מחלוקת על השתתפות השרה רגב בפרס התיאטרון

בכינוס האמנים שנערך אתמול בנמל יפו קראה הבמאית אופירה הניג לנוכחים שלא להגיע לטקס וזכתה לתשואות רמות. היום אמר יו"ר ועדת הפרס ומנכ"ל הבימה לשעבר, שמואל עומר, כי על קהילת התיאטרון להתייחס אל רגב כאל אורחת של הפרס

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

השתתפותה של שרת התרבות והספורט מירי רגב בטקס פרסי התיאטרון שייערך ביום שישי הקרוב, על רקע התבטאויותיה האחרונות בעניין המדיניות שתנקוט, מעוררת מחלוקת עזה בין יוצרים למארגני הפרס. בכינוס האמנים שנערך אתמול (ראשון) בנמל יפו קראה הבמאית אופירה הניג לנוכחים שלא להגיע לטקס במרכז ענב וזכתה לתשואות רמות. "אם תחליטו לכבד את הזוכים, כששרת התרבות תעלה לדבר – קומו וצאו מהאולם", קראה הניג, "צר לי לקלקל את החגיגה. אל תהיו נוכחים באולם שבו היא נואמת, אל תתנו לה את הרגע התקשורתי הזה. אסור לנו לאבד את הבושה".

נוכח דבריה של הניג אמר היום יו"ר ועדת הפרס ומנכ"ל הבימה לשעבר, שמואל עומר, ל"הארץ" כי על קהילת התיאטרון להנמיך את גובה הלהבות ולהתייחס אל רגב כאל אורחת של הפרס. רגב אמורה לשאת דברים באירוע ולהגיש פרס לזוכים באחת הקטגוריות החשובות שלו. "צריך לקבל אורח יפה ולדעתי אין מקום לקריאות גנאי", הדגיש עומר, "צריך להפסיק את הסיפור הזה כמה שיותר מוקדם לטובת כל הצדדים. היא השרה, צריך לעבוד אתה. חילוקי דעות מבררים ליד השולחן וכל הסיפור הזה לא מכובד – לא נאה לא ליוצרים ולא לאף אחד".

עומר הוסיף כי אינו רואה קשר בין הביקורת שנמתחה על השרה והתגובות בעקבותיה לבין פרס התיאטרון. "אני לא יודע מה השרה תאמר בטקס אבל מקווה שהיא מבינה שהיא הגזימה", אמר, "זו הזדמנות לפיוס. די, מה עוד יכול להיות? אמרו כבר את כל הדברים הקשים מכל צד. הוויכוח המהותי הוא בין השקפות ותפישות, ולדעתי צריך לשבת ליד שולחן. דיאלוג יכול להיות גם נעים וגם פחות נעים. כל מה שקרה בימים האחרונים הוא מיותר, ואני יכול רק לבקש מהציבור לקבל את פניה כפי שמקבלים את פניו של שר".

טקס פרסי התיאטרון שהתקיים בספטמבר 2014צילום: מוטי מילרוד

למרות דברי עומר, בקבלת הפנים שנערכה אתמול בצהריים (ראשון) למועמדים לפרס בקטגוריות השונות קשה היה להתעלם מהרוחות הסוערות בעולם התרבות על רקע התבטאויות רגב והצהרות חלק מראשי ארגוני היוצרים. "כולנו יודעים את האוויר מסביב, אז כדאי דווקא בטקס הזה לבוא, לצחוק וליהנות", אמר מפיק הטקס חיים סלע לנוכחים. דברים ברוח דומה השמיעה גם מנהלת תיאטרון בית ליסין, ציפי פינס. "בואו נהנה מהרגעים המעטים שיש לנו", אמרה, "את המנגינה שלנו אף אחד לא יפסיק".

בשבוע שעבר הדגיש מנכ"ל עמותת פרס התיאטרון, איתמר גורביץ', כי רגב אישרה את הגעתה וכי אין בכוונת העמותה לבטל את הזמנה. "יש כאן סוג של ממלכתיות", הסביר, "הטקס הוא מסורת של 20 שנה. אנחנו לא יכולים להגיד לה 'בגלל שאמרת כך וכך' אנחנו לא מזמינים אותך. אני מקווה שהיא תבוא, אם כי הרבה תלוי במה יקרה עד אז. גם בתקופת לבנת היו תקופות פחות טובות ותמיד היתה לה במה. היא תמיד בירכה והגישה פרס וגם מירי רגב תעשה זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ