עיריית חיפה תחדש את התמיכה באל־מידאן, אך תפקח על השכרתו לגורמים חיצוניים

ועדה שדנה בהקפאת תקציב התיאטרון הודיעה שלא מצאה כל פגם בהצגה "הזמן המקביל". עם זאת, מתחה ביקורת על השכרת אולמות המוסד לגופים "שנויים במחלוקת" כלשונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש העיר חיפה יונה יהב הורה הערב לחדש את תמיכת העירייה בתיאטרון הערבי אל־מידאן בעיר, לאחר כחודשיים שבהם הוקפאה, בעקבות החלטת מועצת העיר. החלטתו ניתנה על בסיס המלצות ועדה בת ארבעה חברים בראשות עוזר ראש העיר נמרוד שיין, שמונתה בראשית מאי בעקבות המחלוקת במועצה ביחס להצגת "הזמן המקביל". הוועדה לא מצאה כל פגם בהצגה אך מתחה ביקורת על השכרת אולמות התיאטרון לגופים "שנויים במחלוקת", כהגדרתה.

בעקבות הביקורת התחייבה הנהלת התיאטרון כי כל השכרה של האולמות שלו בשכונת ואדי ניסנאס לגוף או לאדם חיצוני ולצורך פעילות שאינה אמנותית תותנה בקבלת אישור מאגף התרבות בעירייה. מנגד, החלטת משרד התרבות להקפיא את התמיכה באל־מידאן עד לתום בדיקת מקורות התקציב שלו עומדת בעינה, וביום ראשון הקרוב ייערך להנהלת התיאטרון שימוע במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות.

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: Hanay

סכום תמיכת העירייה באל־מידאן עומד בשנה זו על 1,275,000 שקלים (כשליש מתקציבו הכולל) המועברים לתיאטרון בתשלומים, אחת לשלושה חודשים, ומשמשים לכיסוי הוצאות השכירות והארנונה על מספר אולמות של התיאטרון. בתמורה מספק התיאטרון לעירייה הצגות לסל תרבות בערבית.

בתחילת מאי הגיש חבר המועצה שי בלומנטל (הבית היהודי) הצעה לשלול את תמיכת העירייה באל־מידאן לאחר שהעלה ביום האסיר הפלסטיני באפריל האחרון את "הזמן המקביל" מאת ובבימוי בשאר מורקוס, שנכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפת וברצח החייל משה תמם ב–1984. המועצה החליטה להקפיא זמנית את התמיכה עד לקבלת המלצות ועדה, ובעקבות החלטתה נשלחו לעירייה שתי עצומות מחאה של יוצרים רבים ומנגד עצומה התומכת בשלילת התמיכה בתיאטרון לצמיתות. ל"הארץ" נודע כי אף שהמלצות דומות לאלה שהוגשו היום ליהב גובשו כבר לפני כחודש, העברתן לאישור ראש העיר ופרסומן עוכבו בשל המהלך שנקט שר החינוך נפתלי בנט להסרת "הזמן המקביל" מסל תרבות בראשית יוני.

"ככל ש'הזמן המקביל' מעוררת תחושות קשות אצל חלק מהציבור היא עומדת במסגרת חופש הביטוי והחופש האמנותי", כתבו חברי הוועדה, סגן ראש העיר ד"ר סוהיל אסעד, חברי המועצה בלומנטל ושמשון עידו ומזכירת העיר ברכה סלע. עם זאת הוסיפו כי התנהלות התיאטרון ביחס להשכרות האולם שלו היא "לכל הפחות בעייתית". "אנו מבינים כי על התיאטרון למצוא מקורות הכנסה נוספים, אך נמסר לנו כי האולם הושכר לגופים שנויים במחלוקת אשר אינם פועלים תמיד על פי רוח ההבנה והשיתוף של חיפה", כתבו, "עמדתנו היא כי עיריית חיפה אינה יכולה לתמוך בגוף שמארח אירועים כגון אלה".

בדברים אלה התייחסו חברי הוועדה ככל הנראה לאירועים שנזכרו בדו"ח ארגון המשפחות השכולות "אלמגור", שהועבר גם למועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, ושלפיו ב–2009 נערך באל־מידאן כינוס תמיכה בארגון "החזית העממית", וב–2012 כינוס תמיכה בנשיא סוריה בשאר אסד. חברי הוועדה סיכמו כי בעקבות התחייבות הנהלת התיאטרון ולפיה בעתיד האולם יושכר בכפוף לאישור אגף התרבות בעירייה, אין סיבה לשלול את התמיכה העירונית בו. עוד הדגישו כי על נציג ועדת התמיכות העירונית לערוך ביקורת מוקפדת יותר ביחס לאופן ניהול התיאטרון ולהגיש דו"ח שנתי בנידון. חברי הוועדה התייחסו במרומז גם לבדיקת המועצה הישראלית לתרבות והיועץ המשפטי לממשלה את מקורות תקציבו של אל־מידאן, לבקשתה של השרה מירי רגב, והוסיפו כי "במידה שיוצגו בפנינו נתונים אשר אינם ידועים לנו עדיין (שיעלו מבדיקות שמקיימים המדינה ואחרים), ובכל מקרה בו לא יתקיימו התנאים בהסכם הדדי, אנו רואים עצמנו חופשיים לפעול בכל עת ובכל דרך לשלילת תמיכה זו".

ראש עיריית חיפה, יונה יהבצילום: רמי שלוש

חברי הוועדה, שנפגשו בין היתר עם אישי ציבור ועם הנהלת אל-מידאן, הדגישו עוד כי הם רואים חשיבות בקיומו של תיאטרון ערבי יוצר בחיפה ובהקפדה על חירות אמנותית וחופש ביטוי לכלל הדעות בחברה הישראלית. "זאת, כל עוד הדבר אינו פוגע בקבוצות או בפרטים באופן שאינו הולם את רוחה הייחודית של חיפה או במסגרת העולה על הדעת". 

היועצת האמנותית של אל־מידאן, סלווה נקארה, אמרה בתגובה ל"הארץ" כי הנהלת התיאטרון קיבלה מהעירייה התחייבות שלא תתערב כלל בעשייה האמנותית בו, ובפרט באירועים ובפסטיבלים הנערכים בין כתליו. לדבריה, אנשי ארגון "עדאלה" אמורים לנסח יחד עם העירייה את ההגדרות בנוגע לגופים הפוליטיים שעשויים לבקש לשכור את אולם התיאטרון, ובכל מקרה יידרש אישור העירייה למהלך שכזה. היא הוסיפה כי ביום ראשון הקרוב מתוכננת הפגנה מול משרד התרבות בתל אביב, בשעה שהנהלת התיאטרון תגיע לשימוע שייערך לה בעניין מקורות תקציבו ובנוגע לפרטים אחרים שהופיעו בין היתר בדו"ח "אלמגור".

ראש העיר חיפה יהב מסר ל"הארץ" כי טיפול העירייה בעניין אל־מידאן החל טרם מינויים של מירי רגב ונפתלי בנט לשרים. "ביקשנו לעצור ולבדוק מאחר שנודע משני חברי מועצה, אחד מהליכוד והשני מהבית היהודי, שבתיאטרון מתנהלות פעילויות פוליטיות שאינן נוגעות לתיאטרון", אמר יהב והוסיף כי ברגע שהתקבלה התחייבות בכתב מהנהלת התאטרון שלא תהיינה שום פעילויות פוליטיות בבניין שלו ושכל פעילות תצריך אישור, כל הנוגעים בדבר באו על סיפוקם. "מבחינתנו הנושא ירד מהפרק", הדגיש.

סגן ראש העיר חיפה, ד"ר סוהיל אסעד, הביע אף הוא שביעות רצון מההחלטה. "זה דבר חיובי מאוד שעיריית חיפה תיקנה את העוול שהיה, שנשמר חופש הביטוי של האמנים ושלא תהיה התערבות בתוכני התיאטרון", אמר ל"הארץ". "זה צעד חשוב ביותר וזה הישג לעיר חיפה, לחברה, לדו קיום ולשותפות שקיימת בינינו לבין ראש העיר".

משפחתו של החייל משה תמם קיבלה את החלטת יהב בתדהמה. "לא מדובר רק בשאלה של פגיעה ברגשותינו אלא בהחלטה בלתי מוסרית שלפיה על הציבור לממן את מי שאוהד רוצחים, רואה בהם גיבורים וחפץ להעלות למענם הצגות סימפטיה", נמסר מהמשפחה. "בימים שבהם מדינת ישראל כולה מבכה את הקורבנות של האדרת המחבלים ושל ההסתה שנרצחו בימים האחרונים, עיריית חיפה מבהירה בהחלטתה שבתיאטרון אל־מידאן מוזמנים כבר להתחיל להפיק הצגות לכבוד רוצחיהם של דני גונן ומלאכי רוזנפלד מכספי הציבור בישראל. זוהי החלטה בלתי מוסרית ואנו מקווים שהציבור כולו ימשיך לזעוק את זעקת החיים עד שהעוול יתוקן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ