לראשונה: ישולם שכר לשחקני פסטיבל בת ים לתיאטרון רחוב

בהסכם בין ארגון השחקנים לעיריית בת ים נקבע גובה התשלום שיקבלו השחקנים על החזרות ועל המופעים בהשתתפותם. הסכם דומה נחתם בעבר עם פסטיבל עכו

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

השחקנים שישתתפו השנה בפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון ולאמנות רחוב בבת ים יקבלו לראשונה שכר על החזרות והמופעים שבהם יקחו חלק. זאת, בהתאם לסיכום שנערך באחרונה בין ארגון השחקנים (שח"ם) לאגף התרבות בעיריית בת ים ובדומה להסכם שנחתם בעבר ביחס למשתתפי פסטיבל עכו לתיאטרון אחר.

הפסטיבל בבת ים, הכולל בין היתר מופעי רחוב של אמני קרקס ומוזיקה ומישראל ומחו"ל, ייערך השנה בפעם ה–18, בתאריכים 26–29 באוגוסט; הוא יתקיים לראשונה בניהולו האמנותי של אמיתי יעיש בן אוזיליו. בהסכם בין שח"ם לעיריית בת ים נקבע כי יוצרי המופעים בפסטיבל יחויבו לשלם לשחקנים חברי שח"ם שיקחו בו חלק לפחות 1,500 שקלים על תקופת החזרות. מלבד זאת, על המופעים עצמם יקבלו השחקנים שכר בהתאם לאורכם: במופעים שאורכם עד 20 דקות ישולמו 200 שקלים לשחקנים, במופעים שאורכם בין 20 ל–40 דקות ישולמו להם 250 שקלים, ובמופעים הנמשכים יותר מ–40 דקות יהיה שכרם 350 שקלים למופע.

משתתפים בפסטיבל לתיאטרון ולאמנות רחוב בבת ים ב-2012 צילום: זיו שדה

בהסכם נקבע עוד כי אם יוחלט להריץ מופע שעלה לראשונה בפסטיבל לאחר תום האירוע, ייקבע שכר השחקנים במשא ומתן בינם ובין היוצרים. עם זאת, צוין בו כי אם התשלומים על ההשתתפות בפסטיבל לא יועברו לשחקנים כפי שנקבע, העירייה ומפיקי האירוע לא יישאו באחריות לכך. לצד כל זאת הביעה עיריית בת ים את הסכמתה לספק לשחקנים שתייה וכיבוד ובמידת האפשר גם אזור מנוחה.

גם איגוד במאי התיאטרון הגיע באחרונה להסכמות עם הפסטיבל, שלפיהן במאי חבר האיגוד ישתכר 4,000 שקלים ואילו במאי שגם מופיע בהצגה שלו ישתכר 4,500 שקלים. מהאיגוד נמסר כי לפי הסיכום שהושג, תקציבים אלה יתוספו לתקציבי ההפקות, כפי שסוכם בשנה שעברה גם עם פסטיבל עכו.

הסכם דומה ביחס לתשלום לשחקנים על השתתפותם בחזרות ובהצגות במסגרת פסטיבל נחתם ב–2013 גם עם פסטיבל עכו ונכנס לתוקפו בפסטיבל האחרון, שנערך ב–2014. יו"ר שח"ם, אוהד קנולר, מסר: "ההסכם עם פסטיבל בת ים הוא תוצר של החלטת האיגוד בשנים האחרונות להסדיר את מעמד השחקנים בכל מקום שבו עדיין לא התקבע סטנדרט ראוי לתמורה בעבור עבודתם".

הצגה בפסטיבל לתיאטרון ולאמנות רחוב בבת ים ב-2013 צילום: Frank Eitzert

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ