שרת התרבות רגב קוראת לציבור להביע דעה בעניין חלוקת כספי תמיכות המשרד

משרד התרבות והספורט פרסם הבוקר קול קורא לציבור לקראת הבחינה המחודשת של מדיניות המשרד בעניין חלוקת כספי תמיכות המשרד בתחומי אמנויות הבמה, בהם תיאטרון, פרינג', מוזיקה ומחול

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

משרד התרבות והספורט פרסם הבוקר (רביעי) קול קורא לציבור להביע דעתו בעניין חלוקת כספי תמיכות המשרד בתחומי אמנויות הבמה, בהם תיאטרון, פרינג', מוזיקה ומחול. כל זאת לקראת הבחינה המחודשת של מדיניות המשרד בתחום ובדיקת תנאי קבלת התמיכה ואמות המידה לחלוקתה בין המוסדות. בהודעת המשרד צוין כי העמדות שיתקבלו בחודש הקרוב יובאו לדיון בוועדה בראשות ד"ר חיים פרלוק, יו"ר המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות.

מאז כניסתה לתפקיד הביעה שרת התרבות מירי רגב את נכונותה לבחון מחדש את חלוקת כספי התמיכות. בין היתר היא הזכירה את רצונה לתמוך יותר באמנים ובמוסדות בפריפריה, וכן להעלות את גובה התמיכה לכלל המגזרים בחברה הישראלית. כיום מבוססים מרבית מבחני התמיכה בתחומי התיאטרון והפרינג' על פרמטרים כמותיים הנוגעים בין השאר למספר ההרצות. בשנים האחרונות גובשו טיוטות לקריטריונים חדשים בתחומים אלה בידי הגורמים המקצועיים במשרד, אשר שמים דגש רב יותר על ההיבטים האמנותיים בפעילות המוסדות יותר מאשר על ההיבטים הכמותיים שלהם.

טיוטת מבחני התמיכה החדשים בתחום הפרינג' הוגשה להערות הציבור כבר במארס 2014, בתקופת השרה לימור לבנת. ההערות התקבלו, מדור הפרינג' במועצה הישראלית לתרבות ואמנות דן בהן, קיבל החלטות לגבי הטיוטה והעביר אותה לניסוח סופי במשרד המשפטים, וזו מחכה כפי הנראה לחתימת השרה.

המצב דומה גם ביחס לטיוטת מבחני התמיכה בתחום התיאטרון, הנמצאת זה כשנה וחצי בבדיקת משרד המשפטים וגם היא טרם הגיעה לכלל מימוש. לא ברור האם בעקבות הערות הציבור בעניין מחד והמדיניות שמתכננת רגב לנקוט מאידך יתווספו למבחני התמיכה הקיימים גם פרמטריים תוכניים שימנעו תמיכה במוסדות, ביצירות וביוצרים שפגעו או עלולים לפגוע לכאורה בדימוי מדינת ישראל ובערכיה וכן בדימוי חיילי צה"ל. השרה רגב הדגישה מספר פעמים בחודש האחרון כי לא תתמוך כספית ביצירות שיפגעו בדימויים אלה או ייצרו דה־לגיטימציה לישראל.

"המרקם האנושי המגוון המרכיב את החברה הישראלית השתנה לאורך השנים, ויש לדאוג כי אופן חלוקת התקציב יתאים לישראל 2015", כתבה השרה בהודעתה, "מבחני התמיכה הקיימים כיום, שלפיהם מחולקים כספי התמיכה למוסדות התרבות במדינה, מלווים את עבודת המשרד כבר שנים ארוכות, ואני מוצאת לנכון לפתוח את השיח לציבור הרחב, להקשיב לתובנות חשובות המגיעות מקרבו, ולגבש מדיניות חדשה בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ