דו"ח "אלמגור" קושר לכאורה בין תיאטרון אל־מידאן לגורמי טרור ולגורמים פוליטיים

לפי דו"ח ארגון המשפחות השכולות, שפורסם בכמה מכלי התקשורת, הושכר אולם התיאטרון בין היתר לכנס נגד מתנדבים ערבים לצה"ל. בתיאטרון טוענים בתגובה שאינם מזהים עצמם עם התכנים של שוכרי האולם

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

דו"ח ארגון המשפחות השכולות "אלמגור", שהוגש לשרת התרבות והספורט מירי רגב בעניין תיאטרון אל־מידאן, מזכיר מספר אירועים העשויים לקשור לכאורה בין התיאטרון לגורמי טרור ולגורמים פוליטיים. הדו"ח הוביל בין היתר להחלטתה של רגב להקפיא את התמיכה בתיאטרון, עד לבדיקת גורמי האכיפה בעניין (בהם היועץ המשפטי לממשלה). בתיאטרון טוענים בתגובה לדו"ח, שפרטים מתוכו פורסמו היום בכמה כלי תקשורת, כי הם נוהגים להשכיר את האולם לגורמים חיצוניים ואינם מזהים עצמם עם התכנים שהם מעלים בו.

באתר "מאקו" דווח כי בדו"ח מוזכר כינוס תמיכה שנערך באולם אל־מידאן ב–2009 בארגון "החזית העממית" בכסות של אירוע בחירות של הרשימה המשותפת של מפלגות רע"מ־תע"ל וכן שב־2012 נערך בתיאטרון כנס תמיכה בנשיא סוריה בשאר אסד. עוד נטען כי ב–2014, אחרי הצגת "הזמן המקביל" באולם בקלאנסווה, נאם סאמר עיסאווי, שהורשע במעורבות בפיגוע ירי לעבר ישראלים, נכלא, שוחרר ונכלא בשנית. באתר "נענע 10" דווח כי בדו"ח מצוין כינוס נגד מתנדבים ערבים לצה"ל, בהשתתפות השייח ראאד סלאח וחבר הכנסת ג'מאל זחאלקה.

תיאטרון אל-מידאן. היועצת האמנותית של אל־מידאן, סלווה נקארה:"אנו משכירים את האולם לאירועים פוליטיים"צילום: Hanay

היועצת האמנותית של אל־מידאן, סלווה נקארה, הכחישה את הטענות שנזכרו בדו"ח לגבי קשריו של התיאטרון עם גורמי טרור ועם גורמים פוליטיים. "אנו משכירים את האולם לאירועים פוליטיים", הבהירה, "אם עשינו הצגה ביום האסיר הפלסטיני, בגלל שעמותת האסיר הפלסטיני קנתה הצגה, זה לא אומר שזה אירוע פוליטי שלנו. עם מי אנחנו נעבוד? אלה הקבוצות שקונות הצגות, אלה האנשים שמתעניינים בתיאטרון. זה הקהל שלנו. אנחנו לא במה פוליטית! התיאטרון הוא לא תיאטרון מגויס פוליטית, זה לא נכון. תיאטרון זה תיאטרון. זה שיש אירוע פוליטי ואנחנו מופיעים בתוך אירוע זה לא עושה אותנו אנשים שמממנים את האירוע. שם הבלבול. לפעמים אנו משכירים את האולם כי זו הכנסה מאוד חשובה לנו".

בראיון ל"וואלה!" אמר היום ד"ר חיים פרלוק יו"ר המועצה הישראלית לתרבות ואמנות, כי הוא מקווה שבשימוע שייערך לאל־מידאן במועצה ביום ראשון הקרוב יוצגו הפרטים לגבי ההתנהלות הכלכלית של התיאטרון ואנשיו יספקו תשובות לשאלות שהוצגו להם. "אין פה שום קשר פוליטי", הדגיש פרלוק, "הם מנסים לקחת את הבעיות שהם לא נותנים לנו תשובות לגביהן למישורים פוליטיים. יכול להיות שדרך האמירה שיש פה איזושהי עשייה פוליטית הם מנסים להסתיר דברים. אני מקווה שבשימוע יוצגו כל הדברים בצורה ראויה, הכל יבוא על מקומו בשלום וכולם יוכלו לקבל את התקציב, כמו עמותות אחרות שבעבר הקפאנו להן את התקציב, הציגו את הנתונים וקיבלו את הכסף".

נחמן שי: "מהחלטותיה האחרונות של רגב נודף ריח רע של התערבות פוליטית"צילום: ליאור מזרחי
חיים פרלוק: "הכל יבוא על מקומו בשלום וכולם יוכלו לקבל את התקציב"צילום: מוטי מילרוד

מוקדם יותר היום פנה ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, האמור בין היתר לבחון את סוגיית מקור תקציבי תיאטרון אל־מידאן, ודרש ממנו לבחון את ההחלטות שקיבלה השרה רגב בעניין התיאטרון ובעניין אי־הקרנת הסרט על יגאל עמיר בפסטיבל הקולנוע בירושלים. "מהחלטותיה האחרונות של רגב נודף ריח רע של התערבות פוליטית, העומדת על פניה בניגוד לחוק", כתב שי לווינשטיין, "כללי התמיכה במוסדות תרבות, שנקבעו במרוצת השנים, נועדו לבנות חומות סיניות בין הדרג הפוליטי לבין אמנים ומוסדות תרבות ולהבטיח חופש אמנותי. קריסת החומות האלה וההחלטות שהתקבלו על ידי השרה מאיימות לפגוע בעולם התרבות בישראל וליצור תלות מוחלטת בינו לבין קופת המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ