עיריית חיפה מאריכה את הקפאת התמיכה בתיאטרון אל־מידאן

היום נערך בתיאטרון כינוס חירום של אמנים ואישי ציבור פלסטינים. התיאטרון יפנה לשגרירויות זרות בארץ בבקשה לסיוע כלכלי. השחקן נורמן עיסא נפגש לשיחת פיוס עם רגב

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

בתיאטרון אל־מידאן בחיפה נערך היום (שבת) בצהריים כינוס חירום של אמנים ואישי ציבור פלסטינים, על רקע החלטת שרת התרבות והספורט, מירי רגב, להקפיא את התמיכה בתיאטרון עד לבדיקת מקורות תקציבו בידי היועץ המשפטי לממשלה. בשבועות הקרובים אמורה הנהלת התיאטרון להגיע לשימוע בעניין במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות. בתוך כך, נודע כי עיריית חיפה החליטה להאריך את הקפאת התמיכה העירונית בתיאטרון, שעליה הוחלט בראשית מאי, עד לסיום הבדיקה של משרד התרבות בעניין.

בכינוס היום השתתפו בין היתר חברי הכנסת אחמד טיבי, יוסף ג'בארין ומסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) וכן מחזאי ובמאי ההצגה "הזמן המקביל", בשאר מורקוס, ומוחמד בכרי, במאי הסרט "ג'נין ג'נין". מרבית הדוברים הדגישו כי המאבק של אל־מידאן קשור קשר הדוק למאבק על המשך קיומה של התרבות הערבית בפרט והתרבות בכלל. בהמשך הוחלט להתחלק לקבוצות עבודה שיבחנו את המהלכים הבאים.

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: Hanay

בכינוס, שבו נכחו כ–150 בני אדם, הוחלט גם להקים ועד ציבורי להגנה על חופש הביטוי, ששמו "הוועד העממי להגנה על תרבות פלסטינית", וכן הועלתה בו היוזמה להקמת קרן שתפעל לגיוס כסף לאל־מידאן. עוד התברר כי התיאטרון יפנה לשגרירויות הזרות בארץ בניסיון לקבל מהן סיוע כלכלי.

מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, אמר ל"הארץ" כי יעלה את הסוגיה בביקורו בפרלמנט האירופי בבריסל ביום חמישי הבא. מהלך נוסף שינסה לסייע לאל־מידאן להמשיך ולהתקיים הוא רכישת ההצגה "הזמן המקביל" על ידי הרשויות הערביות בישראל. מלבד זאת נקבעה הפגנת מחאה שתתקיים ב–7 ביולי מול בניין עיריית חיפה, במחאה על מדיניותו של ראש העיר, יונה יהב, בעניין אל־מידאן. פרח הוסיף כי ועדת החינוך של הכנסת תדון ביום רביעי הקרוב בדו"ח שחשף ג'קי חורי החודש ב"הארץ", ולפיו רק 3% מתקציב משרד התרבות מועבר לאוכלוסייה הערבית.

בשיחה עם "הארץ" אמר מורקוס כי ביקש להזכיר לבאי הכנס שהמלה "צופה" בערבית מגיעה מהשורש ש.ה.ד, בדומה למלה "עד" בעברית. "זהו תפקיד התיאטרון והאמנות - לתת לקהל להיות עד", הסביר. "אנחנו עומדים מול קהל וצריכים לתת לו כבוד, כי הרי אנו נמצאים שם בשבילו. אם נפספס את זה, נגיע למצב שאין אף אחד שהוא עד לזה שאנו נמצאים שם כאמנים. רק נדבר לבד בתוך עולמות ריקים. זה יהיה חלל ריק בלי עדים". לדבריו, ביקש מבאי הכינוס לעסוק בקשר עם הקהל והמדינה כמו גם בסוגיות מימון התיאטרון.

הבמאי והשחקן עאמר חליחל, אחד מיוזמי האירוע, אמר כי "מוסדות השלטון כופים עלינו מערכה חדשה במטרה לדחוק אותנו למצב של 'ערבים טובים'. הם רוצים 'מגזר ערבי' אסיר תודות לביטוח הלאומי, או לכל זכות שהשלטון מציג כצדקה. הם לא רוצים חברה שנאחזת בזכויותיה בשיניים, לא רוצים עם שאומר שזכויות הן לא טובה ולא צדקה".

עיסא נפגש עם רגב: "מצאנו שפה משותפת"

השחקן נורמן עיסא, שרגב אמרה שתבחן אפשרות לשלול מימון מתיאטרון הילדים אלמינא שבניהולו ביפו בשל סירובו להופיע בבקעת הירדן עם הצגת תיאטרון חיפה וחזרה בה, נפגש אתמול עם השרה בלשכתה בתל אביב.

"זו אשה חמה שדיברה אתי בגובה העיניים ומצאנו שפה משותפת", כתב עיסא בעמוד הפייסבוק שלו בעברית ובערבית לצד תמונה שלו מחזיק ידיים עם רגב. "השיחה היתה אנטי-תזה לכל ההתלהמויות שכבשו את הרשת ואת המדיה לאחרונה. זו ההוכחה שדרך שיח ניתן לשנות את העולם. אמשיך להאמין בדו-קיום ובדיאלוג פתוח, ולייחל לעתיד טוב יותר לכולנו. כמו כן השרה שמה לעצמה מטרה להגדיל את תקציב התרבות ל-1% מתקציב המדינה".

רגב, מצדה, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה על הפגישה: "כאן המקום לומר כי אין ולא היתה לי כוונה לפגוע בנורמן או בתיאטרון אלמינא, שהוא אחד ממייסדיו ,שמדבר על דו קיום. מדובר במדיניות ברורה הנוגעת לחופש המימון של המדינה ולא מדובר בעניין אישי, כמובן". היא חתמה באומרה כי "ראיתי בפגישתנו סוף פסוק לפרשה הזו. הדיאלוג שקיימנו בינינו הוא הביטוי האמיתי לחופש ביטוי וסובלנות ואני מקווה שנמשיך בשיח שהתחלנו גם הלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ