא הוסיף כי מארגניו שוקלים להקים פורום מוסדות תרבות משלהם, שיפעל בנפרד מהפורום שנמנה עם מארגני הכינוס אתמול. "אלה מוסדות שהם לא פחות ציוניים וישראליים מאשר מוסדות התרבות האחרים", הדגיש.

מנכ"ל אספקלריא חגי לובר התייחס לטענה שהשמיעו חלק מהדוברים בכינוס אתמול, ולפיה ההחלטה לאפשר לתמם להביע את דעתה בכינוס יוצרים העוסק בחופש הביטוי היא שגויה. "משפחת השכול נכנסה לעניין שלא בטובתה", אמר, "לצערי הגדול לא נמצאו אנשי חוק שקראו לעצור את ההצגה ולכן המשפחה נכנסה לזה. להוציא אותה עכשיו מתוך זה יהיה דבר לא נכון. המשפחה לא רצתה להיות שחקן ראשי בהצגה הזאת. בסיטואציה שנוצרה ראוי שהיא תדבר".

לדברי לובר, יש תחושת אי נוחות גדולה בקרב כל המגזרים נוכח ההצהרות והמהלכים הנוגעים לחופש הביטוי בשבועיים האחרונים. "אנחנו קוראים לעצמנו אמנים שקופים כדי להראות שמה שקרה אתמול הוא לא חזות הכל", הדגיש,.

לובר גם התייחס לראשונה לידיעתו של ברק רביד ב"הארץ" בשבוע שעבר, שלפיה יתקצב משרד ראש הממשלה את תיאטרון אספקלריא ב-100 אלף שקל לצורך העלאת מחזה על חייו של רחבעם זאבי (גנדי). השחקן משה איבגי הזכיר את ההחלטה אתמול בכינוס האמנים ביפו. "יש אנשים שלא רוצים שתהיה על הצגה על גנדי", אמר לובר, "הם יכולים לדבר על כפל תמיכות (אספקלריא נתמך באופן שוטף גם על ידי משרד התרבות – י"א) אבל אין כאן כפל תמיכות כי אנחנו לא ניתמך על ההצגה הזאת גם על ידי המשרד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ