חבר מועצת העיר ירושלים דורש להפסיק תקצוב החאן בשל הצגת "יחזקאל"

לטענת אריה קינג, ההצגה "מתבססת בין השאר על השוואה בין הנאצים לחיילי צה"ל, וכן על עדות שנמסרה על ידי עמותת 'שוברים שתיקה'"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

חבר מועצת העיר ירושלים אריה קינג, יו"ר סיעת הימין "ירושלים מאוחדת", דורש מחברי המועצה שלא לתקצב בשנה הבאה את תיאטרון החאן בשל הצגת "יחזקאל", שכתב וביים רוני ניניו על פי הרומן הגרפי של מיכאל קובנר. ההצגה העולה בחאן עוסקת בבן דמותו של אביו של קובנר, אבא קובנר, שנפגש עם נכדו בירושלים בזמן מלחמת המפרץ ומספר לו על תולדותיו בזמן מרד הפרטיזנים בגטו וילנה.

לטענתו של קינג, חבר הנהלת העירייה, ההצגה "מתבססת בין השאר על השוואה בין הנאצים לחיילי צה"ל, וכן על עדות שנמסרה על ידי עמותת 'שוברים שתיקה', עמותת השמאל הקיצונית ששיתפה פעולה עם מנסחי דו"ח גולדסטון שהתברר כמסמך אנטישמי לכל דבר ועניין".

בפוסט שפירסם הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו ציין כי הדגיש בפני חברי העירייה, לקראת הדיונים על תקציב 2016, את הדרישה "שלא לתקצב מוסד, ארגון, אדם פרטי אשר פועל בעקיפין או במישרין נגד מדינת ישראל או אחת מזרועותיה". לדבריו, "מהיכרותי את תושבי ירושלים אני יכול לומר בוודאות שאין סיכוי שתושבי העיר ששכלה מבניה יותר מכל עיר אחרת במהלך שירותם הצבאי מעוניינים במימון הפגנה/מחאה, גם אם מכנים אותה 'הצגה'". הוא חתם את דבריו באומרו כי "כי אנו לא מעוניינים לממן את מסע הדה־לגיטימציה של אויבינו".

ההצגה "יחזקאל"צילום: ז'ראר אלון

לפני כשנתיים עמד החאן במוקד סערה דומה, כשהעלה את "דוחקי הקץ" מאת מוטי לרנר ובבימוי רוני ניניו, שעסקה ברבני ההתנחלויות שיצרו תסיסה והסתה לפני הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה. הדיווחים על העלאתה המתוכננת של ההצגה עוררו ביקורת קשה הרבה לפני תחילת החזרות והיא אף עלתה לדיון בכנסת. עם זאת, בשעתו לא עלתה הדרישה לשלול מהחאן את התמיכה העירונית שהוא מקבל.

אריה קינג אמר בשיחה עם "הארץ" כי לא צפה ב"יחזקאל" אך קיבל את המידע על אודותיה משני צופים שביקרו בה. לדבריו, בכוונתו לפנות ליו"ר ועדת התמיכות בעירייה במטרה לשלב בקריטריונים לתמיכה בגופי התרבות סעיף שיקבע כי מוסד כלשהו הפועל נגד גופי הביטחון של מדינת ישראל לא ייתמך כלל על ידי העירייה. "אין לי בעיה עם החאן כתיאטרון, אלא הבעיה שלי היא שהחאן מקבל כרגע כסף", הוסיף, "להבא, כל גוף שיוצר פעילות שיש בה משהו הפוגע בצה"ל, במשטרה, בגופי המדינה - בו לא צריך לתמוך. רבים מתושבי ירושלים לא היו רוצים לתת כסף לא לחאן כתיאטרון אלא להצגה הזאת באופן ספציפי".

מתיאטרון החאן נמסר בתגובה "אנו מופתעים מאמירה זו כי עולה ממנה בבירור שחבר המועצה לא צפה בהצגה ואינו יודע במה היא עוסקת. ההצגה 'יחזקאל' מבוססת על רומן בציורים של מיכאל קובנר בהשראת דמותו של אביו, המשורר ניצול השואה אבא קובנר. ההצגה זכתה לשבחים רבים מהקהל ומהביקורת. באחת הסצינות בהצגה מתקיים ויכוח בין יחזקאל לבנו אשר החליט לעזוב את ישראל, ומועלות בה שתי נקודות המבט השונות של האב ובנו וללא כל נקיטת עמדה. אנו מזמינים את חבר המועצה לצפות בהצגה".

עוזרו של ראש העיר ניר ברקת, אביתר אלעד, ביקש שלא להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ