כמחצית מחברי הוועד המנהל של ארגון השחקנים התפטרו במחאה על תגובתו הרפה למאבק התרבות

הנהלת הארגון נפגשה אתמול עם שרת התרבות רגב אך לא דנה עמה בחופש הביטוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה מתוך 12 חברי הוועד המנהל של ארגון השחקנים (שח"ם) התפטרו בימים האחרונים במחאה על תגובתו הרפה של הארגון והעומדים בראשו למהלכים ולהצהרות האחרונים של השרים נפתלי בנט ומירי רגב. ל"הארץ" נודע כי יו"ר שח"ם אוהד קנולר הודיע ביום ראשון בישיבת החירום של הוועד המנהל כי הוא מתפטר מתפקידו אבל חזר בו לבקשת כמה מהחברים וכן המנכ"ל אורי רשטיק. עוד נודע כי אתמול בבוקר נועד קנולר עם שרת התרבות רגב ודן עמה במאבק על חופש הביטוי. עם זאת בפגישה הרשמית בצהריים של צוות ההנהלה של שח"ם עם השרה בלשכתה בתל אביב הנושא ככל הנראה לא עלה. ההערכה היא כי חברי ועד נוספים יתפטרו בקרוב. ב-3 ביולי תתכנס האסיפה הכללית של שח"ם ותבחר את הוועד המנהל ואת היו"ר החדשים.

חמשת החברים שהתפטרו מהוועד המנהל הם נדב בושם, ישי גולן, רוני דותן, רינת מטטוב וחלי גולדנברג. בשיחות עם "הארץ" מחו חלקם על העמדה הפייסנית שהביעה הנהלת הארגון בפגישותיה עם השרה רגב ובתגובותיהם למהלכיה, שכללו נכונות לדון עמה בהגבלת היצירה. "שח"ם לא מייצג אותי כרגע ואני מעדיפה לפעול בדרכים שלי ולא להיות קשורה לארגון כזה", אמרה מטטוב, "על רקע העמדה שהוא נוקט במאבק התרבות יש בו מחלוקות שאינן ניתנות לגישור". לדברי מטטוב, בהנהלת הארגון ניכר ערבוב בין דעתם האישית של החברים לבין העמדה שהארגון מייצג. "אין כרגע הסכמה לגבי שום דבר ולכן מבחינתי לא ניתן היה להמשיך", הדגישה, "צריכה להיות פה עמדה של הנהלה ובתקופה האחרונה זה לא קורה. אם יש עמדה לדעתי היא חלשה".

נדב בושם כתב אמש כי "בתקופה בה אנו חיים ואליה אנו מידרדרים אין מקום לתגובות 'פרווה' כמו ששח"ם אוהב לייצר". לדבריו, "הצמתים האלה דורשים התמודדות אמיצה יותר עם המציאות. ניפגש באסיפה הכללית, פעם ראשונה שהבופה יחוויר לעומת מה שיקרה בתוך האולם!"

השחקנית חלי גולדנברג פרסמה הבוקר בבלוג שלה את מכתב ההתפטרות מהוועד המנהל. "שח"ם צריך וחייב להיות קול תקיף ושפוי במסגרת הדה־לגיטימציה לתרבות בישראל, שמובילה באגרסיביות פוליטית חסרת תקדים שרת התרבות בימים האלה", כתבה גולדנברג, "צר ועצוב שהדבר אינו קורה, ששח"ם משתרך מאחור, שקולם של 2,000 ויותר שחקנים בקושי נשמע, בוודאי לא בצורה ברורה וחד משמעית בנוגע לחופש הביטוי והיצירה. הרעיון היחיד שיכול להביא לידי ביטוי את קולם האמיתי של חברי שח"ם בעניינים עקרוניים ממש כמו זה הנוכחי הוא משאל חברים. הייתי מציעה לעוסקים במלאכה להשתדל להעביר בתקנון אפשרות כזו".

השחקן ישי גולן נימק את התפטרותו בכך ש"הרוח ששורה בשח״ם בניצוחו של היו״ר מנוגדת לכל מה שאני מאמין בו וחוטאת לטעמי לתפקידו העקרוני-אידיאולוגי". לדבריו, "כפי שעל האיגוד להגן על שכרם של השחקנים כך עליו גם לדאוג שפרנסתו או מקום עבודתו של כל שחקן לא ייפגעו בשל דעותיו הפוליטיות הלגיטימיות. שח״ם נמנע מלהגיב, להביע סולידריות ולהגן על זכויות השחקנים שהתבטאו באופן לגיטימי בתקופת צוק איתן וכך גם כיום ( ראו מקרה גילה אלמגור, אורנה בנאי ונורמן עיסא). הימנעות זו הינה מבחינתי הבנה לקויה ומצערת את תפקידו של איגוד מקצועי!".

גולן הדגיש כי על שח"ם להדוף כל ניסיון של המדינה להתערב בחופש הביטוי האמנותי וכיוון בדבריו לעמדה שהביע המנכ"ל רשטיק. "אסור לשח״ם להתגייס למען קמפיין פוליטי של שר כזה או אחר", הוסיף, "שתיקתו של שח״ם, כמותה כשיתוף פעולה בקמפיין הפופוליסטי של רגב, כאשר הנשכר היחיד ממנו הוא רגב בעצמה. לא האמנים ולא הקהל. אם הדברים יימשכו כך, לא ירחק היום בו כל האמנות בישראל תהיה אך ורק אמנות מגויסת לטובת מפלגת השלטון".

הבמאית נועה רבן, אשתו לשעבר של קנולר, הגיבה לפוסט שכתב גולן וכתבה כי "האמירות הבורות מצדה של רגב משקפות את חולשת מוסדות התרבות שלא הצליחו במשך השנים להפגין ניהול אמנותי מעורר דיון אמיתי". לדבריה,  זוהי הזדמנות פז להידברות ולמלחמה על ייעודה של התרבות אבל בתנאי שגם אוכלוסיות שלמות במדינה יכירו בהכרח שלה. מה בדיוק יעזרו עכשיו מחאות כשמדובר בדו שיח של חרשים?! אולי כשמירי רגב תשתכנע שמדובר בחופש ביטוי שמטרתו היא טובת המדינה ולא ההפך יהיה קל לדבר".

פגישת צוות הנהלת שח"ם עם השרה רגב אתמול הוגדרה כ"פגישת היכרות" עם הארגון, שבה ככל הנראה לא נדון המאבק על חופש הביטוי אלא הוצגו הנושאים השונים שעל סדר יומו השוטף של שח"ם. מלבד זאת, הארגון סירב להגיב להקפאת התמיכה בתיאטרון אל־מידאן.

אף ששח"ם הוא אחד הגופים החברים במטה המאבק למען התרבות, שארגן את כינוס האמנים בתחילת השבוע בנמל יפו, יו"ר הארגון קנולר ומנכ"ל הארגון רשטיק לא הגיעו לכינוס. בשבוע שעבר אף העריך רשטיק בשיחה עם "הארץ" כי בכינוס ״יהיו הרבה אמנים שאומרים הרבה דברים בלי הרבה תוחלת, אבל הם לא מייצגים אף אחד חוץ מעצמם בדרך כלל״. רשטיק אף הוסיף כי ארגונו מוכן לקיים דיאלוג עם השרה וכן "להגדיר יחד בצורה מושכלת איפה עובר הגבול הדק שבין יצירה אמנותית לגיטימית, שמביעה עמדה פוליטית לימין או לשמאל, לבין דבר שבאופן קיצוני מכפיש את מדינת ישראל". דבריו של רשטיק ספגו ביקורת קשה מפי כמה מהדוברים והנוכחים בכינוס, שטענו כי רשטיק הביע עמדות שכלל אינן מייצגות אותם ונאמרו לצרכים פוליטיים.

משח"ם נמסר בתגובה כי "בישיבת הוועד המנהל של שח"ם שהתקיימה ביום ראשון החליט הארגון להמשיך בתהליך הידברות עם שרת התרבות וזאת לצד המשך ההתעקשות אל מול השרה על שמירת עקרונות חופש הביטוי ובכפוף להחלטת פורום מוסדות התרבות, אמ"י ושח"ם".

עוד נמסר כי "מספר חברי ועד סברו כי יש לנקוט קו תקיף ולתקוף באופן אישי את השרה, החלטה שנדחתה ברוב דמוקרטי. שח"ם הינו ארגון דמוקרטי והחלטותיו מתקבלות ברוב קולות חברי הוועד. החברים המתפטרים בחרו שלא לכבד את החלטת הרוב ולהתפטר מתפקידם".

בצהריים הפיצה הנהלת שח"ם לחברי הארגון מכתב שנועד להרגיע את הרוחות. "ייתכן שאנחנו נמצאים בתחילתו של מהלך שיוביל להתערבות הולכת וגוברת בתוכן הנוצר ע"י גופי תרבות הנתמכים ע"י המדינה. כאמנים, ברור שיש כאן סכנה ברורה לחופש הביטוי והתעסוקה שלנו", נכתב בו, "בשח"ם קולות רבים, מגוון הדעות הפוליטיות באיגוד (כמו בוועד המנהל) הוא מגוון, רחב ונפרש לאורך כל הקשת הפוליטית. אך כאן המקום להבהיר - במלחמה על חופש הביטוי שלנו, על החופש מהתערבות בתכנים - כולנו באותו צד של המתרס. אין זה אומר שעלינו בהכרח להיות הקולניים ביותר והקיצוניים ביותר מבין הקולות הנשמעים. אירועי הימים האחרונים מלמדים אותנו שתחרות ההתלהמות לא בהכרח משרתת אותנו וייתכן שאנו לא צריכים להגיב לכל פרובוקציה בצורה אוטומטית".

עוד נכתב כי "בוועד המנהל של שח"ם התנהל ויכוח סוער סביב הנושא בימים האחרונים, וההחלטות לפעולה התקבלו ברוב דמוקרטי של הנציגים שלכם בוועד. כך היתה ההתנהלות והחתירה לפתרון בפרשת נורמן עיסא, וכך נפעל בכל אתגר שימים אלו יציבו לנו. בהצבעות שהתנהלו בוועד המנהל הוחלט, ברוב דמוקרטי, לגבות התנהלות זאת כאשר אנו נכונים לפעול אחרת בהתאם להתרחשויות. לצערנו, מחזיקי דעת המיעוט, אשר דרשו לצאת במתקפה ישירה נגד השרה, לא קיבלו את הכרעת הרוב והגישו את התפטרותם".

הנהלת הארגון הוסיפה כי "חשוב להבהיר, כי התנהלות האיגוד בימים האחרונים נעשתה תוך שיקול דעת ולאחר התייעצות עם חברים רבים. זה שהארגון לא פועל בפזיזות ולא יוצא באופן אוטומטי בהצהרות נגד השרה, אין זה אומר שברגע האמת הארגון יהסס להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו (ואלו כלים שהשפעתם גדולה מזו של הצהרה כזאת או אחרת לתקשורת) כדי להגן על חופש הביטוי והעיסוק של החברים בו".

את תגובתו של אוהד קנולר לא היה אפשר להשיג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ