משרד התרבות מקפיא זמנית את התמיכה בתיאטרון אל־מידאן

הבוקר נפגשה השרה רגב עם אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם, שהובילה מחאה נגד ההצגה "הזמן המקביל" בתיאטרון. משרד התרבות: "אנו בודקים את המקורות הכספיים של התיאטרון"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

משרד התרבות והספורט החליט להקפיא זמנית את העברת התמיכה לתיאטרון הערבי אל־מידאן בחיפה, המעלה בין היתר את ההצגה "הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס, עד לתום בדיקת התנהלותו הכלכלית. הבוקר נפגשה השרה מירי רגב עם אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם שנחטף ונרצח ב-1984, שההצגה נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח.

ל"הארץ" נודע כי שלשום ביקרו כמה מחברי מדור תיאטרון באל-מידאן, נפגשו עם הנהלת התיאטרון ועם מורקוס. עוד ביקרו בתיאטרון בית הגפן, בפגישות שהוגדרו כטובות. בהודעת השרה צוין כי יו"ר מדור תיאטרון, ד"ר חיים פרלוק, המשמש גם יו"ר המועצה הישראלית לתרבות ואמנות, אמר בפגישה עם תמם כי בביקורו היו "כספים שמנהלי התיאטרון לא ידעו להסביר את מקורם". בהודעה צוין עוד כי מנכ"ל התיאטרון עדנאן טראבשה אמר לו שהתיאטרון שלו הוא "פוליטי", וכי מורקוס אמר כי הוא מזדהה עם דקה וכי הוא מקור השראתו. בשאר מורקוס מכחיש את הדברים המיוחסים לו בהודעת השרה.

לטענת פרלוק, בדיקת המועצה העלתה כי דקה עומד בקשר אינטרנטי עם מורקוס ועם גורמים בעולם ו"מפיץ מחזותיו" מתוך הכלא הישראלי. בהודעה צוין עוד כי משפחת תמם וארגון המשפחות השכולות אלמגור הציגו מידע "המחייב בדיקה של מערכת הביטחון". עוד נמסר כי החומר יועבר מהמשפחה וממשרד התרבות לידי בדיקת גורמי האכיפה "ד״ר פרלוק הציע לשרה לעצור את התקציב לתיאטרון אל-מידאן עד להשלמת הבדיקה המקיפה הנוגעת למקורות התקציב והקשר עם גורמים כאלו ואחרים", נמסר, "שרת התרבות והספורט קיבלה את המלצתו להקפיא את העברת הכספים לתיאטרון עד מיצוי שלבי הבדיקה הנדרשים על פי חוק".

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: Hanay

לדברי חברים במדור, בישיבת המדור הקודמת היתה החלטה שלא לערבב בין סוגיית המימון לבין הסוגיה האמנותית. הם הוסיפו כי החלטות יכולות להתקבל בו ברוב גם אם לא כל החברים נוכחים באותה הצבעה.

לצד הקפאת התמיכה מצד משרד התרבות, זה יותר מחודש מוקפאת תמיכת עיריית חיפה באל־מידאן, עד שוועדה בראשות עוזר ראש העיר תבחן את העניין ותגיש המלצותיה. תגובת מנכ"ל אל-מידאן עדנאן טראבשה טרם התקבלה.

נתח התמיכה של משרד התרבות הוא כשליש מתקציבו השנתי של אל-מידאן, המקבל כ-1.2 מיליון שקלים בתמיכת עיריית חיפה ואת יתר הסכום מהכנסות עצמיות ולעתים מפרויקטים של מפעל הפיס.

חברים במדור תיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ואמנות לא ידעו על החלטת המועצה והמדור ושמעו עליה לראשונה מ"הארץ". גורם בתחום התרבות אמר ל"הארץ" כי נראה שהיא התקבלה על דעתו של ד"ר פרלוק בלבד. "זו החלטה אישית שלו, שלא נידונה במדור וגם לא במועצה", אמר הגורם, "ייתכן שהעביר החלטה אינטרנטית בעניין אף שהתנגד לצורת עבודה זו בעבר".

היועצת האמנותית של אל־מידאן, סלווה נקארה, דחתה את הטענות שהעלה פרלוק בפגישה ביחס להתנהלותו הכספית של התיאטרון. "אלה האשמות חסרות בסיס", אמרה, "נתנו כל מה שיש, אין מצב שאנו לא מעבירים דו"חות, ואנו יודע מה חוקי ומה לא חוקי. מנהל החשבונות שלנו אמור היה לשלוח למשרד את הדו"ח של 2015 היום או מחר. הם טרם קיבלו את הדו"ח, אז איך יעבירו תמיכה אם לא קיבלו פירוט על כל הכנסה והוצאה".

נקארה הדגישה כי הפעילות השוטפת באל־מידאן נמשכת כסדרה למרות הקפאות התמיכה וכי צוות התיאטרון אמור לנסוע השבוע להופעות בגרמניה. לדבריה, אנשי אל־מידאן נועצים בארגון "עדאלה" בנוגע לצעדיהם הבאים. "כל העניין עבר את גבול ההיגיון והטעם הטוב", הוסיפה, "זה כבר עליהום ורק בתי המשפט יכריעו. אלה סממנים של פאשיזם. הם רוצים את התיאטרון – שיקחו אותו. אמן ימשיך ליצור. אנחנו נפעל ונשמיע את קולנו, לא נשתוק".

משפחת תמם מסרה בתגובה על החלטת רגב כי "היה לנו עצוב לגלות שתיאטרון במימון מדינת ישראל השתמש בכספי משלם המסים לעידוד גורמים תומכי טרור ולפעולות חמורות נוספות. אנו שמחים שהשרה קיבלה את ההחלטה הערכית והנכונה להקפיא את תקציבי התאטרון ואיננו מופתעים מכך שהבדיקה הראשונית כבר העלתה שאכן יש קשר בין אל־מידאן לגורמים תומכי טרור ושההצגה המבוססת על כתביו של רוצח חייל צה"ל היא תסמין לבעיה עמוקה ורחבה עוד יותר על חשבון משלם המסים הישראלי".

בפורום מוסדות התרבות ובארגון השחקנים בישראל סירבו להגיב למהלך, ואילו איגוד במאי התיאטרון מסר כי הוא מגנה בחומרה את החלטתה של רגב ויפעל למען החזרת התמיכה לאל-מידאן, "מתוך הגנה על חופש הביטוי לכל אזרח באשר הוא". עוד נמסר כי "לא ניתן שכספי הציבור ישמשו ככופר לחופש אמנותי".

ארגון "עדאלה" שיגר אחר הצהריים פנייה דחופה לשרה רגב בדרישה שתחזור בה מהחלטתה, שלטענת הארגון פוגעת קשות בזכויות חוקתיות ונוגדת את עקרונות המשפט המינהלי ולכן אינה חוקית. הארגון העביר העתק מהמכתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורכת הדין דינה זילבר.

בארגון אישרו כי שלשום הגיעו ד"ר פרלוק וחברי מדור תיאטרון לאל-מידאן, אך אמרו כי הביקור הוצג להנהלת אל-מידאן כביקור ידידותי שמטרתו להכיר את המוסד ואת עובדיו ונעשה כבדרך אגב כשחברי המדור היו בדרכם לצפות בהצגה בבית הגפן בחיפה. עם זאת הדגישו כי באף שלב לא צוין בפני מנהל התיאטרון או בפני עובדיו כי הם מצויים ב"הליך של שימוע או ביקור לצורך בחינת התנהלותו הכלכלית והכספית של התיאטרון", ולא הועלה כל חשש להתנהלות כספית שאינה תקינה. "כך שיש למעשה בהתנהלותו של מר פרלוק, אשר העביר על סמך הביקור את המלצותיו, משום הטעיית חברי התיאטרון", כתבו עורכות הדין סאוסן זהר ומונא חדאד מטעם הארגון.

במכתבן הוסיפו השתיים את החובה החלה על כל רשות מינהלית לערוך שימוע לגופים נתמכים ולתת להם זכות טיעון בטרם קבלת החלטה בדבר הקפאת התמיכה, מה שלא נעשה ביחס לאל-מידאן. "היה על משרד התרבות והמדור לתיאטרון, לכל הפחות, להביא בפני עובדי התיאטרון את מהות ההאשמה או הטענה המופנות נגדם ושהרשות אמורה להחליט בהן, לתת להם הזדמנות לטיעון לפני ההחלטה ולוודא כי מתכונת הטיעון תהיה הוגנת", הדגישו.

עוד הוסיפו כי ההחלטה להקפיא את התמיכה בתיאטרון מבלי שניתנה למנהלו זכות להתגונן נגד הטענות שהעלתה רגב מעידה על כך שהחלטתה נבעה משיקולים פוליטיים גרידא. "ככל הנראה החלטתך נובעת מהתנגדויות של קבוצות מסוימות להצגת 'הזמן המקביל' של התיאטרון בטענה כי ההצגה פוגעת ברגשות", כתבו, "החלטה מעין זו, המתבססת על שיקולים אלה, משמעה הגבלת חופש הביטוי בשל סתירתו לדעה ולהשקפת הרוב במדינה עד כדי 'סתימת פיות'. משמעה של החלטה זו פגיעה בחופש האומנות והיצירה שהוא בגרעין הזכות לחופש הביטוי ויש בה משום רדיפה פוליטית. מדובר אף בפגיעה בעקרון השמירה על פלורליזם תרבותי וחינוכי שמשרד התרבות מחויב בו. החלטתך גם פוגעת קשות בזכות לשוויון שכן היא מפלה את התאטרון על רקע של השקפה חברתית או פוליטית".

את המכתב חתמו השתיים באומרן כי "אף אם אכן יש בהצגה כדי לפגוע ברגשות של אנשים מסוימים הטוענים לכך, פגיעה זו אינה עוברת את גבול המותר בחברה דמוקרטית האמורה להיות מבוססת על פלורליזם וסובלנות לדעות שונות ונוגדות".

ממטה השרה נמסר כי פניית "עדאלה" התקבלה וכי אנשי אל-מידאן יוזמנו לשימוע בשבוע הבא. בנוסף השרה תפגש בעניינם גם עם היועץ המשפטי לממשלה.

אתמול השיבה רגב במליאת הכנסת להצעת אי האמון שהגישה הרשימה המשותפת במחאה על המהלכים וההתבטאויות שלה ושל שר החינוך נפתלי בנט בשבועות האחרונים. היא שבה על עמדה שלפיה לא תממן יוצרים ומוסדות שיחרימו את מדינת ישראל. "האם מחובתה של ממשלה ומדינה החפצה חיים לממן מכספי משלם המסים הצגות או אמנים העושים במימון זה כקרדום לחפור בו נגד המדינה? מי שרוצה להוציא דיבתה של הארץ יעשה זאת לבד. לא נחסום את זה אך לא נממן זאת", הבהירה.

"הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס ובבימויו מוצגת זה כשנה באל־מידאן ועוסקת באסיר ביטחוני המבקש לבנות עוּד בכלא לקראת מסיבת החתונה שלו. היא נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקה, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב–1984 ונידון למאסר עולם.

בתחילת מאי אישרה מועצת העיר חיפה להקפיא לחודש את התמיכה העירונית בתיאטרון, עד שוועדה בראשות עוזר ראש העיר, נמרוד שיין, תבחן את העניין. אף שעבר מאז כבר כחודש וחצי, מסקנות הוועדה טרם נמסרו.

בשבוע שעבר הורה שר החינוך נפתלי בנט להסיר את ההצגה "הזמן המקביל" מסל תרבות. זאת בניגוד להמלצת ועדת הרפרטואר של הסל, שקבעה כי "לא מצאנו במחזה או בהצגה שום דבר פוגעני, מעליב או מסית, אשר יצדיק את הפרת תכתיבי התקנון ואת הכנסתם של שיקולים חוץ־תיאטרוניים לתהליך התקבלות ההצגה".

בתוך כך, נשיא המדינה רובי ריבלין אמר היום כי "אמנות היא לא רכושו של מחנה כזה או אחר, של ימין או שמאל, מזרחיים או אשכנזים, אוי לנו אם גם האמנות תיפול קורבן לפוליטיזציה מסוכנת מצד זה או אחר. אמנות היא לא כלי נשק אלא כלי להידברות, לתקשורת. כלי ששובר מחיצות ולא מרים חומות״.

ואילו האגודה לזכויות האזרח קוראת לרגב שלא לפגוע בתמיכה הכספית שמעניק משרדה לסינמטק ירושלים ולתיאטרון אל-מידאן. במכתב שעליו חתום היועץ המשפטי של האגודה, דן יקיר, הוא מזהיר שלמשרד התרבות אסור להתערב בתכנים ובנושאים של יצירות אמנות, וקובע שביטול התמיכה בשני הגופים הללו, בגלל שבחרו להקרין את הסרט התיעודי על יגאל עמיר ולהעלות את ההצגה "הזמן המקביל" לפי סיור של וליד דקה  – תהיה פגיעה חמורה בחופש הביטוי האמנותי.

"שרת התרבות איננה קומיסרית התרבות, ומשרד התרבות איננו צנזור התרבות", כותב יקיר. "תפקידו של משרד התרבות הוא לתמוך בתרבות ובאמנות ולא לחנוק אותן. שרת התרבות אחראית להתוות מדיניות תרבות, אבל אסור באיסור חמור למשרד התרבות להתערב בתכניה של יצירת אמנות ולהחליט על תמיכה ביצירה לפי הנושא שלה או המסר אותו היא מבקשת לקדם.

"תפקידם של הקולנוע והתיאטרון הוא לעסוק בסוגיות רגישות ומעוררות מחלוקת ולעודד חשיבה ביקורתית. אין זה מתפקידם לעודד את הלגיטימציה של המדינה או לשמור על תדמיתם של חיילי צה"ל. באותם מקרים נדירים, בהם יצירת אמנות מסיתה לאלימות או לגזענות, זכאי משרד התרבות ואף חייב למנוע תמיכה של כספי ציבור ביצירה זו. פרט לכך אסור למשרד התרבות להתערב בתכנים ובנושאים של היצירה האמנותית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ